Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Humor » A viccekben önmagunkat látjuk...

A viccekben önmagunkat látjuk meg?

Figyelt kérdés

2022. aug. 9. 22:26
1 2 3
 11/25 A kérdező kommentje:

#8 Idézet következik tőled:


"Nem, a humorforrást látjuk meg, valami meglepő , frappáns végű/kicsengésű kis történet, párbeszéd; amire nevetve reagálunk.Szerintem kizökkent minket pl a komolykodásból, meglep, rácsodálkozunk, majd röhögünk/ mosolygunk a szituáció humorán, furcsa fintorán, kicsavartságán, kicsavart/elképesztő gondolatmenetén.Ja és szal ez szerintem reflexszerű, hogy valami (akár aranyos) furcsaság hirtelen meglep,és így tudjuk lereagálni. Pl hogy meglep, hogy nagyon furcsa gondolkodásmódja van a viccben szereplő embernek."


Igen az a pillanat amit a vicc kivált(vagy tényleg lehet más is mint vicc, bármi amin nevetünk) mintha kizökkentene pl. ahogy írod a komolykodásból is, de mindenesetre felszabadít egy pillanatra, és őszintén ezt éljük meg mert a nevetés őszinte.(most nem számolom a műnevetést) Én azt gondolom amikor nevetünk arra jó okunk van, nem csak úgy viccből nevetünk, hanem nagyon komolyan gondoljuk hogy nevetünk, azaz őszinte reakció valami pillanatnyi észrevételre, bár utólag nem tűnik komolynak, mert az ok amit a nevetés okának hiszünk úgymond elbagetelizálja, elkomolytalanítja, így nem vizsgáljuk meg tüzetesebben, pedig könnyen belátható hogy a vicc tartalma, vagy egy aranyos dolog látványa önmagában nem logikus hogy nevetést vált ki, ellenben úgy tűnik kiváltanak egy olyan kizökkent pillanatot, ami felszabadít a komolykodásból, abban a röpke pillanatban világos hogy a komolykodás művi, mintha észrevennénk valamit amit azelőtt nem és váltja ki az öröm fizikailag is megjelenő mértékét.

Igen más gondolkodásmódok, más nézőpontok észrevétele is képes kiváltani azt a pillanatot ami kihozza az öröm ezen mértékét.

Nem mindig csak egy pillanatig tart, igaz nem nevetünk egész nap, de meg tudja szépíteni a napot.

2022. aug. 14. 08:28
 12/25 anonim ***** válasza:
58%
Te vagy az, aki viccmesternek tanul?
2022. aug. 14. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 A kérdező kommentje:

Most ezen nem nevettem, ha viccnek szántad volna..

nem vagyok viccmester, és Vágó István sem kvízmester.

2022. aug. 14. 09:14
 14/25 anonim ***** válasza:
Hogyan lehet viccnek szanni a kérdésemet? Vagn itt a gyakorin egy fazon, aki viccek elemzésével foglakozik, hogy megértse őket, és tudja, min nevetnek, hogy mivel nevettetheti meg az embereket. Ez egy kérdés volt, hát nem te vagy az. Nem kell egyből felkapni a viccet/vizet.
2022. aug. 14. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 A kérdező kommentje:
Köszi, ha gondolod idelinkelhetnéd, ez ígéretesnek hangzik.
2022. aug. 14. 09:29
 16/25 Dagadozó Agy ***** válasza:

Reagálva a Kérdező 10-es számú válaszára.


Azt hiszem, egyetértek, hogy nem magán a képtelenségen nevetünk, hanem attól nevetünk, amikor felismerjük ezt a képtelenséget. Ezt ,,szakadásnak'' nevezed.


Ez abbból a szempontból lehet érdekes, hogy hasonló dolog történik-e akkor, amikor egy fejtörés során hirtelen rátalálsz a megoldásra. Ott is valami hirtelen dolog történik az agyban. Vajon van különbség a megoldás felismerése és a poén megértése között?


Ami még érdekes, hogy egy alkalommal kifejezetten emlékszem, hogy zenében lévő ,,poénon'' nevettem. Liszt magyar rapszódiája volt az. Valahol a vége felé volt ay a rész:

https://www.youtube.com/watch?v=7H99FM6S8rU

(youtube - Adam Gyorgy Hungarian Rhapsody No. 2)

Valami hasonló dolog töténhetett az agyamban a zene hatására, mint a vicceknél a poén hatására.


Még annyi, hogy különböző poénok vannak. Szóviccet állítólag máshogy/máshol dolgozunk fel, mint a rendes vicceket. Ezért van, hogy annak humoros emberek, akik nem szeretk a szóvicceket.


De van enne tudományos kutatás, pl:

[link]

(Giovanni Sabato: What’s So Funny? The Science of Why We Laugh Psychologists, neuroscientists and philosophers are trying to understand humor. Scientific American, June 26, 2019)


Mi a fő elvont kérdés ami felé tartunk, Kedves Kérdező?

2022. aug. 14. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 A kérdező kommentje:

Igen valamiféle észrevétel, mintha leesne valami, ami mintha felszabadítana, de mégis ez csak egy pillanatig tart, és az a pillanat sem leírható, hogy tudjam miért vagy min nevetek, pedig szinte biztos vagyok hogy az nevettet meg.

Az elvont az benne hogy, mintha önmagam egy elvont érzékelése lenne az a pillanat.

2022. aug. 14. 14:38
 18/25 A kérdező kommentje:
És igen kísérteties a hasonlóság azzal amikor megértek valamilyen magyarázatot, ott is érezhető az elvont pillanat, csak annyiból másabb, hogy ott nem feltétlenül nevetek, de hasonló az érzés hogy leesik, bár ezt még nem figyeltem olyan tüzetesen.
2022. aug. 14. 14:46
 19/25 A kérdező kommentje:

Tehát szerinted a szakadás a felismerés maga? És mit ismerek fel?

Mert ha a felismerés maga nevettet meg, akkor az ember arra gondol kell valami amit felismerek, de a képtelenség felismerése, vagyis annak a felismerése hogy egy hétköznapi életben nem előforduló pl. szituációról van szó, az nem lehet vicces, mégis nevetünk, mert igaz hogy felismerés, de igazából nincs meg hogy minek a felismerése. Olyan mintha indokolatlan lenne a nevetés, pedig az nagyon is őszinte.

2022. aug. 14. 14:59
 20/25 anonim ***** válasza:
75%

'nagyon komolyan gondoljuk hogy nevetünk,"


Nem is gondoljuk , hogy nevetünk; de értem , mire gondolsz. ::)


Tehát nem feltétlenül gondoljuk,nem gondoljuk,hogy ,,<mi> most nevetni fogunk", hanem csak megtörténik, és akkor nem fogjuk végiggondolni ,hogy "Mi most nevetünk"/"Én most nevetek", hanem csak nevet; csak röhög a viccen; nem önmagára, nem sajátmagára figyle, hogy ő most nevet.


Nem sajátmagát elemezgeti ő akkor, hanem csak nevet,szárnyal,szabadon. :):)

2022. aug. 14. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!