Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ha nem jelentettem be magam...

Ha nem jelentettem be magam az albérletbe a beköltözéstől számított 3 napon belül, akkor ha be akarom jelenteni magam megbírságolnak?

Figyelt kérdés
Augusztusban költöztem fel Budapestre albérletbe, de nem tudtam, hogy 3 napon belül be kell magam jelenteni, ez óta majdnem fél év telt el. Azonban a bérleti szerződést közjegyző hitelesítette. Azért akarom bejelenteni magam, hogy itt is tudjak járni háziorvoshoz, mert egyébként vidéken van az állandó lakcímem. Azt tudom, hogy ide is átkérhetem a kartonom lakcím nélkül, de a szakrendeléseken nem látnak el anélkül ha jól tudom.

2019. dec. 29. 20:14
 1/8 anonim ***** válasza:
96%

Nem bírságolnak meg. Ez is olyan jogszabályi előírás, amihez a jogalkotó nem fűz - sem az adott jogszabályban, sem másutt - büntetési következményt.

Bizonyára abból a meggondolásból, hogy úgy is adódik belőle gondja (postán való küldeményátvétel, egészségügyi szolgáltatás igénybevétele, választáson való részvétel stb.), amivel magát bünteti. Ha meg olyan módon él, hogy nem érintik a hátrányok, hát, egészségére.

2019. dec. 29. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
De akkor miért írtak elő 3 napot? Ebben az esetben nem mindegy hány nap, ha úgy is "magát bünteti" az adott személy?
2019. dec. 30. 00:32
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

De, mindegy hány nap. Majd megtapasztalod. Egyébként, nem írnak 3 napot. Három munkanapot írnak.


Vannak ilyen szabályok, ahol pont a nem teljesítés miatt nem is lehet bírságolni. Aki nem teljesíti, honnan tudják, hogy be kellett volna jelentkeznie, hogyan bírságolják?


És nem fűződik hozzá sem gazdasági, sem társadalmi érdek. Ha úgy vesszük, megtakarítja az állami költségvetés a lakcím igazolvány költségét – ugyanis évente egyszer illetékmentesen kérhető, de több más eset is van, amikor illetékmentes. Helyette az ügyintéző intézhet pl. gépjármű tulajdonosváltással kapcsolatos ügyet, ahol egy nem is túl fiatal, nem is túl nagy teljesítményű autó átírásáért beszed, mondjuk, 52-ezer Ft illetéket, 6-ezer Ft-ot a forgalmi engedély és másik 6-ezer Ft-ot a törzskönyv illetékeként. Akár ugyanannyi idő alatt.


Egyébként, van oka.

Nem mindenkinél adódik gond, de – így érvényesül az, hogy magát büntetheti - például, ha van autója, és elmulaszt autópályadíjat fizetni, emiatt pótdíjazást küldenek ki; vagy egy úttest melletti kopasz földterületen parkol több autó közt, amit az önkormányzat zöldterületnek nyilvánított és a közterület-felügyelet 50-ezer Ft-os bírságot küld; mindkettőt a nyilvántartás szerinti címre küldik. És nem a be nem jelentett lakcím van a központi nyilvántartásban. Lehet, hogy a bejelentett címénél nem gondoskodott kellően a küldeményekkel kapcsolatban, vagy megkért valakit, de az tojik rá egy idő után. Ha nincs illetékes, aki átvegye – lehet, hogy a megkért személy nem is illetékes - akkor értesítést hagynak, hogy a postán, adott napig átveheti. Ha nem teszi, mert tudomása sincs róla, meg aztán többszáz kilométerre van, akkor beáll a kézbesítési vélelem, azaz, úgy minősül, mintha átvette volna. Közben semmiről sem tud, nincs módja kifogással élni, nincs módja határidőre fizetni. Aztán jön egy új, többszörös összeg, és/vagy felszólító levél, végrehajtásra átadás, miegymás. A végrehajtó nem fog a kardjába dőlni, ha nagysokára talál rá, mert egyre csak gyarapszik az összeg, ilyen-olyan költségek miatt. Aztán, ha idővel 8000 Ft helyett 325-ezer Ft-ot kell fizetni, akkor az, nem fog jólesni.

És ha méltatlankodik, akkor kapja a hivatalos levelet, hogy …-hoz érkezett kifogásolása tárgyában tájékoztatom, hogy a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény 26. § (1) szerint „A Magyarország területén élő, e törvény hatálya alá tartozó polgár [4. § (1) bekezdés] köteles beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni (a továbbiakban együtt: lakcímbejelentés).” Ön ennek a kötelezettségének nem tett eleget – vagy, ha olyan eset van, akkor: ön ennek késedelmesen tett eleget -, így a mulasztásából fakadó jogi és anyagi következményeket viselnie kell. Kelt …. aláírás … stb.

Nos, ilyesmi az oka. Ha nem lenne megszabott időtartamon belüli kötelezés, akkor keresgélhetnének fel-alá embereket, aztán ha sok idő és költség után rátalálnának, akkor számára semmi következménye nem lenne. Elköltöztem, még nem jelentettem be, na és? Hát, így nincs, na és?

Persze, ha elvan „radar alatt”, semmi problémája nem kerekedik a be nem jelentésből, akkor nem bünteti magát, de nincs is gondja, tennivalója senkinek vele kapcsolatban. Ugyanúgy nem okoz gondot senkinek, mint aki be van jelentve.

2019. dec. 30. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Így már értem, köszönöm! Viszont én be szeretném jelenteni magam, és arra vagyok főként kíváncsi, hogy a késedelem jár-e valamilyen retorzióval?
2019. dec. 30. 12:10
 5/8 anonim ***** válasza:
#1 első mondata!
2019. dec. 30. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Oké köszi, csak biztosra akartam menni.
2019. dec. 30. 18:41
 7/8 TappancsMancs ***** válasza:
Azért okoz gondot a hivatali és magán ügyintézésben, mert lakcímkártyát szinte mindenhol kérnek. Beiskoláztatás, stb.
2020. jan. 3. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 TappancsMancs ***** válasza:
Ja a bírságolás volt a kérdés. Bocsi. Elvileg nem bírságolnak.
2020. jan. 3. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!