Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogyan kezdjek neki dalt írni?

Hogyan kezdjek neki dalt írni?

Figyelt kérdés
Én egy 18 éves mozgássérült fiú vagyok. A zene az életem. Egy nap sem telik el úgy, hogy ne zenéljek és énekelljek. Nagyon szeretnék egy saját szerzeményű dalt. De hogy kezdjek hozzá?
2023. febr. 10. 08:13
 1/10 anonim ***** válasza:

Első kérdés, hogy van-e bármilyen zenei téren szerzett tapasztalatod? Tudsz-e esetleg hangszeren játszani?

Második kérdés, milyen stílus felé orientálódnál? Az elektronikus zene érdekel inkább, vagy az akusztikus? Ha az akusztikus, akkor nyilván tudnod kell valamilyen hangszeren játszani, és a szolfézszal sem árt megismerkedni.

Harmadik kérdés, milyen számítógéped van, mert manapság a zeneszerzés egy nagy része (a hangszeres feljátszást kivéve) számítógépen történik. A keverés, masterelés, effektezés, stb., mind számítógépes munkák.

2023. febr. 10. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Szintetizátoron profin játszok. Ismerek minden akkordot. Lagzikba is szoktam járni zenélni. Úgy hogy van tapasztalatom
2023. febr. 10. 12:44
 3/10 A kérdező kommentje:
Az akusztikus zen3 érdekel inkább. És szerelem témájú saját szerzeményt szeretnék.
2023. febr. 10. 12:48
 4/10 anonim ***** válasza:

Ha szintin profin játszol, akkor igazából nincs sok kérdés. A szintit összekötöd a géppel, feljátszol egy motívumot, és köréépíted a dal többi részét.

Gondolom tudod, mi az a bass, drums (bassdrum, clap, hat, stb.), pad, string, a vocal, a verse, solo, bridge, stb. Ilyen alapvető hangokhoz mintákat tudsz letölteni a netről, mondjuk leszedsz egy bassdrum csomagot, abban lesznek különféle ütőshangszerek hangjai, ezeket fel tudod használni a saját dalaidhoz.

Kell egy DAW, vagy minimum valamilyen sequencer. DAW-nak kiváló az FL Studio, de az ingyenes LMMS sem rossz.

A DAW-hoz VST-ket, azaz virtuális hangszereket (és effekteket) tudsz használni, ezekkel tudsz hangokat létrehozni és meglévő hangokat effektezni. Reeverb, delay, echo, flanger, stb. effekteket tudsz használni, illetve van limiter, compressor, equalizer, és sok más eszköz a végső hangzás javítására.

Egy normális PC és egy komolyabb hangkártya is kelleni fog.


Szerintem töltsd le az FL Studiót vagy az LMMS-t, és kezdd el nyomkodni, használni, keress rá, hogyan kell összekötni a géppel a szintit és tanulgasd a dolgokat. Kismillió tutorialt is tudsz találni, bármelyik DAW szoftvert választod.


Én nagyon régen készítettem zenét, de akkor kétféleképpen szoktam csinálni, vagy van valamilyen motívum a fejemben és azt próbáltam megvalósítani, vagy csak nyomkodtam a gombokat, tekergettem a potikat amíg ki nem jött belőle valami jó hangzású cucc, és akkor abból csináltam egy komplett dalt.


De persze ha akarsz, alapíthatsz egy együttest is, csak ahhoz kell még néhány ember ...

2023. febr. 10. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Nem tudod hogy kell összeköttni a szintit a géppel?
2023. febr. 10. 18:51
 6/10 anonim ***** válasza:
Azt sajnos nekem, nekem csak egy MIDI billentyűzetem volt. Azt igazából csak rá kellett dugni a gépre, az oprendszer felismerte és màr lehetett is használni.
2023. febr. 10. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Az a baj hogy szöveget nem tudok írni😔Segítenél nekem?
2023. febr. 10. 20:32
 8/10 A kérdező kommentje:
Egyszerűen valamiért nem tudok kiírni magamból semmit. Nagyon megköszönném ha segítenél
2023. febr. 10. 20:56
 9/10 anonim ***** válasza:

Elsőnek meg kell találnod a témakört, amiről mondani akarsz valamit az embereknek. Ha nincs mondanivalód, vagy "közhely", 100000-szer lerágott csont, amit kínálsz, senki nem fog foglalkozni azzal, hogy mennyi, ill. milyen munka van a dalod mögött.

Utána egymásra kell építeni a tolmácsolni kívánt gondolatokat, majd nyelvi formába önteni, leírni.

Végül leellenőrzöd a leírottak a tartalmat, mondanivalót illetően, - lettek-e benne ellentmondások, zavaros részek, nyelvtanilag nem megengedhető szerkezetek, elírások, esetleg pontosításra, "csinosításra" szoruló részek.


Speciel, neki sem szoktam állni dal írásának addig, amíg meg nem fogalmazódik bennem az, hogy mondani akarok valamit az embereknek - és nálam nem játszanak a lerágott csont kategóriás témakörök.

-Erre ott voltak a Szenes Ivánok - és hasonlók, - akik a saját műfajukban tényleg jókat alkottak, de képtelenek voltak túllépni egy, maximum kettő témakörön.


Pontosan ezért van az, hogy egyre kevesebb dalt írok én is, - nincs mit mondanom az embereknek éppen, hiába írtam már meg vagy két DVD-re elegendő dalhoz ilyen-olyan dalszövegeket.


A mondanivaló nagyon fontos - már csak azért is, mert az ember lényegében már kimerített minden hangzásvilágot, amit az emberi agy képes kellemes élményként befogadni, így marad a mondanivaló, amivel meg lehet fogni hallgatóságot. Bármilyen dalt is komponálsz, miután bemutatod szélesebb körnek, 10 másodpercen belül jelentkezik valaki, aki eláll az "Ez olyan, mint a ..." kezdetű megállapítással, - tojik arra, hogy te mennyi munkát pakoltál a dal mögé és hogy életedben nem hallottál arról az előadóról, akiről ő beszél...

2023. febr. 11. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Olvass verseket, azokból tudsz ihletet meríteni. Pilinszkynek például vannak olyan versei, amik kis átalakítással dalszövegként is megállnák a helyüket.
2023. febr. 11. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!