Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Erre a kérdésre a nemleges...

Erre a kérdésre a nemleges válasz helyes?

Figyelt kérdés
Ez egy paradoxon. Elemezzük ki!

2020. máj. 11. 14:53
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

Wikipédia:

> Paradoxon alatt állítások olyan halmazát értjük,...

Sadam87:

> Egyrészt a paradoxonok állítások,...

Ez szerinted téged erősít? Még az általános iskolások is tudják, hogy a halmaz nem azonos az elemével. De játszunk el a gondolattal egy pillanatra: Monthy Hall paradoxonban melyik állítás a paradoxon? Egyik sem! A helyzet maga a paradoxon.

Igen, vannak klasszikus, egymondatos paradoxonok, mint "Ez az állítás hamis.", de ez kiterjeszthető szituációkra, kérdésekre is. A kérdés önmagában tényleg nem paradoxon, a ráérkező igen/nem bittel és értelmezésével lesz az.

2020. máj. 12. 11:34
 12/17 A kérdező kommentje:

Wadmalac:

> Tudják otthon, hogy kecskével szoktál dugni?

Erre az a válasz, hogy nem. Azért nem tudják, mert nem is dugok kecskével. Köszönjük az intellektuális példát. Megjegyzem, hogy ha otthon úgy tudják, hogy dugok kecskével, holott ez valójában nem igaz, akkor is igen lenne a válasz. A kérdés a "tudjákra" vonatkozik és nem a "dugásra".

2020. máj. 12. 11:37
 13/17 sadam87 ***** válasza:

"Ez szerinted téged erősít? Még az általános iskolások is tudják, hogy a halmaz nem azonos az elemével."

Nézd már meg, hogy mit írtál a kérdésedben!

"Erre a kérdésre a nemleges válasz helyes? Ez egy paradoxon. Elemezzük ki!"

Tehát azt állítod, hogy szerinted a paradoxon ennyi: "Erre a kérdésre a nemleges válasz helyes?" (Már persze ha nem az egész kérdés kiírása paradoxon.) Ez konkrétan 0 darab állítást tartalmaz. Először a saját kérdésedet értelmezd.

"Monthy Hall paradoxonban melyik állítás a paradoxon? Egyik sem!"

Mondjuk a Monty Hall paradoxon nem is valódi paradoxon...

2020. máj. 12. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

Sadam, te nem olvastad el a #11-es válaszom utolsó bekezdését, igaz? Vagy csak nem értetted meg.

Mondok egy ellenpéldát - a tengernyi ellenpélda közül -, erre te meg, idézem:

> nem is valódi paradoxon...

No comment!

(A kérdéskiírás nyilván nem számít, csak azért van ott, hogy az értetlenkedő modik ne töröljék, mondván, hogy "nem derült ki mit szeretnék", bár így kivették a tudományból, de majd visszarakják.)

2020. máj. 12. 12:00
 15/17 sadam87 ***** válasza:

"Sadam, te nem olvastad el a #11-es válaszom utolsó bekezdését, igaz?"

Már korábban kétszer is leírtam (7. és 10. válaszom), hogy ha paradoxonnak tekintjük, akkor lényegében a hazugság paradoxonnal egyezik. Szóval a 11. válaszodban leírtakra már reagáltam korábban, és marhára nem akartam magamat még egyszer ismételni (de úgy látom, muszáj). Magyarul tőlem akár tekinthetjük paradoxonnak is, de akkor meg nem új.

"> nem is valódi paradoxon...

No comment!"

Oké, talán nem fejeztem ki magam egyértelműen. A Monty Hall paradoxon egy igaz paradoxon a Quine-féle kategorizálás alapján, azaz bár látszólag ellentmond a józan észnek, valójában semmilyen ellentmondás nincs benne (amit minimális valószínűségszámítási ismeretekkel be lehet látni). Ezzel szemben a valódi ellentmondások esetében helyes kiinduló feltételekből helyes logikával lehetetlen következtetésre jutunk. Én ezt értettem valódi paradoxon alatt (bár valóban nem fogalmaztam pontosan), és ez nem igaz a Monty Hall paradoxonra.

2020. máj. 12. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:

Sadam:

> Magyarul tőlem akár tekinthetjük paradoxonnak is, de akkor meg nem új.

Köszönöm! Ezt akartam hallani. De nehéz szülés volt...

Van-e még valakinek bármi hozzáfűzni valója?

2020. máj. 12. 13:00
 17/17 Wadmalac ***** válasza:

Mivel a kérdésben NULLA használható infó volt, például az sem, hogy milyen paradoxonról beszélünk, színtiszta logikairól, vagy simán a józan észnek ellentmondó dologról (és ezt láthatóan továbbra sem választottad szét), Sadam is eléggé meg volt vezetve.


"> Tudják otthon, hogy kecskével szoktál dugni?


Erre az a válasz, hogy nem."


Ha maga a kérdés olyan adatot tartalmaz, ami nem helyes, nincs rá igen/nem válasz.


A nemleges válaszod egyben elfogadja, hogy nem tudják, de teszed. Bármelyik válasz elfogadja ezt.


Ez is egy hamis paradoxon, ha a logikai paradoxont nézzük.


És szerintem érdemes annál megmaradni, mert a NEM logikai paradoxonok megítélése szubjektív is lehet.

2020. máj. 12. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!