Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Az időt csak szerintem mérjük...

Az időt csak szerintem mérjük hülyén?

Figyelt kérdés
Nem értem mi köze van a Napnak az idő folyásához. Valaki meg tudná magyarázni, hogy miért jó ahoz mérni?

2021. nov. 13. 22:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Szerinted hogy kéne mérni Maki? Nem most, és nem ostoba emberek találták ezt ki okkal.
2021. nov. 13. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
azért mert csak
2021. nov. 13. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Napóra. Ha mond ez neked valamit.
2021. nov. 13. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Az első órák közé tartozott a napóra. De ezek este nem mértek🤣 így minden új mérés egy új nap volt.


Továbbá a föld forgása a saját tengelye körül(24óra) és a föld forgása a nap körül (365nap +6 óra)viszonylag fix.

Félek megkérdezni de szerinted hogyan kellene számolni?

2021. nov. 13. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
#4-es. Hozok popcornt, mert marhára érdekel a kérdező válasza. 😁😂😂😂
2021. nov. 13. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 2*Sü ***** válasza:
88%

Az idő folyik, ahogy írtad. A lényeg nem is az idő folyásában van, hanem annak ciklikus változásában. Nyilván van két kézenfekvő ciklus, a Földnek a saját tengelye körüli forgásának ciklusa (nap), meg a Földnek a Nap körüli forgásának a ciklusa (év). (Meg persze ott van a Hold is, ami a harmadik jellegű ciklust adja ki – hónap, azaz Hold nap –, de mivel ez kisebb mértékben hat ránk, ezért egy kicsit hanyagolom a továbbiakban). Miért van jelentősége ezeknek a ciklikusságoknak? Mert az ember – meg úgy általában a természet – ezen ciklusokhoz alkalmazkodott. A napi ciklust követve fekszik és kel az ember, meg az állatok. A napi ciklus határozza meg a világosságot, sötétséget is, ami a látás szempontjából nem lényegtelen. Az éves ciklust követi a természet is ezerrel. Nem ültethetsz és takaríthatsz be bármikor bármit, ha nem avatkozol bele drasztikusan a természetes folyamatokba, akkor aligha fogsz márciusban szőlőt szüretelni.


Pont ezért mérjük úgy az időt, hogy az kifejezze egyben ezen ciklikusság fázisát is. Az, hogy 13:57, abban benne van, hogy az ebéd után van, hogy világosban van. Függetlenül attól, hogy éppen melyik napról van szó. Az, hogy június 23., az meg kifejezi azt, hogy nyár van, valószínű nem kell nagykabátot venned. Kifejezi azt is, hogy találni fogsz érett cseresznyét a fán, de valószínű nem fogsz találni érett görögdinnyét. Megint csak függetlenül attól, hogy melyik évben is vagyunk.


Lehetne máshogy is mérni az időt? Nyilván igen. Pl. ott az informatikában az Unix-idő, ami az 1970. január 1. 0:00 óta eltelt másodperceket mondja meg. De kifejez-e az idő folyásán túl bármi mást is mondjuk az, hogy 1624449420? Mert ennek a mi időmérésünkben való megfelelője, a 2021. június 23., 13:57 sokkal több dolgot leír az időpontról, mint magának az idő folyásának az aktuális helyét, az időpontot.


~ ~ ~


A napi ciklus az annyira meghatározó, hogy nem találsz olyan kultúrát, ahol ne ez lett volna az egyik legfőbb időegység. Hogy hány részre osztották a napot, illetve egyenlő részre osztották-e, ott már voltak különböző kultúrákban kisebb eltérések, de nyilván nem véletlen, hogy a napot, mint időegységet minden kultúra alapvető időegységként kezelte.


Az évek ciklusa már kicsit más, vannak ma is számon tartott olyan naptárak, amik nem követik az évszakok váltakozásának ciklusait. De ilyen kultúrákban is sokszor számon tartottak egy másik naptárat is, ami viszont ezt követte, mert egy mezőgazdasággal is foglalkozó népnél igencsak praktikus volt tudni, hogy pontosan hol is tartunk éppen az évszakok váltakozásának ciklusában. Tehát a másik nagy természetes ciklust, a szoláris évet is így vagy úgy, de számon tartotta kvázi mindegyik kultúra.


Meg még az origó kérdése lehet változatos, hiszen a ciklikusság egyfajta körkörösséget jelent, a körnek meg nincs kezdőpontja. Ebben már változatosabbak a különböző kultúrák órái és naptárai, de ha szépen végigvennénk, akkor a legpraktikusabb és legésszerűbb az éjféllel kezdődő nap, és a téli napforduló környékén kezdődő év.

2021. nov. 13. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
59%
Az óraátállítgatási mizériára gondolsz ?
2021. nov. 14. 03:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy tévedek, de a Kérdező alighanem arra gondolt, hogy 1 nap mért áll 24 órából, 1 perc miért 60 másodperből..., és nem pl. 10-órából, vagy 10 (100) másodpercből.
2021. nov. 14. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

"a Kérdező alighanem arra gondolt, hogy 1 nap mért áll 24 órából"

Valószínűleg igen, elsőre nekem is az jön le a kérdésből.

De meg kellett kérdeznem, mert nem tűnik 100%-nak, hogy arra gondolt.


Tele van az oldal olyan kérdésekkel, hogy gondolt valamire a kérdező, amit képtelen volt normálisan, érthetően megfogalmazva megkérdezni.

Mi meg megpróbálunk válaszolni, feltételezve, hogy jó irányba indultunk el a válaszadással. Azután meg kiderül, hogy nem pontosan arra gondolt.

Ha kiderül... majd... egyszer... pár hét múlva.

2021. nov. 14. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Majd hülyén mért idő elteltével megírja, hogy pontosan mire gondolt.
2021. nov. 14. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!