Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Vashiány kezelésére csak...

Vashiány kezelésére csak orvos által felírt tabletták hatásosak vagy bármilyen étrendkiegészítő?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy meglévő vashiánynál nem elég csak az étrenden változtatni, hanem célzott kezelés is kell. Ez mit takar? Étrendkiegészítőt?

Amit az orvos ír fel, az is csak sima étrendkiegészítő vagy inkább gyógyszer?


2017. aug. 23. 20:18
 1/3 anonim ***** válasza:

Ahhoz hogy erre választ kapjál, elkellene menned első körben a körzetihez, kérni egy laborpapírt és vért vetetni, hogy megtudjuk szükséged van e egyáltalán a rendszeres mindennapos pótlásra. Vagy neked elég csak a kaja (máj, tojás, főzelék pl.).

Az orvos által felírt vastabletták megbízhatóak, mivel egyenesen a gyógyszergyárból jönnek, ott meg nem szórakoznak azzal, hogy kispórolnak belőle valamit. Nem mondom, hogy az étrend-kiegészítők hamisítványok, de addig amíg nem győződök meg magam a két szememmel afelől egy vérvétel alkalmával, hogy van értelme a szedésének és van értelme hinni benne, addig nem nyilatkozok. Jelenpillanatban pezsgő tbl formájában viszem magamba a vasat.

2017. aug. 23. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Ignis Subdialis ***** válasza:

Annyi, hogy a vényköteles vaspótlóban több a vas. A vas a legoptimálisabb esetben is csak maximum 15-20%-ban szívódik fel, így ha a vaspótló azt hirdeti magáról, hogy egy tablettában 14 mg vas van, ami a teljes napi szükséglet, akkor az valójában messze nem a teljes napi szükséglet, hanem csak a töredéke. Márpedig recept nélkül kapható vaspótlókban nem szokott ennél több lenni, inkább kevesebb.


A vényköteles termékekben pedig némelyikben tablettánként 100 mg is van és ha jól felszívódó vegyületként van benne, akkor ebből már bejöhet a napi szükséglet.


Ezen kívül vannak még a multivitaminok, de azt egy az egyben el kell felejteni, mert a multikból nem szívódnak fel az ásványi anyagok, több okból. Egyrészt azért, mert rossz felszívódású vegyületekben vannak jelen - pl. oxidként. Most ha vas esetében a jó felszívódás jelent 15%-ot, akkor mit jelent a rossz felszívódás? Nyilvánvalóan semmit. Másrészt meg együtt szedve egyes ásványi anyagok akadályozzák a másik felszívódását, például tipikusan összeférhetetlen a vas, kalcium, magnézium, cink - bármilyen párosításban.


Szóval jobb az orvos által felírt vaspótló, s nyilván ha vérvizsgálattal diagnosztizált vashiányod van, az orvos fel fog írni ilyet. Ha nincs diagnosztizálva, csak egyes jelekből vashiányra gyanakodsz, akkor az étrendváltoztatás is elegendő lehet, máj heti 2x pl., esetleg étrendkiegészítő vaspótlóval, ami lehetőleg jól felszívódó vegyület. De ne próbáld a teljes napi szükségletet mesterségesen pótolni, mert az meg kockázatos, ha mégsem vashiány van a háttérben.

2017. szept. 11. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Egyébként mi akadályozza még a vas felszívódást? Az interneten rengeteg helyen olvasom a zöld teát, de sokszor csak a "tea" van megemlítve. Ezek szerint egyáltalán nem kéne teát inni vagy hülyeséget írtak és csak bizonyos teákat (pl zöld) kéne kerülni?
2017. szept. 11. 22:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!