Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Szerintetek mi az élet értelme?

Szerintetek mi az élet értelme?

Figyelt kérdés
2013. szept. 4. 21:48
 1/6 anonim ***** válasza:

boldognak köll lenni, oszt annyi

de ez nem egyenlő az élet élvezetével! az a legkevésbé boldog, aki körbekúr mindenkit meg bulizik állandóan..

2013. szept. 4. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
az enyémnek semmi
2013. szept. 4. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
# 2 hogy érted?
2013. szept. 4. 21:53
 4/6 anonim ***** válasza:
Az életnek apszolut de semmi értelme. A szaporodás is értelmetlen, az utodaink is meghalnak! A boldogságnak sincs semmi értelme, mert egyszer meghalunk és oda az emlékek is! Ha választ akarsz, akkor a leg reálabb válasz rá, hogy azért élünk, hogy meghaljunk. Mivel véletlen, hosszú folyamat útján fejlődtünk ki, és nem egy isten áltan terentett lények vagyunk, így mondhati, hogy csak átmenetileg létezünk. De semmi értelme az életnek.
2013. szept. 5. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha semmi értelme az életednek, miért élsz?


Csak az ember képes megkérdőjelezni saját létének értelmét az állatvilágban ilyet nem tapasztalhatunk. Valamiért nekünk megadatott egy ilyen lehetőség, eldönthetjük miért és hogyan élünk. Lehet, hogy az élet értelme maga a szabad akarat.

Számomra az élet értelme saját belső kiteljesedésem és közvetlen környezetem boldogsága.

2013. szept. 5. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 2xSü ***** válasza:

Többek között ezzel a kérdéskörrel foglalkozik a filozófia. A rosszmájuak szerint bár évezredek óta keresik a választ a filozófusok erre a kérésre, mégsem született válasz ezeddig. Csakhogy ez így nem igaz. Születtek válaszok, sokféle válasz született, egyszerűen csak az van, hogy nem lehet ezt a kérdést szavakkal megválaszolni. Ez kb. olyan kérdés, hogy miért jó táncolni. Mondhatsz ezt is, azt is a táncról, ha valaki nem próbálja ki, soha nem is fogja megérteni. A tánc értelmét szavak nélkül fogod megtalálni, egyszerűen érteni fogod, miért is jó a tánc, ha csinálod.


Persze az élet ennél kissé összetettebb dolog. Hogy milyen elveket tegyél magadévá, milyen változások mentén válj olyan emberré, aki tudja, miért értelmes az élete, ez nem könnyű feladat.


Ha mégis meg kellene fogalmaznom, mi az emberi élet értelme, azt mondanám, hogy az emberi élet célja, hogy képessé váljunk olyan emberré válni, aki méltó az ember névre.


Nem is akarnék a kérdésre részletesebben válaszolni, azt hiszem ez meghaladja a kérdés-válasz formát. Érdemes megnézni, hogy milyen emberekre emlékszünk a tágabb értelemben vett történelemből, kiknek a neve maradt fenn, kikre nézünk fel, kiket tartunk követendőnek, példaképnek, és megnézni, milyen tulajdonságok tették őket olyanná, hogy fennmaradjon a nevük. Ezek a társadalom egészének szempontjából alapvetően pozitív értékek, amik fontosak. Érdemes ezeket a tulajdonságokat megemészteni, aztán ezek alapján valamiféle irányt szabni magadnak, amelyik utat követni akarod. Ha megvan a saját utad, akkor azon haladva nem fogsz feltenni ilyen kérdéseket, mert pontosan érezni fogod, mi az életed értelme.


> A szaporodás is értelmetlen, az utodaink is meghalnak! A boldogságnak sincs semmi értelme, mert egyszer meghalunk és oda az emlékek is!


Egyrészt ez jó kiindulópont. Másrészt mégis tudat alatt érzed, hogy ennek ellenére vannak dolgok, amiknek értelmük van. Lehet egy dolgot nagyobb időtávlatokba, sőt nagyobb térbe helyezni, ahonnan nézve már elenyésző minden. De mi nem olyan távolságból éljük meg. Egy jó billiárdmeccsnek, vagy egy finom bornak nem sok kihatása van az emberre, nem fog megváltozni semmi, elenyészik, elveszik az ember életének egészét nézve, valószínű előbb elfelejtődik a megtörténte, minthogy meghalsz. De ettől még értelmes, mert lokálisan jó, szükség is van rá. Nem csak az értékes, ami abszolút maradandó. Persze az azért jó vizsgálódási szempont, ha megnézzük a dolgok maradandóságát, és az alapján értékeljük át az értéküket, alapvetően jó ez a megközelítés, csak a fent leír következtetés nem stimmel.


Másrészt nem csak egyének vagyunk. Tagjai vagyunk a társadalomnak, korunk, nemünk, szakmánk, társadalmi helyzetünk, hobbink, eszménk, gondolataink egy-egy megnyilvánulásai vagyunk. Pl. én valakitől megtanultam néptáncolni, majd magam is tanítottam. Ilyen módon nem csak egyén vagyok, hanem ennek a láncnak egy láncszeme. A láncban viszont minden láncszem fontos. Ha csak egy láncszem hiányzik, a lánc megszűnik lánc lenni. Minden ember rengeteg ilyen láncban tölt be láncszem szerepet, így életének értelme az is, amelyik láncot erősítette az életével. Persze vannak láncok, amelyek idővel meg fognak szűnni, pl. 1000 év múlva nem hinném, hogy az a néptánc, amit én tanultam és amit tanítottam létezni fog, hogy bárki is emlékezni fog rá. De egyrészt ez mit sem számít. Ennek a láncnak ebben a korban és ezen a helyen van fontossága. Másrészről bármilyen ilyen láncban is vagy, a lánc alakít téged, és minden más láncot áthat. Lehet, hogy a magyar néptánc nem fog létezni 1000 év múlva, de sok emberre lesz hatással, akik más láncokban láncszemek, így hozzájárul a többi lánc továbbéléséhez, új láncok születéséhez, stb…


Természetesen ez a #4 válasza szempontjából megint csak elenyésző. Végtelen időbe és térbe helyezve a lánc is ugyanolyan elenyésző, mint az egyén. De mint írtam, ennek nem sok jelentősége van. Legalábbis amíg a darázscsípést nem vagy képes ilyen távlatból nézni, addig felesleges ezzel próbálkozni. Fogadd el, hogy a dolgok időben és térben lokálisan értelmesek.

2013. szept. 5. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!