Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Kaphat-e a gyámság alatt álló...

Kaphat-e a gyámság alatt álló értelmi fogyatékos rendszeres "zsebpénzt" a saját jövedelméből?

Figyelt kérdés
4-en vagyunk felnőtt testvérek, a húgunk értelmi fogyatékos. Ő édesanyánkkal élt tömblakásban, amit édesanyám az ő nevére íratott. Amikor édesanyám meghalt, egyik testvérem sem vállalta a húgunkat, így magunkhoz vettük, azóta nálunk él (15 éve). Én lettem a gyámja is. Testvéreim nem nagyon érdeklődtek a húgunk után, az egyiket már évek óta nem is láttuk, a másikat is csak évente talán egyszer (pedig a közelben él). Később párom tanácsára a Gyámhatóságon keresztül eltartási szerződést kötöttünk fogyatékos húgunkkal a tömblakása fejében. Ekkor a gyámságom megszűnt és a Gyámhivatal felajánlotta a testvéreimnek a gyámságot, amit az egyik el is vállalt (azóta is csak évente 1-2-szer látogatja). És innentől kezdődtek igazán a gondjaink: a húgom jövedelme bankszámlára érkezik, amihez csak a gyám férhet hozzá.Mi nyugdíjasok vagyunk, nem panaszkodom, de nem könnyű kijönni a hónap végéig. Nagyon sokat segítene, ha valamennyit rendszeresen felhasználhatnánk az ő jövedelméből is. Lenne erre mód? A gyámja nagyon fösvény, mindig könyörögnöm kell nála. Ne értsetek félre, nem akarom a szerencsétlen húgunkat kisemmizni, már milliói vannak a számlán, csak azt szeretném elérni, hogy pl. egy pár cipője áráért ne kelljen hónapokig várni.
2010. márc. 18. 08:41
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

A gyám hozzá fér a számlához?És Ti(bocsánatot kérek a tegezésért)tartjátok?Sürgősen kell vmit csinálni ez ügyben!

[link]

próbát kéne itt tenni,lehet,hogy vki segít!!!

2010. márc. 18. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm, megpróbálkozom ott is.

Amikor bármi kérdésünk vagy gondunk van, a Gyámhivatalban egyből a fejünkhöz vágják, hogy eltartási szerződésünk van, ne akarjuk még a pénzét is. :-(

2010. márc. 18. 09:16
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Megáll az eszem, ti tiszteségel gondozzátok, itt valami bűzlik. Van egyáltalán azon a számlán pénz? Vagy valaki esetleg lenyúlja, ha már ennyire hadakozik az illető ellene. Ha nem boldogultok kérjétek ügyvéd segítségét.
2010. márc. 18. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Én nem tudom,hogy mennyire jogos a gyámhivatal állítása,szerintem nem igazán .


Én a helyedben mindenképp a testvéreddel beszélnék,nem tágítanék.De persze csak kulturáltan.Mondjuk évente 2x menjetk el közösem vásárolni a hugotoknak,és akkor majd kiélheti a fösvénységét.

Egyébbként a pénz ami a gyám számlájára érkezik,az az övé lesz ha a hugotokkal történik valami?Vagy kié?Kinek gyüjtögeti???Most van cipőre ételre szüksége,nem akkor amikor már nem él..Lakása is van,arra sem kell már gyűjteni...

Tényleg megvan az a pénz egyáltalán??

2010. márc. 18. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha eltartási szerződésetek van vele, akkor nem használhatjátok fel a pénzét, hiszen a szerződés pontosan arról szól, hogy minden Vele kapcsolatos költséget Ti álltok. Ilyen szerződést eleve csak akkor engednek megkötni, ha Ti biztosítjátok azt, hogy minden egyes költséget, ami az eltartott "normális" életéhez szükséges.

Élelem, ruházat, ápolás, tisztántartás, illő módon való eltemetés. Úgyhogy szerintem nem lehet sehova menni ezzel, mert akkor mondhatják azt, hogy hogyan tartod el, ha még cipőt sem tudsz venni Neki. Inkább ne lépj, mert az öröklési szerződésetek esetleg megtámadható lesz.

2010. márc. 18. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Nekem is ez a véleményem,amit felettem írtak.
2010. márc. 18. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a véleményeket.

Az eltartási szerződésben annyi szerepel, hogy gondoskodunk a lakhatásáról, élelmezéséről és holmijának tisztántartásáról.

Csak azt nem értem, hogy ha mi mindenről gondoskodunk, akkor ő miért nem használhatja fel a saját pénzét?

2010. márc. 18. 11:12
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Ezt egy hivatalos szerződésből másoltam,itt világosan le van írva minden.Az eltartás nem vonatkozik a rezsire-ruhára stb.Csak akkor ha az eltartott pénze nem elég,akkor nektek kell pótolni.Én javasolnám egy ügyvéd megkeresését.

2010. márc. 18. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Az más dolog, azt nem tudom. De Ti nem használhatjátok fel az eltartására. Tudom, mert nekem is volt öröklési szerződésem. A néni is megtartotta a nyugdíját. Egyébként ezt is le szokták írni a szerződésben, hogy ki örökli az eltartott után az ingóságokat (pl pénzt, ha a gyám nem tapsolja el). Lehet, hogy a pénzét is Ti öröklitek majd, ez elvileg a szerződésetekben benne van.
2010. márc. 18. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
A szerződés arra vonatkozik, amit beleírnak. Nekünk speciel mindent kellett fizetni, rezsit is. Azt is kikötheti az eltartott a szerződésben, hogy milyen szertartással kell eltemetni. Az ilyen szerződések személyre szabottak, hiszen nem vagy köteles elfogadni az eltartott által szabott feltételeket. Nézd meg mi van a saját szerződésedben.
2010. márc. 18. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!