Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ti milyennek tekintitek ezt a...

Ti milyennek tekintitek ezt a helyzetet?

Figyelt kérdés

Szeretném ha mindenki aki olvassa állást foglalna.

A helyzet. Ellopták a drága biciklimet. Tudom ki tette, és azt mondtam neki, hogy hozza vissza, vagy vegye meg(fizesse ki az árát), különben feljelentem.

Erre ő azt mondja ez zsarolás, és ő jelent fel engem ezért.

Szeretném ha leírnátok egyenkénti véleményeteket erről, bárki aki olvassa ezt. Valóban zsarolás az, hogy kérem vissza a biciklimet vagy az árát, különben feljelentem?



2020. febr. 7. 07:28
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Odáig még nem süllyedt ez az ország, hogy a jogos tulajdonom visszakérése zsarolásnak számítson.
2020. febr. 7. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy meg mondjad már neki, hogy jelentsen fel, a rendőrség fetrengve fog röhögni, hogy a lopott bickli tulajdonosa zsarolja őt :D
2020. febr. 7. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Ő azt sérelmezi, hogy azt mondtam neki, hogy mivel árulom, vegye meg a biciklit és akkor eltekintek a feljelentéstől. Szerinte ez zsarolás. Egyébként nem adom drágán, inkább ár alatt. Lenne is vevőm rá ennyiért.
2020. febr. 7. 08:24
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Egy tolvaj akar rajtad számonkérni valamit?

Adj neki határidőt.

Mondd meg, hogy holnap reggel vagy ott lesz nálad a bicikli, vagy indulsz a rendőrségre.

Egyébként mondd meg neki, hogy nyugodtan feljelenthet, ha akar. Nem fog, mert ennyire még ő sem hülye.

2020. febr. 7. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 2*Sü ***** válasza:
100%

2012. évi C. törvény – a Büntető Törvénykönyvről ( [link] )


„367. § (1) Aki jogtalan haszonszerzés végett mást erőszakkal vagy fenyegetéssel arra kényszerít, hogy valamit tegyen, ne tegyen vagy eltűrjön, és ezzel vagyoni hátrányt okoz, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”


Itt nincs szó haszonszerzésről. A bicikli a te tulajdonodat képezi. Ha a tolvaj feljelent, neki kellene bizonyítani, hogy a bicikli az ő jogos tulajdonát képezni, ha ezt nem tudja megtenni, akkor ő szívja meg.


Még elővetheti az önbíráskodás vádját:


„368. § (1) Aki abból a célból, hogy jogos vagy jogosnak vélt vagyoni igénynek érvényt szerezzen, mást erőszakkal vagy fenyegetéssel arra kényszerít, hogy valamit tegyen, ne tegyen vagy eltűrjön, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”


Itt a a 3. pont a mérvadó:


„(3) Nem valósul meg önbíráskodás, ha az erőszak vagy a fenyegetés alkalmazása az igény érvényesítésének megengedett eszköze.”


Mivel a feljelentés az igény érvényesítésének megengedett eszköze, a feljelentéssel való fenyegetés nem számít fenyegetésnek, így nem meríti ki az önbíráskodás fogalmát.


~ ~ ~


Viszont elkövetted azt a hibát, hogy időt adtál a tolvajnak. Ha van némi esze, akkor lehet éppen most adja el, vagy tünteti el a biciklit. Utána meg nehéz lesz bizonyítanod, hogy ő lopta el. Persze nem tudom, mennyire tudod bizonyítani – számlával, fotóval, videóval, tanúkkal –, hogy a bicikli a tulajdonodat képezi, illetve mennyire tudod bizonyítani – fotóval, videóval, tanúkkal –, hogy a biciklit az adott személy tulajdonította el.

2020. febr. 7. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek, az utsónak a paragrafusokat is, és a kimerítő választ.
2020. febr. 7. 12:00
 7/7 anonim ***** válasza:
Dehogy zsarolás.
2020. febr. 8. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!