Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Honnan lehet tudni? (Schröding...

Honnan lehet tudni? (Schrödinger macskája)

Figyelt kérdés
Honnan tudjuk hogy a részecskék a megfigyelés előtt több helyen is lehetnek? Ha fel is vesszük kamerával, a felvételt is csak megfigyelve lehet megtekinteni.

2022. máj. 7. 09:25
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
14%
Onnan, hogy a külföldiek nem gondolkodnak vagy média hisztire vágynak. Örülök, hogy te legalább tovább gondoltad.
2022. máj. 7. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
86%

Pl onnan, hogy, ha nem figyeljük meg őket, mondjuk egy háromfülű interferométer belsejében, ahol két utat (résznyalábot) választhat egy részecske, akkor a harmadik fülnél (az analizátoron) interferenciát tapasztalunk, ami NEM jöhetne létre, hogy ha a részecske (pl egy neutron) az interferométer belsejében az egyik VAGY a másik nyaláb mellett "döntene".


Maga az interferencia ténye jelzi, hogy az interferométer belsejében (ahol nem figyeljük meg) a neutron nem választ a két résznyaláb között, azaz az, hogy az egyikben van, nem zárja ki, hogy a másikban is legyen.


(Amennyiben viszont detektorokat helyezünk a belső résznyalábokba, hogy "csekkoljuk" vagyis megfigyeljük, hogy mi történik, az esetek felében az egyikben, míg a másik felében a másik résznyalábban csípjük el a részecskét, azonban ilyenkor megszűnik az interferencia is(!).)

2022. máj. 7. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
#2 Az kemény. Most eszerint egyszerre mindenhol van? Vagy éppen sehol sincs?
2022. máj. 7. 10:24
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

#2 vagyok

Amennyiben nincs megfigyelés, a részecske állapota - beleértve a helyét is - nem meghatározott (hanem a megfigyelhető állapotok szuperpozíciója).


Ez az állapot a megfigyelés (mérés) hatására fog "beleomlani" valamelyik megfigyelhető állapotba (a helyét tekintve ez azt jelenti, hogy ott lesz, ahol megtaláltuk).


Ha ismerjük a mérés előtti állapotot (pl az említett szuperpozíciót), akkor (csak) annyit tudunk kiszámolni, hogy a mérés / megfigyelés hatására, melyik megfigyelhető állapotba (pl helyre) mekkora valószínűséggel fog kerülni. Viszont az, hogy ténylegesen melyik megfigyelhető állapot "realizálódik", az a véletlenen múlik.


Ez egyébként ezt jelenti, hogy NEM az a helyzet, hogy egy részecske a mérés előtt ennyi és ennyi valószínűséggel VAN valahol, s a mérés majd kideríti, hogy hol (azaz, a részecske állapota már a mérés előtt is határozott, s ezt az információt a mérés csupán a "felszínre hozza"), hanem a valóság úgy működik, hogy a mérés ELŐTT maga részecske NEM "választ" a megfigyelhető állapotok közül, s majd csak a mérés hatására "lesz" itt, ott, amott. (Már, ha épp a helyét mérjük, de amúgy mindez éppen így érvényes más mennyiségekre is (impulzus, spin, polarizáció, stb))


Épp a fentiek miatt félrevezető az, amikor egyes - ma már igen régi - kvantummechanika tankönyvek úgy fogalmaznak, hogy "tartózkodási valószínűség", amivel - implicite - azt sugallják, hogy a részecske már a mérés előtt is ott VAN valamelyik helyen, épp csak még nem tudjuk, hogy hol.


Pontosan ezért használom inkább (és nemcsak én) a "megtalálási valószínűség" kifejezést, ezzel is utalva rá, hogy itt annak a valószínűségéről beszélünk, hogy hol TALÁLJUK meg a részecskét (azaz, hogy a megfigyelésünk hatására hol fog "megjelenni", s nem már eleve ott tartózkodni a mérés előtt.


Note: ez most nagyon, de nagyon konyhanyelven volt, nyilván egy kvantummechanika kurzuson teljesen másképp tálalnám mindezt.

2022. máj. 7. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

"hanem a megfigyelhető állapotok szuperpozíciója"


Ez mit takar? A megfigyelhető állapotokat még értem, szóval bárhol lehet, de mi ennek a bárhol lehetséges helynek a szuperpozíciója?



"Ez az állapot a megfigyelés (mérés) hatására fog "beleomlani" valamelyik megfigyelhető állapotba (a helyét tekintve ez azt jelenti, hogy ott lesz, ahol megtaláltuk)."


Hogy érted hogy ott lesz ahol megtaláltuk? Tehát keressük és egyszer csak megtaláljuk valahol ahol már előtte is volt? De közben meg máshol is volt? Miért pont ott jelenik meg ahol? Véletlenszerűen?


Ez ugye részecskeszinten működik? De minden részecskéből áll. Akkor egy szék is csak azért van ott ahol mert megfigyelem? Amikor nem figyelem meg a szék részecskéi mindenhol vannak? Sőt a testünkkel is így van?

2022. máj. 7. 12:32
 6/18 anonim ***** válasza:
55%
Ne haragudj kérlek, de fizikailag nincs időm ennél több kifejtésre, innentől már csak tankönyveket tudok ajánlani, ha érdekel.
2022. máj. 7. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%

Ezt valahogy úgy lehet elképzelni, hogy nem úgy gondolsz rá, mint "részecskére" - hanem úgy, mint "hullámcsomagra".

Tehát az anyag nem egy fix golyócska, hanem hullámokból tevődik össze.

Ha szembekerül néhány réssel, akkor pont úgy megy át rajta, ahogy a hullámok is mennének: tehát az összes úton, ami elérhető.

Aztán, a rések mögött ezek a hullámok interferálnak egymással, és a részecskét ott lehet megtalálni, ahol ezek erősítik egymást.

2022. máj. 7. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

<OFF>

Azért az, aki a 2 - es válaszomat lepontozta, érvelhetne, hogy konkrétan mi is a gondja vele, mert - feltételezve, hogy a kérdező nem nyomott le egy alapozó egyetemi kvantummechanika kurzust - ugyan rendkívül leegyszerűsítve és dióhéjban fogalmaztam, azonban az, amit leírtam részét képezi az egyetemi fizika szakos kvantummechanika tananyagnak.

</OFF>

2022. máj. 7. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
72%

Aki a kettes választ lepontozta, az egy gyakorló elmebeteg volt.

Mondjuk az, hogy ő problémás, az abból is látszik, hogy csak 60%-os.

2022. máj. 7. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

#7 A te leírásod szerint a részecske részekre osztódik és ezáltal van mindenhol? Mit értesz hullám alatt,és hogyan viselkedik egy hullám?


(Bocsánat csak az én agyam lassúbb mint itt tietek, már nem is mai csirke vagyok)


:Aztán, a rések mögött ezek a hullámok interferálnak egymással, és a részecskét ott lehet megtalálni, ahol ezek erősítik egymást."


Mit jelent egyszerűen fogalmazva hogy interferál 2 hullám, illetve mik is pontosan ezek a hullámok?


Illetve a részecskéket ott lehet megtalálni ahol egymást erősítik?


Ezt úgy értsem hogy ahol a szétosztódott hullámok újra összegyűlnek hullámcsomaggá?

2022. máj. 8. 09:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!