Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mióta anyakönyvezhető az...

Mióta anyakönyvezhető az Anita név?

Figyelt kérdés
Le a kalappal, ha valaki tud nekem erre választ adni!

2019. szept. 19. 16:48
 1/3 anonim ***** válasza:
96%
1967-ben már az volt, de hogy mikortól, azt nem tudom.
2019. szept. 19. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 2*Sü ***** válasza:
100%

A nevek anyakönyvezéséről némi történelmi áttekintés:


[link]


A lényeg:

1894. előtt nem volt állami anyakönyvvezetés.

1894. után nem volt konkrét lista az anyakönyvezhető nevekről, pusztán annyit szabályzott a törvény, hogy a neveket magyar nyelven és alakban kell bejegyezni.

1963-tól továbbra sem volt konkrét utónévjegyzék, az anyakönyvvezetők maguk dönthettek egy-egy név elfogadásáról vagy elutasításáról.

1971-től létezik hivatalos utónévkönyv, ennek évente készült újabb kiadása.

2009-től havonta frissül az utónévkönyv.


Tehát 1971 előtt nem beszélhetünk egzakt módon arról, hogy egy név anyakönyvezhető-e. Ha az anyakönyvvezető úgy ítélte meg, hogy az Anita – ami ugye a héber eredetű Anna név egy névváltozata – a név magyar nyelvű alakja, akkor anyakönyvezte. Ha nem, akkor nem. Mindenesetre van pár Anita, akit Magyarországon 1971 előtt anyakönyveztek ezzel a névvel:

Szabó Anita (1937) operaénekes

[link]

[link]

[link]


Hogy az Anita már szerepelt-e az utónévkönyv első, 1971-es kiadásában, azt nem tudom pontosan. De mint látható, nem volt ritka név már előtte sem, így eléggé valószínű. Illetve találtam egy 1971-ben, Gyulán született Focht Anitát, vagy egy 1972. február 16-án Budapesten született Püspök Anitát.


~ ~ ~


Konklúzió: Valószínű nem volt olyan időszak, amikor az Anita név határozottan nem anyakönyvezhető lett volna. 1972-től biztosan anyakönyvezhető, 1971 előtt meg az anyakönyvvezetőtől függött, de elég sok 1971 előtt született Anita volt annyira jelentős, hogy ma is fennmaradt a neve.

2019. szept. 19. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, klassz vagy :)))
2019. szept. 19. 18:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!