Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Miért old le a FI relé?...

Miért old le a FI relé? Hogyan érdemes nekiállni a hiba eliminálásának?

Figyelt kérdés
Nemrég villanyszerelők kicserélték a kábelt a mérőóra és az elosztó között. Szóba jött, és kértem egy áramvédő kapcsolót a szekrénybe, amit sajnos beszerelés előtt nem teszteltek, így hamar kiderült, hogy bármilyen földelt konnektort dugok be szinte bárhová, a fi relé leold. A szerelők távoztak, majd közölték, hogy nézzem át a dugaljakat, mert valamelyikben fel van cserélve a föld meg a nulla. Átnéztem, majd, mikor mindent rendben találtam, felhívtam és azt mondta, hogy a szekrényben az összes földelést kössem a nullára. Így sem javult meg, majd egy nap áram nélküliség után kijött és kikötötte a fi relét. Azóta magam próbálom megkeresni a hiba okát. Elkezdtem átnézni a kötődobozokat. Eddig nem találtam még föld-nulla összekötést. A kismegszakítók is furcsán viselkednek. Van olyan áramkör, amin csak akkor van áram, ha két kismegszakító fel van kapcsolva, ha csak az egyik, akkor nincs. Családi házról van szó, és egy fázis van.

2018. júl. 3. 10:17
1 2 3
 1/22 A kérdező kommentje:
Sajnos nem lehet utólag szerkeszteni a kérdést, ezért javítanék: Három fázis van.
2018. júl. 3. 10:42
 2/22 anonim ***** válasza:
No és "az eleje" jól van kötve? A FI relé környéke? Tehát a védővezetők a FI-t megkerülve mennek a szolgáltatói hálózat irányába? Alkérdés ehhez: színesek?
2018. júl. 3. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 A kérdező kommentje:
Hát annyit tudok róla mondani, hogy jónak tűnik. Az órától jön három fázis egy-egy 16-os kismegszakítón át, majd a túloldalán össze vannak kötve egymással és a többi áramkör kismegszakítójával. A fi relé ki van most szerelve. A föld meg a nulla külön sínen van, ahogy kell, majd megy minden a falba.
2018. júl. 4. 09:34
 4/22 anonim ***** válasza:
Tehát öt vezeték jön be az elosztótáblához? 3 fázis, nulla és védő?
2018. júl. 4. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
Van villanybojler és annak van külön vezérelt köre?
2018. júl. 4. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:
Igen öt vezeték jön be. Nincs villanybojler. Gázkazán van és gáztűzhely.
2018. júl. 4. 15:57
 7/22 anonim ***** válasza:

Akkor részemről nincs több ötletem. Ha eleve öt vezeték jön be, akkor egészen valószínűtlen a FI-relé bekötésnek az elbűvészkedése. Ha meg nincs föld-nulla csere vagy összekötés, akkor nem szabadna levágnia.

Egészen valószínűtlen, hogy a FI-relé rossz lenne, de hát voltak már csodák.

Mondjuk, ha van egy ohmmérőd (multiméter), akkor ellenőrizni lehet a dolgot úgy, hogy a bejövő nullát lekötöd a sínről, és megnézed, van-e összekötésre utaló kis ellenállás a nulla sín és a védősín között. Természetesen a mérő alatti kismegszakítók lekapcsolása után kezdve a műveletet.

2018. júl. 4. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:
Megnéztem két dugaljt. Egyet fent az emeleten, ott 25 ohmot mutat a nulla és a föld között, lent viszont nullát. Szóval lent össze van kötve valószínűleg a kettő. Sajnos ez a rosszabb hír, mert lent a vakolat alatt vannak a kötődobozok, szóval bontani kell.
2018. júl. 5. 15:50
 9/22 anonim ***** válasza:

Hát... a 25 épp olyan rossz, mint a nulla. Megaohm nagyságrendűnek kéne lennie. És mivel ezek a vezetékek mind össze vannak kötve egymással az elosztótábla sínjein, ezért nem is mérhetsz kétfélét...

De ha konnektorból mértél, akkor nem vetted le a bejövő nullát az elosztótáblánál? Akkor sincs semmi értelme a mérésnek, bocs, hiszen az épületbe bejövetel környékén ezek össze vannak kötve.

Összekötés bármelyik lámpatestnél is lehet, nem csak dobozban...

2018. júl. 5. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:
Valóban. Holnap kikötögetem és megnézem úgy. Elméletileg már nincs sok hagyományos izzó a házban, de azokat is majd kicsavarom.
2018. júl. 5. 17:09
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!