Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Két másfél voltos ceruzaelemme...

H.István kérdése:

Két másfél voltos ceruzaelemmel szeretnék működtetni egy LED diódát. A kérdés az lenne, hogy mindenféleképpen szükséges ellenállást is az áramkörbe berakni, vagy működhet nélküle is?

Figyelt kérdés

2014. dec. 23. 21:17
 1/8 anonim ***** válasza:
Működhet anélkül is, de a LED nem nagyon fogja szeretni. A kékek 2,8V körül üzemelnek (nagyjából ennyi feszültség esik rajtuk, amikor a névleges maximális áramérték folyik rajtuk). 3V-on erősen túl vannak terhelve, nagyon lecsökken az élettartamuk és fölöslegesen zabálná az elemeket is. Ha sorba kötsz vele kb 10-15 Ohmot, az megoldja a problémát.
2014. dec. 24. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Akkor nem kell ellenállás, ha led vezérlő áramkörrel biztosítod a szükséges áramot. Persze ezek nagyobb áramúak, mint ami neked kell, de azért mutatom, ilyesmivel:

[link]


[link]


Itt találsz olyan áramköröket, ami sokkal jobb, stabilabb, mint egy közönséges ellenállásos feszültség ejtős áram csökkentés. Viszont ezek nagy áramot tudnak stabilan tartani, ami egy huzal lábas ledhez sok lenne.


Oda tényleg a legjobb egy ellenállás.

Ha ellenállás nélkül kötöd feszültség forrásra, akkor nagyon pontosan, tized Voltra precízen be kell állítanod, hogy a ledre jutó feszültség ne legyen több, mint az üzemi áramához (általában 20 mA) tartozó nyitó feszültség értéke.


Ha ennél akár csak kettő tized Volttal is magasabb a feszültség, akkor a lednek csak órái vannak hátra és jelentősen lecsökken maradandóan a fénye, aztán végül tönkre megy.


.


Egyszerűbben mondom.

Ha egy fehér ledet kapcsolsz 3 Voltra, akkor világít ugyan, de nem a legerősebben, mert annak kb 3.2-3.3 Volt a nyitó feszültsége, ahol fel tudja venni a rá jellemző fényerőhöz szükséges és még megengedhető áramot.


Egy vörös lednél csak 1.8-1.9 Volt körül kell kapnia, az 3 Voltról pillanatok alatt tönkre megy.

2014. dec. 25. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Tehát a fehér, kék ledek mehetnek 2 db ceruza elemről, de nem lesznek nagyon fényesek, mert ahhoz 0.2-0.3 V-al magasabb feszültségre volna szükség. Ennél többet viszont nem viselne el.


Még rá lehet kötni erős fényű új zöldet is, de az még halványabban világít erről a feszültségről, mert ahhoz 3.6 V körül kell lennie a tápfeszültségnek. Az UV led még néhány tizeddel magasabb feszültségről működik jól.


Szóval elég kényes ezt csak úgy közvetlenül rákötni elemre.


Ha kicsit is kevés neki akkor halvány lesz a fénye,

viszont ha kicsit is sok neki akkor tönkre megy a led.

2014. dec. 25. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Először is köszönöm a válaszokat, másodszor pedig a led színe sárga, én pedig fizikából nem voltam kitűnő, szóval utána kéne olvasnom a nyitófeszültségeknek és a többi dolognak. Ha a két 1,5 voltos elem helyett 1,2 voltos tölthető akksit használok, az jobb? Azért kérdezem, mert ajándékba lenne és már nem nagyon van időm variálni.
2014. dec. 30. 00:00
 5/8 anonim ***** válasza:
1 db akkuról nem fog kinyitni egyik sem. Miért nem jó a két elem + ellenállás? Az biztosan jól működik, meg is tudod csinálni, ráadásul előbb, mint hogy kitalálj valami világmegváltó alternatívát. Máshogy úgy sem tudod megoldani. Még ha gyalog kell elmenned egy alkatrészboltig, még akkor is régen készen lehetnél már vele. Akkor mi tart vissza? Miért nem jó az egyszerű és kézenfekvő megoldás?
2014. dec. 30. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Na ez a jó kérdés!

A legegyszerűbb és legjobb, leginkább könnyen használható módszer nem jó valamiért a számodra? Pedig egyszerűbb megoldás nincs.


A sárga ledhez nem tudom pontosan megmondani a nyitófeszültséget, de valahol a vörös 1.8-2 https://www.youtube.com/watch?v=ixIOEPnsgbI környékén lehet, azt hiszem.


Az 1.2-es akkuból egy dab kevés, kettő az sok.

Meg különben is, az akku le fog merülni és ellenálás nélkül sokkal inkább változna a fényerő az akku állapotától.

2014. dec. 30. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Lehet nem volt egyértelmű, hogy az 1,2-es akksi elé nem írtam darabszámot, de 1,2-es akksiból is kettőt tennék be, mivel az elemtartó az két elemes.


Azért akartam kihagyni az ellenállást, mert karácsonyi ajándéknak készült és a többi hozzávalót is utolsó nap rendeltem meg, ha nem tudok elmenni érte, akkor az se lett volna. Sajnos 8-18-ig dolgozok, mire eljutnék valahova rég bezárt minden.


Fentebb leírtam, hogy miért nem raktam volna bele ellenállást, és nem vitatom a hozzáértésteket, el is fogadom a véleményeteket, hiszen pont ezért kérdeztem, viszont az ajándékot időre csináltam és így nem tudtam megoldani ellenállással.

Sárga ledre azt találtam közben neten, hogy 2,1-2,18 közt van a nyitófeszültsége, a két akku 2,4-et ad ki, ami nem túl sokkal több szerintem.

Még egyszer köszönöm a válaszokat és mindkettőtöknek boldog új évet! :)

2015. jan. 4. 19:06
 8/8 anonim ***** válasza:

Legalább tanultál és kicsit kutattál is a témában, amit még mint későbbi hasonló lehetőségek megoldására hasznodra is válhat. "A jó 'pap' is mindig tanul.." és mégis mindig csak arról fog egyre többet tudni, mi minden az amit még nem tud.


BÚÉK!

2015. jan. 5. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!