Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Téged is zavarnak a biciklisek?

Téged is zavarnak a biciklisek?

Figyelt kérdés
Nem lehet tőlük normálisan közlekedni és ha véletlenül ràtévedsz a bicikli ùtra, letépik a fejed!

#zavaró #biciklisták
2019. júl. 3. 11:08
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Igen.
2019. júl. 3. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Áh, én kamionnal vagyok.
2019. júl. 3. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim válasza:
26%
Nem kell a bicikliútra menni. Én biciklivel járok, mikor egy idióta elém jön sétálva és mindjárt elütöm helyben azért ne én legyek már a hibás. Az aki nem tudja a kreszt az a hibás. Szóval ha te is így járkálsz a bicikliúton hogy mindjárt elcsapnak ne csodálkozz.. egyébként meg egészségesebb mint autóval járni viszont gyorsabb a sétánál.
2019. júl. 3. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
De a biciklisek már nagyon öntörvényűek lettek, azt hiszitek ti vagytok az Isten, pedig csak a barmai!
2019. júl. 3. 12:06
 5/13 2*Sü ***** válasza:
44%

> Nem lehet tőlük normálisan közlekedni és ha véletlenül ràtévedsz a bicikli ùtra, letépik a fejed!


Ez ilyen. Ha meg „véletlenül” a sínre tévedsz, akkor elüt a vonat. De hidd el, a hibát nem a mozdonyvezető „öntörvényűségében”, hanem magadban kell keresni.


> De a biciklisek már nagyon öntörvényűek lettek


Nem öntörvényűek, hanem törvény törvényűek:


1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet – a közúti közlekedés szabályairól (mai napon hatályos állapot)

[link]


„25. § […] (3) […] A kerékpársávon csak kerékpárral szabad közlekedni - az egyirányú forgalmú úton kijelölt kerékpársáv kivételével - az úttest menetirány szerinti jobb oldalának haladási irányával azonos irányban.”


Ergo te nem csak véletlenül rátévedtél a kerékpársávra, hanem figyelmetlenségből jogszabályt sértettél, veszélyeztetve önmagad és más testi épségét. Tehát ne felháborodj, hanem amikor közlekedsz, akkor figyelj és tartsd be a KRESZ-t, mert az nem csak egy ajánlás, hanem egy jogszabály.

2019. júl. 3. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

ba+ süsü, a nevedből is árulkodik, hogy....inkább...na jó...


Ott voltál az esetnél? Láttad mi történt?


Nem kimondott bicikli sáv volt, hanem beszólt a biciklis, hogy mehetnék beljebb is, persze, annál jobban akkor lehetnék beljebb, ha eggyé válnék a korláttal, de amúgy is úgy van, hogy jó alaposan körülnézve is, a biciklisávon keresztül tudok csak elhaladni, mert van ilyen szakasz és akkor bevág a hülye biciklis, persze, én vagyok a hibás, a gyalogos.


Érdekes, régebben ilyen nem volt, mikor még nem volt utatok, most meg már ott a sárga csík és már ti vagytok az utak királyai.


Hány meg hány balesetet okoz biciklis, mert a kocsik között úgy közlekedik, mintha ő lenne Ford Fairlane.

2019. júl. 3. 12:40
 7/13 A kérdező kommentje:

"1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet

a közúti közlekedés szabályairól"


kicsit idejét múlta, ember!

2019. júl. 3. 12:43
 8/13 anonim ***** válasza:
54%

Szia!


Nekem speciel annyi a bajom velük, hogy mikor VAN kijelölt bicikli út, AKKOR IS a járdán közlekednek, és elvárják, hogy félre állj, de ha megteszed, sem köszönik meg. ((Tudom, álomvilágban élek, minek is köszönnék meg? Hozzátenném: nem valami forgalmas területről van szó, hanem perem kerületről, de ha már nem a kijelölt helyen kerékpároznak, akkor ha utat engedek - pedig a járda a gyalogosoké elsősorban - akkor egy "köszi" jól esne...))

Én még úgy tudom, ha nincs kijelölt bicikli út/sáv, akkor az úttest szélén kellene hajtaniuk. Mikor tiniként bicikliztem, én is így tettem, pedig féltem a kocsiktól, de ez volt a szabály. Manapság már másképp van? ((Nem feltétlen várok választ. A kérdésem inkább költői.))

2019. júl. 3. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Köszi, Megan, jól beszélsz!5*
2019. júl. 3. 13:06
 10/13 2*Sü ***** válasza:
80%

> ba+ süsü, a nevedből is árulkodik, hogy....


Mi látszik a nevemből, ami a közlekedés szabályaira vonatkozik? :-) Van egy becenevem és szeretem használni. Ha történetesen nem Süsü lenne a becenevem, hanem Isten, vagy Kretén, akkor sem lenne jobban, vagy kevésbé igaz az, amit leírtam.


> Ott voltál az esetnél? Láttad mi történt?


Nem, csak azt, amit leírtál: „ha véletlenül ràtévedsz a bicikli ùtra”.


> Nem kimondott bicikli sáv volt, hanem beszólt a biciklis, hogy mehetnék beljebb is […] de amúgy is úgy van, hogy jó alaposan körülnézve is, a biciklisávon keresztül tudok csak elhaladni […] Érdekes, régebben ilyen nem volt, mikor még nem volt utatok, most meg már ott a sárga csík és már ti vagytok az utak királyai.


Milyen az a „nem kimonodott biciklis sáv”? A KRESZ-ben nincs ilyen.


A sárga csík nem esztétikai megfontolásból van felfestve. Ha fel van festve, és/vagy tábla jelöli a kerékpársávot, akkor az egy kerékpársáv, amin kizárólag kerékpár közlekedhet. Nyilván lehet olyan eset, hogy kénytelen vagy keresztezni a kerékpársávot, vagy rövid ideig azon haladni, de akkor az a minimum, hogy mielőtt rálépsz a kerékpársávra, körbenézel, és csak akkor lépsz rá a kerékpársávra, ha azzal nem zavarod a kerékpáros közlekedést. Pontosan úgy, mint ahogy az úttestre lépnél le ott, ahol nincs zebra és nincs a közelben kereszteződés. Ha így teszel, senki nem fog reklamálni, mert senkit nem fogsz zavarni. Ha meg úgy lépsz le, hogy nem figyelsz eléggé, akkor meg te nem jártál el megfelelően.


Ha meg nincs felfestve kerékpársáv, akkor a biciklisnek nincs semmi keresnivalója a járdán. Ha meg az úttest kerékpáros közlekedésre alkalmatlan, és nincs kerékpárút, kerékpársáv, akkor a biciklis mehet a járdán, de max. 5 km/h sebességgel, a gyalogos forgalmat nem zavarva.


Ezek tiszta ügyek, egzakt módon megítélhetőek.


> persze, annál jobban akkor lehetnék beljebb, ha eggyé válnék a korláttal


Ez meg a pillanatnyi helyzet szempontjából lényegtelen. Ha van kerékpársáv, akkor neked kell elsőbbséget adni, ha kénytelen vagy a kerékpársávra lépni. De nyilvánvaló, hogy vannak helyek, ahol nagyon hülyén vannak felfestve a kerékpársávok, se a kerékpáros, se a gyalogos nem fér el rajtuk. De ettől még ugyanúgy a KRESZ szabályai az érvényesek, amit a kényed-kedved szerint nem bírálhatsz felül, mert mindenki máshogy, más érdekből máshogy bírálná felül. (Ez a jogszabályok lényege, hogy nem az egyén megítélésére bízza a dolgok szabályozását, hanem objektív, mindenkire egyformán érvényes módon szabályoz.). Ilyenkor is ha a kerékpársávra lépsz, neked kell figyelned, elsőbbséget adnod, aztán ha hazaértél, akkor a megfelelő hatóságoknál lehet jelezni, hogy az adott helyen problémás a közlekedés. (Nota bene arra is van jogszabály, hogy mekkora helynek kell lennie a gyalogos közlekedésre szánt helynek, csak éppen ebben az esetben nem e kerékpáros, hanem az önkormányzat szegte meg a jogszabályokat.)


> Érdekes, régebben ilyen nem volt, mikor még nem volt utatok, most meg már ott a sárga csík és már ti vagytok az utak királyai.


Egyébként nincs olyan, hogy kerékpáros. Van, aki reggel autóban ül, délben biciklin, este meg gyalogol. És igen, van olyan ember, aki figyel a közlekedési szabályok betartására, illetve a közlekedés többi résztvevőjére – akár autós, akár biciklis, akár gyalogos –, van, aki nincs tisztában a közlekedési szabályokkal – van ilyen autós, biciklis és gyalogos is –, van, aki tisztában van a szabályokkal, csak egyéni érdekei miatt tudatosan megszegi őket – van ilyen autós, biciklis és gyalogos is –, meg van mindenféle más kategória. Nem lehet az embereket általánosítani az alapján, hogy mivel közlekednek.


Azt, hogy ki az, aki az adott helyzetben hibázott, az nem az dönti el, hogy autós, kerékpáros, vagy biciklis, hanem az, hogy ki nem a jogszabályoknak megfelelően járt el. Egyszerű ez, mint egy faék. És ha te nem a jogszabálynak megfelelően jártál el, akkor te leszel a hibás. Nem azért, mert gyalogos vagy, hanem mert fittyet hánytál a jogszabályra. Máskor meg a kerékpáros lesz a hibás. Nem azért, mert kerékpáros, hanem mert ő hányt fittyet a jogszabályokra.


> Hány meg hány balesetet okoz biciklis, mert a kocsik között úgy közlekedik, mintha ő lenne Ford Fairlane.


Ja, van ilyen is. De ez a kérdésed szempontjából miért is releváns? Van, aki meg házakba tör be. Van, aki meg embert öl. Ezek mind-mind lényegtelenek annak a megítélésében, hogy ha egy gyalogos a kerékpársávra lépve korlátozza a kerékpárost, akkor abban a gyalogos a hibás.


Én pl. az elmúlt 10 évben talán háromszor ültem kerékpáron, bérelt biciklivel, kerékpártúrán. Alapvetően busszal, de leginkább gyalog közlekedek. És igen, bármennyire is próbálok figyelni, voltak már nekem is rosszabb pillanataim, mikor figyelmetlenségből bevágok a kerékpársávra és majdnem nekem jött egy kerékpáros. De ilyenkor a minimum az, hogy elnézést kérek. Én hibáztam, nem ő. Viszont mikor régebben rendszeresebben bicikliztem, nekem is elég hamar elegem tudott lenni abból, hogy hiába van ott 2 méternyi hely a gyalogos forgalomnak, az emberek a kerékpársávon grasszálnak. Nyilván a gyalogosok kis hányada, de épp elég ahhoz, hogy idegesítő legyen. A kedvencem meg az, amikor rácsengetek, lelép a kerékpársávról, majd mikor elmentem mellette, akkor visszamegy rá…


> "1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet

> a közúti közlekedés szabályairól"

> kicsit idejét múlta, ember!


Nem idejétmúlt. Nem viccből írtam oda, hogy ez a MA is hatályos jogszabály. Tudod a jogszabályokat amikor módosítják, akkor nem kapnak teljesen új évszámot és sorszámot. A KRESZ nem esett át akkora újradolgozáson, hogy egy teljesen új törvény legyen. Számtalanszor módosították, de attól még megmaradt az 1/1975 (II. 5.) KPM-BM együttes rendeletének, ami ma is hatályos. Nota bene a beidézett paragrafust a 289/2009 (XII. 18.) kormányrendelet módosította, ami 2010 I. 1-től hatályos (és ma is ez a hatályos).

2019. júl. 3. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!