Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Milyen mentális zavarra utal,...

Milyen mentális zavarra utal, ha egy ideje unalmamban gyakran 1-2 mondatot ismételgetek?

Figyelt kérdés

Értelmes szavakból álló, nyelvtanilag helyes, de tök értelmetlen/vicces hülyeséget.

Kb egy ovis költene ilyeneket.


Ide tartozik, hogy utóbbi évben kissé deprimáltnak érzem magam, bár munkakörileg talán most kerültem oda, ahova előzőleg vágytam, így ott sztem nem kicsit túlteljesítek.


Ja és az a vicc, hogy legújabban néha már akkor is azon kapom magam, hogy suttogva, de kimondom ezt az aranyköpést (vagy mit), amikor vannak körülöttem, és hülyének is gondolhatnának, ha észrevennék.

Amúgy gondolatban soha nem ismételgetek ilyesmiket, csak hangot adva. Főleg mikor otthon egyedül vagyok. És nem tik, meg tudom állni simán, bármeddig is, csak jólesik ezzel hülyülni. Kb pótcselekvés.


Egyébként egy tök normális, elviselhető embernek gondolom magam, és sztem legtöbben is annak tartanak.

Gyerekkoromban volt, hogy hónapokig durván tikkeltem (ovis koromban 1x grimaszolás, egyszer meg később hajcsavargatás, ami odáig ment, hogy kiszaggattam egy helyen a hajamat, és nem bírtam vele leállni), még pszichológustól is tanácsot kértek miatta, állítólag azt mondta, majd kinövöm. Na azt akkor tényleg kinőttem. ;)


Kérdésbeli pótcselekvés olyan, mint aki visszatérően ugyanazt a dallamkát fütyörészi, és maga se tudja, miért. Van amúgy pont egy ilyen kollégám. Ha vki jópofán észrevételt tesz erre, együtt nevetnek rajta.


Van ez ellen bármi terápia? Egyáltalán hogy nevezhetnénk ezt a fura szokást? Van tipikus ok, ami mögötte állhat?


2023. jan. 10. 18:57
 1/3 anonim ***** válasza:

Az állandóan ismételgetett szavak, mondatok, vagy refrének (mantra) azt a jelenséget nevezik, amit egyes pszichiáterek sztereotip mozgászavarnak neveznek. Az ilyen típusú ismétlődő viselkedések általában a mentális zavarok egyik jele lehet.


Az egyik leggyakoribb mentális zavar, ami ilyen típusú viselkedést okozhat, az Obsesszív-kompulzív zavar (OCD). Az OCD egy neuropszichiátriai rendellenesség, amelyben a beteg túlzottan aggódik valami miatt, és erre a félelemre reagál olyan viselkedéssel, ami a félelem csökkentését célozza. Ebben az esetben, az ismételgetés egyfajta rituálé, amit a beteg önmagában végez, hogy kicsit csökkentse az aggodalmát.


Egy másik lehetséges zavar ami ilyen viselkedést okozhat az autismus spektrumzavar, ahol a gyakori monotónia, illetve az ismételgetés egyik jellemző viselkedése.


Az ismétlődő viselkedések egyéb okai is lehetnek, például: pszichotikus rendellenességek, neurodegeneratív betegségek, stroke vagy más agykárosodás, és más mentális rendellenességek, így ha ilyen jellegű problémával küzd, érdemes szakemberhez fordulni, hogy megállapítsák a pontos okát.

2023. jan. 10. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

#1, köszönöm a részletes választ!..

Mantra! - tényleg ez rá a legjobb kifejezés - de a hivatkozott kórképeket kevésbé látom esetemben helytállónak, pl. az OCD-t egy leírás szerint alapvetően a pánikbetegségnek feleltetném meg - nem vagyok szakértő, de ismerek pánikbeteg embert, az ilyen, de nálam nem érzem, hogy hasonló lenne.

De nem úgy mantra, hogy nem lehet vele leállni, vagy pontosan N-szer el kell ismételni, pl. a kérdés kiírása óta talán 1-2x jutott eszembe elmondani, de csak azért, mert eszembe juttatta az itteni írás, és olyan vicces... de nem tudom, miért. Talán oxitocint termelek ilyenkor;)))

Egyébként szerintem pont uaz, m a dohányzás, a szokásos mozdulatsor hatalma. Pl. akit írtam, h folyton elfütyüli a szignálját:), az elég erős dohányos is, ha nekiáll dolgozni vmin, előtte szív egyet, neki a tárgyalás közt cigiszünet van, nem pisi- vagy kvszünet;) Vele szemben én pl. soha nem bagóznék, egészségtelen, és nem kicsit utálom a szagát.

2023. jan. 10. 22:33
 3/3 anonim ***** válasza:

hare krisna hare krisna krisna krisna hare hare


A megszabadulás egyik módja, a szavakon keresztül történő megszabadulás

2023. jan. 11. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!