Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Reggelire zabpehely?

Szintiszoli123 kérdése:

Reggelire zabpehely?

Figyelt kérdés
Azt hiszem, mindenki egyetért abban, hogy a reggeli többek között azért nagyon fontos étkezés, mert arra hivatott, hogy az éjszaka folyamán lemerült testet feltöltse tápanyagokkal, beindítsa az anyagcserét, megállítsa az esetleges katabolizmust. A zabpehely egy meglehetősen magas rosttartalmú étel. Az emésztőrendszernek eléggé meg kell dolgoznia érte, hogy a zp-ből energiát nyerjen. Ha olajos magvakkal és fehérjével (mondjuk tojásfehérje vagy tejsavópor) kombináljuk, még lassabbá válik a benne lévő CH felszívódása. Miért szerepel mégis eslő helyen a testépítők vagy akár csak a fitness hívők reggeli-listáján? Könnyen hasznosítható tápanyag helyett nem egy nehezen felszívódó rosttömeg? Én szeretem és szívesen fogyasztanám minden reggel, vízzel, kefírrel, tejjel, magvakkal, fehérjével, kis mézzel, fahéjjal. Azonban, ha pl. egy edzést követő napon a célunk vele a fent leírtak elérése, nem pont ellenkező hatást érünk el? Vágom, hogy reggel nagyobb az inzulinérzékenység, de attól még kell az energia, nem?

2013. dec. 6. 21:02
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Igazad van. Sőt nem csak fehérje,kevés szénhidrát,de zsír is kell ilyenkor.
2013. dec. 6. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Ezért írtam, hogy tojásfehérjével és olajos magvakkal érdemes enni. A kérdés itt az, hogy a zp megfelelő CH forrás-e reggelre és ha nem, akkor mit kell enni helyette CH gyanánt.
2013. dec. 6. 21:41
 3/12 automatakoktel ***** válasza:
Nem mindenki ért egyet. Pl a harcosok étrendje pont az ellenkezöjét mondja.
2013. dec. 7. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Szerintem megfelelő,mivel a zabpehelynek alacsony a glikémiás indexe. Így szépen,fokozatosan emeli a vércukorszintet.
2013. dec. 7. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

"szépen,fokozatosan emeli a vércukorszintet"

Pont emiatt tettem fel a kérdést. Reggel a vércukorszint normál esetben a padlón van. Az izmok glikogén raktárai üresek. Ha nem töltjük föl a raktárakat, a test elkezd(het) az izmokhoz nyúlni, hogy valamiből energiához jusson. Ekkor mi a helyett, hogy valami könnyen emészhető energiaforrást biztosítanánk, mondjuk fehér rizzsel vagy kenyérrel, betoljuk a lassan felszívódó zabpelyhet. A kérdésem éppen az, hogy ez miért jó. A zabpehely, lévén lassú felszívódású CH forrás, reggeli helyett pont esti kaja kéne legyen, nem?

2013. dec. 7. 08:02
 6/12 A kérdező kommentje:

automatakoktel!

Te már próbáltad a harcosok étrendjét? Nekem sajnos nincs tapasztalatom ezzel kapcsolatban és ugynaúgy csak olvastam róla, mint arról, hogy reggeli miért fontos.

A harcosok étrendje alapján hogyan osztanál el 330 gramm CH-t 5 étkezésre, ha vacsora előtt van az edzés (súlyzós) és a vacsora 7-kor van?

2013. dec. 7. 08:17
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Reggel a szénhidrátokat érdemes kombinálni. Nem tisztán gyorsan felszívódókat kell enni,mert megdobja az inzulintermelést,éppen ezért a vércukorszint hamar leesik ismét. Jó a zabpehely,de érdemes mézzel,csokival enni. Így megfelelő szénhidráthoz jutsz,ami hosszabb idő keresztül fenntart egy megfelelő vércukorszintet.
2013. dec. 7. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

1. az izmok glikogénraktárai nincsenek padlón, mert egész éjjel pihenteted az izmaidat, fel tudnak töltődni.


2. a vércukorszint nincsen padlón, normális szinten van ha nem egy leendő cukorbetegről írsz.


Még mindig nincs megfelelő érv a reggeli szénhidrátevés mellett.

2013. dec. 7. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:

ha 8 órán át tápanyag nélkül van a szervezet, az izmok bontásából fedezi a szükséges aminosavakat

ezért kell gyorsan aminosav reggelire, elsősorban komplex proteinek formájában

a proteinszintézis azonban nem megy végbe glükóz nélkül, azaz ha magában ennél proteinport, azt tüzelné el villámgyorsan a szervezet szénhidrát helyett (mint ahogy az alap fehérjebevitel 50%-val ezt alapjáraton is megteszi)

1g fehérje kalóriatartalma még picit magasabb is, mint 1 g szénhidráté

tehát a fehérje kötelező elem reggel (is), de mellé szénhidrát kell

valóban az aminosavak feldolgozását a magas GI szénhidrátok, mint a glükóz dobná meg a legjobban, az inzulinszint emelkedés miatt

viszont ha minden reggel cukrokat ennél, növelnéd az esélyét hogy inzulinrezisztencia alakul ki, hiszen bármikor is eszel cukrot, az megdobja mint a rohadt élet az inzulinszintet

így kompromisszumként viszünk be szénhidrátot, de az lassan felszívódó

a zabpehely eleve közepes GI, de a fehérje amit mellé eszel (én pl. tojásfehérje) tovább lassítja a felszívódását

ez a válasz a kérdésedre: a cukor jobb lenne reggel, de egy súlyos betegséget provokálhat ki idővel

2013. dec. 7. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Utolsó válaszoló nagyon elvont elméletet írt.


Dietetikusok szoktak hasonló áltudományossággal beszélni. Így látszólag megalapozott lesz a reggeli szénhidrátevés, mert mi más lehetne jó.


DE valójában:

Inzulinrezisztencia nem csak cukorevéstől, zabtól is kialakul


És nincs előnye a reggeli szénhidrátevésnek. Mintha anélkül így leállna a szervezet, nem lenne fehérje szintézis :D Jézusom, ezt senki nem gondolhatja teljesen komolyan :)))

2013. dec. 7. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!