Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mi az, hogy "öcsém, facsiga"?...

Mi az, hogy "öcsém, facsiga"? Mire és mikor mondják? És mi az a facsiga? Egyáltalán honnan származik ez a mondás?

Figyelt kérdés
2009. aug. 29. 12:25
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Nem tudom, de szerintem megint valami új "trendi" dolog, valószínűleg a "vótamfennszombaton-diszkósok" köréből. Én még hál' Istennek sehol sem hallottam/láttam
2009. aug. 29. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
87%
Ez nem újkeletű, én nagyapámtól hallottam először úgy tíz éve... :D "Úristen!" a jelentése körülbelül, szóval olyan megdöbbenést fejez ki.
2009. aug. 29. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
A facsiga egy kis pörgettyű (fából, persze). Ostorral lehet hajtani.
2009. aug. 29. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Az egyke fő fészke a Baranya megye déli részében elterülő Ormánság, de pusztít Baranya megye északi részében, Zala, Somogy, Tolna megyéken is, sőt, újabban már az ország minden részében. Kiindulása az Ormánságból történt és nem a tolna megyei Sárközből, mint egypáran állítják. Az Ormánságban évszézadok óta van egyke. Ezt a területet a Dráva és a Fekete-víz áradásai elöntötték, a törökök sem igen háborgatták, zárt, külön világ volt mindig, zavartalanul teremhetett új törvényeket a maga számára. Az áradásmentes területeken csak bizonyos számú ember élhetett meg. Ha annál több volt, akkor éheztek, tehát szabályozni kellett a születéseket. Megtalálták a módját. Egy fából faragott [esztergált] csiga szolgált e célra, amit finom len vagy kender fonállal körülcsavartak, és a méh[hez], a méhnyakhoz tettek, hogy a megtermékenyülést megakadályozza. Utána kivették, de sokszor benthagyták, benőtt és operatív úton kellett eltávolítani. Ezt a fogamzásgátló eszközt még ma [1935-ben] is használják, de módosítva, amennyiben a fonál közé kinint hintenek, hogy biztosabb legyen a védőhatása. /Kovács Imre: Hulló Magyarország –Válasz [folyóírat] 1935 ősz , 419.o
2016. szept. 24. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
Fiatal fiúkhoz (esetleg fiatal férfiakhoz) intézett, fölényeskedő megszólítás). A legkevésbé sem új, sőt, meglehetősen régi. A facsiga egy régi gyerekjáték volt.
2023. jún. 16. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
#5, ha esetleg olvasnál... pont fölötted van.
2023. jún. 16. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!