Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogyan kell a “has” szócskát...

Hogyan kell a “has” szócskát használni az angolban?

Figyelt kérdés

Szóval van nekem egy kis problémám az angollal, mégpedig ezzel a has/have-vel. Nem tudom, az alábbi mondatban kell-e vagy sem:


My rabbit (has) died.


Vagy inkább így kellene mondanom:


My rabbit died?


Tudom, hogy mind a kettő helyes, de ha valaki el tudná magyarázni a különbséget, akkor nagyon hálás lennék. Többször is utánaolvastam már, legtöbbször azt találtam, hogy a hast akkor kell használni, ha az adott dolog most vagy nem túl régen történt. Viszont meddig számít nem túl régnek? Előnyelvben így is, úgy is látom, egyszerűen nem tudom eldönteni, mikor melyiket használjam.


Az alábbi mondatban: “Titanic has sunk.” például azért kell, mert hosszabb ideig történt?


Vagy pl.: “The perfect roommate has spoken.” – itt is azért, mert hosszabb ideig beszélt?


Az előző kettő mondatnál még egész érthető is számomra, mert ugye ez egy hosszabb folyamat, és akkor (gondolom), ezért kell oda az a has, de egy haláleset egy másodperc alatt történik, szóval nem tudom eldönteni..


Játékokban például olyat is láttam: XY has joined the server, viszont nagyon sok helyen itt se mondják a hast.


Angol híradóban is volt ilyen mondat: A Mongolian boy has died – és mikor ezt mondták, a hír már rég nem volt friss.


Ja, és ha jól tudom, akkor ennek van valami összefüggése az igeidőkkel is, szóval ha pl. azt mondom, hogy he has joined the army, az arra utal, hogy ennek még mindig kihatása van a jelenre, tehát jó eséllyel még mindig benne van.


Nagyon szépen köszönöm a válaszokat előre is!



2020. júl. 27. 23:51
 1/4 anonymousreview60 ***** válasza:
77%

Present Perfect: a múltban történt cselekmény, aminek mostanra is van hatása.

He has joined the army and serves in Germany. -> Belépett a seregbe, és [most] Németországban szolgál.

Simple Past: a múltban történt cselekmény, aminek mára nincs érdemi hatása.

He joined the army and served in Germany. -> Belépett a seregbe, és [egykor] Németországban szolgált.

2020. júl. 28. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
81%

[link]


Tessék itt például elmagyarázzák. De ha megnézted és még mindig maradt kérdésed, szólj nyugodtan.

2020. júl. 28. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
73%

She has never seen the sea.


Még sohase nem látta a tengert. ( De még láthatja) a hangsúly azon van hogy eddig még nem történt meg


She has joined the group.


Csatlakozott a csoporthoz.


Itt lehet azon is a hangsúly , hogy nem rég csatlakozott, és azon is , hogy nem rég csatlakozott, tehát elvileg itt van a csoportban


She has opened the window.

Kinyitotta az ablakot ( vagy nem rég , vagy nem rég , tehát nyitva van )


Egy drasztikus példa a megértésre


I haven't seen Rihanna live . -

Nem láttam Rihanna t élőben .(még) (esetleg a yet szó is segíthet) I haven seen her live yet. - de még láthatom


I didn't see Rihanna live.

Nem láttam Rihanna t élőben.

Például ez akkor helytálló, ha egy 95 éves ember a halálos ágyán mondja. Nem valószínű, hogy már látni fogja. Hiszen "lezárult" az élete.


Vagy


I have never seen Michael Jackson live. Habár ez nyelvtanilag helyes , de a logika azt kívánja

Hogy


I didn't see Michael Jackson live.


Hiszen már nem is láthatom koncerten , mivel meghalt. Nincs lehetőségem rá , és ameddig volt , nem tettem , tehát lezárult .

2020. júl. 28. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszokat, rengeteget segítettetek!
2020. júl. 28. 00:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!