Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » A Tápairétet hogy kell helyese...

A Tápairétet hogy kell helyesen írni?

Figyelt kérdés

Tápairét

Tápai Rét

Tápai-rét


Hogy írjuk helyesen?


Tápairét egy Csongrád megyében lévő Szegedhez tartozó tanyavilág amely a Tisza és a Maros folyók találkozásánál a Tiszántúli oldalon található Maroslele és Szeged között.


Wikipédián hoztam létre egy cikket erről, de ott egy vita kerekedett ebből:


[link]



2015. ápr. 23. 18:58
 1/1 BringaManó ***** válasza:

Elolvastam, megnéztem, és ezt gondolom:


– valóban egybeírandónak tűnik mint városrész, egyetértek azzal, ahova a vita "konvergálni" látszik;


– a googlemap (-> iranyitoszam.org) ebben nem mérvadó, de ha valaki azt mondja, hogy a GYK-ra írt válaszok még annyira sem mérvadók, akkor teljesen igaza van...;


– iranyitoszam.org-hoz megjegyzés: te Tápéi Rétet írsz, holott ő Tápéi rétet ír (rendes utca/tér/stb.-nek megfelelően), ahogy ott is felhívták rá a figyelmed. Nem tudom, hogy itt miért jelenik meg még továbbra is "Tápéi Rét" a kérdésben;


és további észrevételek, ha szabad:


– "ami el fogja dönteni a helyesírást, hogy ez itt egy földrajzi értelemben vett rét (netán valaha az volt), vagy egy valamilyen terület":

a zárójeles közbevetéssel nem értek egyet: ezek a típusú "városrésznevek" nyilván jellemzően rendes földrajzi nevek eredetileg (azok voltak valaha / vagy most is azok is, vö. Margitsziget), így ez alapján nem lehet eldönteni, hogy helyes-e egybeírva;


– "egy egyszerű rét, Tápé környékén, akkor Tápai-rét (vicces, de így alakult: Tápéből Tápa lett)":

nem egyszerűen Tápéból lett "Tápa", hanem az -i képző előtt lévő szóvégi é hang módosult, tehát attól az alapforma marad Tápé. Nem egyedüli jelenség, itt pl.:

[link]

a 80 oldalon vannak hasonló példák, igaz, családnévre, de a mechanizmus ugyanaz:

Nagyrábé > Nagyrábai, Padé > Padai, Sóvé > Sóvai, Szkóré > Szkórai, Zelené > Zelenai

(Valószínűleg ezt Vépi is így gondolta, csak félreérthetően fogalmazott.)

2015. ápr. 24. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!