Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Kinek mi segitett kijönni a...

Kinek mi segitett kijönni a depresszióból?

Figyelt kérdés
2023. máj. 14. 12:17
1 2
 1/13 Lucifer-666 ***** válasza:
Sehogy, de nem is venném észre, amíg nem hasonlítgatom magamat másokhoz.
2023. máj. 14. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim válasza:
őszintén? semmi. Segíteni az segített (bár a depresszión nem) de a pillanatnyi hangulaton igen, hogy keresel a közlebe egy számondra szimpatikus várost, szervezel magadnak egyedül egy programot (vásárlás, séta, beülsz meginni/enni valamit) és ezt gyakran.
2023. máj. 14. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Kreativitás, alkotás és az abból származó örömök, megkeresett kess, ami egyenlő volt a költözéssel, itt pedig a totális zajmentes környezet, friss levegő.


Mindenkinek más. Nekem ezek segítettek, de el kellett kezdeni megmozdulni, tenni a dolgokért, hogy meginduljanak.

2023. máj. 14. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Feszült, stresszes, rosszkedvű voltam már, depressziós soha.
2023. máj. 19. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Tardoskedd válasza:
Szeget szeggel!
2023. máj. 19. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

A tudat, hogy szeret valaki.

Mozgás, nekem a tánc a kedvencem és a szex.

Séta a természetben, nyugalom.

Környezetváltozás (pl. 2 nap egy másik városban vagy wellness hétvége egyedül), hátha kicsit távolabbról ránézve a helyzetedre, már jobb színben látod a világot.

Alkotás, festés, barkácsolás, varrás stb.

Ima, meditáció.

Egy kiadós sírás.

Napló írás.

Pszichológiai témájú könyvek, előadások, hogy megtaláljam az okokat.

Beszélgetés barátokkal, bár barátja válogatja, hogy az segítség-e.

De egy igazi, mély depresszióban érdemes pszichológushoz vagy pszichiáterhez fordulni. A pszichológus nem ad gyógyszert, de meghallgat, kérdésekkel segít. A pszichiáter adhat gyógyszert.

Nem vagy egyedül! 🤗

2023. máj. 19. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 creativus ***** válasza:
100%

Nem saját tapasztalat, hanem a depresszió újszerű felfogása kapcsán írom:

Újszerű az a - egyébként igaz - felfogás, hogy a depresszió NEM betegség! Ha valakinek betegségtudata van tőle, és azt nem számolja fel, akkor az benne tartja a depresszióban.

Az is új, hogy ez csupán egy - kikezelhető - hormonálisan félrebillent állapot. Szervileg a hippokapmpuszhoz köthető, amely egyrészről a hosszútávú memória helye, másrészről az érzelmi nyomok is ebben tárolódnak, elvileg kitörölhetetlenül, ugyanakkor az öröm és a fájdalomérzet közös területe (nincs külön öröm és külön fájdalom központ!).

Az újszerű felfogásban benne van az is, hogy ennek - és számos mentális zavarnak - az eredete egyfajta függőség, amely szinte minden esetben egy (vagy több) traumatikus élmény kapcsán alakul ki a fel-feltörő feszültség enyhítésére. Mechanizmusában, hatásában ugyanolyan mint pl. a drogozás. De a depresszió valamilyen valós függőség esetén is mellék-következményként előjöhet. Sőt lehet, hogy nem is depresszió az, hanem csak tüneteiben jelentkeznek hasonló vonások.

A jelenség ellentmondásos. Ugyanis általában éppen az tartja meg, amivel kiküszöbölni szeretnénk. S nem véletlenül korunk egyfajta "népbetegsége" (lám, még ez az elnevezés is hibás!), többek között sok más mentális problémákkal együtt, melyek szintén nem betegségek. S évtizedek hatása hozta ezt tömegesen elő.

S ahogyan az, hogy betéve tudjuk a szorzótáblát, vagy az, hogy egy felénk fröccsenő vízre automatikusan becsukjuk a szemünket, úgy más - belénk rögzült - automatikusan feltámadó reakcióink sem azok, mert rögzüléskor annak nagyon fontos és helyes funkciója volt. Ám gyakori, és nem vesszük észre, hogy némelyik - logikusan végiggondolva - már értelmetlenül támad, akár csak az autómosóban, a kocsi belsejében ülve, az ablakra fröccsenő víz esetén a szemünk reakciója. Sőt, minduntalan igyekszünk automatikus cselekedeteinket logikussá magyarázni! S még mások is elhiszik nekünk, nem csak önmagunk.

Evolúciósan kialakultan, hormonális támogatottsággal működik az agyunk mind a kellemetlen, mind a kellemes ingerekre, s hosszú távon érvényesülő hatást is képez. Korunkban - a szűkös évezredek után - egy bőséget adó társadalom alakult ki. Ez sok-sok apró örömeivel, könnyebbségeivel ugyanúgy működik mint egy drog! Az agy egyensúlyra törekszik, nem szereti az eltolódást se a kellemetlen, se a kellemes irányban (bár mi meg igen). A hormonálisan lezajló félrebillenést ez a növekvő jólét váltja ki. De hol is van az a jólét? Nem vesszük észre, mert ilyen a droghatás: a szervezet a drogból is egyre többet, és egyre jobbat, minőségibbet kíván. Elégedetlenség lesz rajtunk úrrá, és a jót már nem érezzük annak. Lassan kialakul - a sok dopamin hatására - a dopamin-rezisztencia is. Tele vagyunk vágyakkal, sok mindent tennénk, de mintha nem lenne rá erőnk, hogy belekezdjünk. Az erőfeszítést igénylő cselekedetek helyett (pl. tanulás, utódnevelés), valami könnyebbel odázzuk el azt, amelyre a digitális világ mát számos lehetőséget ad. S ezek - mint könnyű örömök - droghatásukkal csak tovább súlyosbítanak állapotunkon.

Számos egyéb - s jól tapasztalható - negatív hatás is előjön (gyanakvás, aggodalom, paranoid képzetek, sőt önpusztító magatartások, legsúlyosabb az értelmetlen öngyilkossági gondolatok). S mindez az enyhítőnek vélt eszközök által. Lehetünk tőle depisek is, vagy indulattal teltek, akár agresszivitásba hajlóan (utóbbiak vannak a trollkodások mögött). De az is gyakori, hogy egy ilyen hosszú választ nem vagyunk képesek végigolvasni (ez a "TL;DR" jelensége).


A megoldás "egyszerű", de nehéz! A leszokás, azaz a függésünk tárgyának megvonása. Ez a legtöbbünknek kb. 30 napos kínlódással jár, megvonási tünetekkel tarkítva, értelmetlen testi tünetekkel, melynél a vizsgálat nem talál okot. Hajlandóak vagyunk - példaként - a mobilunkat arra használni csak hogy telefonhívásokat fogadunk vele? Van akinek ez "lehetetlen".


Az egész mögött - pszichológiailag - egy nagyon alacsony önértékelési szint áll, amelyet vissza lehet növelni. Márpedig tartós hatással csak az mód működik, amelyhez komoly erőfeszítések kellenek, a kudarcot is belekalkulálva. És egy szemléletmód váltás is: a külvilág NEM akadályokat gördít elénk minduntalan (ugyanis sajnos ezt érezzük), hanem ez a normális lét velejárója, és ehelyett kihívásokat kapunk arra, hogy cselekedhessünk, S aztán - ha sikeres akkor - többnek tarthatjuk magunkat tőle. A sikertelenség meg nem egy átok, hanem egy mindennapos történés, amely nem ellenünk van (bár gyanakvásunkban utóbbit vélelmezzük).


Sajnos mindezekre jó klipek napjainkban még csak angol nyelven elérhetők.

2023. máj. 19. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Fanta válasza:
Nekem a jóga, meditáció, az elme lecsendesîtése! Először gyógyszerekkel kezdtem a panaszt orvosolni, de attól csak zombi voltam, nem oldott meg semmit! El kellett indulni egy másik úton, de nagyon sokat kell tenni magamért nap mint nap, hogy ez a nyugalmi állapot fennmaradjon!!!☝️ Pl az is sokat segít, ha csak tudatosan figyelsz a testtartásaodra, a légzésed ritmusára, fontos, hogy lásd magad egy kívülálló szemével! Ha ennyit teszel magadért, már tettél egy nagy lépést! Találj valami olyan hobbit, amiben jól érzed magad, ha az emberek látják, hogy pozitív irányba haladsz, ők is másképp fognak látni téged! Egyszercsak azt látod magadon, hogy képes vagy kiszűrni a társaságodból a lehúzó, negatív embereket!!!! Ez már egy fél gyógyulás!
2023. máj. 19. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Segitseg!! beleragadtam egy rossz kapcsolatba ami egy erzelmi hullamvasut es gyenge vagyok szakitani
2023. máj. 19. 23:04
 10/13 Lucifer-666 ***** válasza:
Mi benne a rossz?
2023. máj. 19. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!