Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Az egyetemistáknak tényleg...

Az egyetemistáknak tényleg ilyen az élete, vagy inkább csak ezt mutatják?

Figyelt kérdés
Már elég régóta járok pszichológushoz, szorongással. Több mindennel küzdök, túl empatikus vagyok, ezért jobban megérintenek a dolgok, mint másokat. Félek a betegségektől, féltem a szeretteim és a saját egészségemet. Nagyon szeretnék mindenkinek megfelelni. Nagyon komoly tüneteim nincsenek, nincsenek pánikrohamaim, járok egyetemre, vannak barátaim, sportolok, tudom végezni a mindennapjaimat. De ettől függetlenül sokszor jár a fejem ebben a gondolatkörben. A pszichológusom azt mondja, hogy ezek teljesen normális érzések ebben a korban (20 éves vagyok), de azt látom, hogy a korosztályom nem küzd ilyen dolgokkal, a legtöbb dolog nem zavarja őket, és mindenki laza, programról programra jár, és olyan, mintha senkinek nem lenne semmi problémája. Ezzel nem azt mondom, hogy szerintem másnak nincs problémája, mert tudom, hogy vannak olyan helyzetek, amikor igen. Inkább probléma alatt azt értem, hogy a korosztályom hasonlóan küzd pszichológiai problémával, félelmekkel, csak nem mutatják ki. Legalábbis a pszichológusom ezt mondja, de közben nem ezt látom. Szerintetek? Nehéz, hogy néha úgy érzem, hogy teljesen egyedül vagyok, és teljesen nem vagyok normális, hiszen ezt a példát látom magam körül, akármennyire is a pszichológusom azt mondja, hogy ez nem így van.

febr. 14. 00:48
 1/7 anonim válasza:
100%

A fene tudja. Valami felmérés lenne jó a korrekt és megalapozott válaszhoz, mert így mindenki csak a saját érzéseiről vagy max. a környezetében tapasztalható, felszínes és kismintás benyomásairól tudna Neked mondani bármit. Te is így vagy vele. És azért ilyesmikről az emberek nem szívesen beszélnek, nem szívesen mutatják.

Egy ezzel foglalkozó szakember véleménye ezért szerintem közelebb áll az igazsághoz, így, végső soron, akár el is fogadhatod a pszichológusod véleményét.

Nekem pl. nem így teltek az egyetimsta éveim. De olyan fogalmak lettek felkapottak manapság, mint a klímaszorongás meg a testképzavarok (stb.) amit ténylegesen a fiatalok körében mondanak elterjedtnek igazán.

febr. 14. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Drágám, rengetegen küzdenek ezekkel csak kicsit más múlttal, eseményekkel és életszereplőkkel.

Emellett személyiség függő, hogy ki mit hogyan fogad be.


Egy egyszerű pl. :


Van egy ikerpár (tesóim), anya amikor leszidta őket, az egyikük depizett, rosszúl érezte magát, míg a másikuk kinevette és odébb állt a dolgára.


Nagyon sok féle esemény, szituáció történik az emberrel egy nap is, ami meghatároz, befolyásol (már ha hadjuk).


Több milliárd tényező van az ember háta mögött.

Tele ok-okozatomkal.

Pl ami miatt kialakultak a gondjaid, lelki állapotod.


Kevesen vannak, akik képesek egymaguk felülkerekedni ezen. S nem szégyen a témában szakemberhez fordulni.


Igen, van egy olyan réteg is, akikről az átlag ember meg nem mondaná, hogy küzd valamivel.


A magamfajta pedig minden apró jelet kiszúr, hogy valami nem oké.


Az ilyen eseményeken, szituációkban van az, hogy kettesben beszélgetni kezdek az illetővel.

Meglepődik és kibontakozik fokozatosan.

Csak vezetem picit manipulálva a beszélgetést. Pl ha magamról osztok meg egy kis infót, akkor az emberek ösztönösen megnyílnak.


Észre lehet venni mindent, az más kérdés, hogy a legtöbb ember nagyon felületesen nézi, figyeli az embertársait.

+kell hozzá tudatosság és tapasztalat.


S bizony rólam se mondta meg anno senki, hogy komoly gondjaim voltak.


Nem akartam senkire ráakasztani a terheket és a panaszt.


Persze idősebb fejjel úgy gondolom, hogy ez egy rossz hozzáállás.

Csak ugye ezt a vacak példát látta s látja az ember.


No és vannak olyanok is, akik pedig túlzásba viszik az érzelmeik megosztását, már-már toxikusak, mert nem tudnak másról beszélni.


S elárulom: mindez amiről itt most témázunk ugyanúgy jelen van a felnőtteknél is.


Kortól és nemtől függetlenül.


Anno gyerekként naívan felnéztem a felnőttekre, ám belecsöppentem a felnőtt világba idővel és szembesültem a ténnyel:


Ritka az ép lelkű-testű ember.

A legtöbbje pedig csak a testéről mondhatja el, hogy hány éves, ám az eléje, lelkiállapota gyerek cipőben jár.


Sokaknál nincsenek rendberakva a lelki dolgok. Nem dolgoztak önfejlesztésen, önismereten, aminek ugye része az, hogy helyretesszük a lelki gondokat is. Pl a múltat rendezve stb.


Felesleges aggódnod, agyalnod azon, hogy mások is vannak-e így, mert a válasz egy határozott igen.


Fókuszálj arra, hogy rájöjjetek önmagad gondjainak gyökereire és megtanuld rendbe tenni azokat, hogy mielőbb szabadulhas a kellemetlen "felesleges" érzelmektől.

Pl ne blokkoljanak a mindennapokban s tudj előre haladni.


Sokak félvállon veszik a lelki dolgok rendezését s azért keserednek meg életük folyamán, mert nem foglalkoztak magukkal ezen a téren.


Az egyre fiatalabb generációk többségére pedig egyre erősebb szorongás, depresszió és társai jellemzőek.


A kövi témához leszegezem: nem az internet ellen vagyok! Hanem a nem megfelelő használat ellen.


Az elektronika biztosít egyfajta buborékot, illúziót és egy jelentős elszigetelődést.


S ez miatt a szociális képességek, kommunikáció (verbális, vokális, nonverbális), problémamegoldó képesség stb mindezek eltompulnak.


Alapon az elektronika előtt is a fiatal gyermekekben is voltak blokkok, önképzavar, mit hogyan kell stb dolokkal küzdöttek s küzdenek is a mai generációk.


Mert még új nekik pl az ovi, suli helyzete, az hogy hogyan kell leszólítani a másikat, beszállni a beszélgetésekbe, játékba, tanulásba.


Ezen képességeket ilyenkor tanuljátok. Ha ebben az időben nem szereztek kellő tapaszalatot, annak következményei lesznek.


Az elektronika s internet sok időt és figyelmet elrabol az egyre fiatalabbaktól, mert abban a tévhitekbe ringathat, hogy:


-az interneten könnyebb ismerkedni, leszólítani másokat


-"egy közösség része vagyok" - aztán egymagában ül pl telót nyomva magányosan


-"szeretnek", "utálnak" like számokra hagyatkozva


Stb.


Holott a valóságban sem olyan nagy dolog, csak ugye nem gyakorolta pl az elmúlt 20 évben.


Olyan, mint a járni tudás, szavak és mondatok megtanulása pici korban.

Azt is fokozatosan megtanulja az ember és olyan természetessé válik, mint a levegővétel.


A mondatok megtanulása után a kis otthonában tanulnak meg beszélgetni a gyerekek, majd bölcsi, ovi és suli az, ahol tovább kellene fejleszteni a kommunikációs képességeket, bővülve pl a szociális képességekkel.


Amibe bele tartoznak pl a társainkkal való gondolataink megosztása, a negatív témák helyénkezelése is s rájönnél hányan vannak hasonló cipőben.


S ahogy felnő az ember, egyre idősödik, de hiányoznak ezen képességek az élethez, ott kezdi egyre jobban nyomni a vállát a teher,hogy "valami nem oké velem", "nem megy", "nem tudom leszólítani", "hogyan mondjam meg neki", "rosszúl vagyok", "szorongok"... Stb.


Rengeteg ilyen emberrel találkozok mai napig.

A real életben és bizony itt a gyakori is tele van ilyen alapvető problémákkal.


Pici gyerekektől a korodbeliekig, sőt felnőtt 20+,30+ és annál is idősebb embereknél is jelen vannak ezen problémák.


30 vagyok, s biza nehéz volt pl baráti társaságomat is apránként úgymond összeszedni, mert az én korosztályom is eléggé blokkolt képességűek.


Lelkes vagyok, amikor rálelek egy ismerkedés keretében egy újabb gyöngyszemre.


Azzal sincs gond, ha pl introvertált valaki. Egyszerűen csak a kisebb 1-3fős beszélgetések komfortosabbak nekik.


Érdekesek az emberek.


Ismerd meg őket.


Amennyiben ezen dolgok fejlődése mellett is marad benned oda nem illő érzés, érdemes kivizsgálni, mélyebbre menni. Pl neurológiailag valami másképp működik benned, mint a neurotipikus embertársainkban.


Egy kis plusz:


Javaslom a Tanulom Magam youtube csatornát, Kadarkai Endre - Lélekben, és a Szavakon túl című műsorait.


Betekinthetsz az emberek mélyére, amit nem témáznak a mindennapokban.

Ha figyelsz, mind nagyon tanulságos, de akár magadra is ismerhetsz adott tulajdonságokban.


Kellemes szép napot és mielőbbi jobbulást! ^^

febr. 14. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
48%
En csak a magam reszerol tudnek nyilatkozni: 23 vagyok, egyetemista. En eleg jonak tartom az eletemet, a lehetosegeimet kihasznaltam, sokfele utaztam, osztondijaim voltak es alapvetoen eleg boldog es kiegyensulyozott vagyok. Persze ebben nincs benne az, hogy amugy egy rakas szr a csaladom, testveremmel nem beszelek, vagy hogy a parkapcsolati kudarcaim allandoan eszembe jutnak maganyos oraimban. Vagy pl mostansag eleg sok baratsagban csalodtam, pedig kb a minimumot ha elvartam. Szerintem ha alapbol problemaid vannak nem masokra kellene fokuszalnod hanem a magad elegedettsegere. Mindenkinek van es lesz is problemaja, mindenkinek mas a megkuzdesi strategiaja. Te is megteheted hogy programokra jarsz, feszegeted a hataraid es nagyon jol teszed hogy foglalkozol magaddal. Most van az az eletkor amikor a legtobb mindent megtehetsz szabadon, en ezt ki is hasznaltam. Idegeneknek amugyse kene mutogatni a fajdalmaid, persze hogy csak a pozitivat latod a kozossegi mediaban
febr. 14. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ :)
febr. 14. 15:27
 5/7 anonim válasza:

Csendes borderline vagyok és mérnökire járok, igyekszem nem kimutatni, de sajnos szerintem látszik, hogy a viselkedésemmel valami nem oké. Naná, hogy nem fogom ezt reklámozni, senki nem szereti a problémáit mások arcába tolni, magánügy. Ennél "kevesebbet" meg még könnyebb elrejteni.

Nem mindig tudod megmondani, hogy random ki mentális beteg és milyen lelki problémái vannak, plusz vannak gyógyszerek, amik szinten tarthatnak.

Megannyi ember szed pl antidepresszánst, akiről nem is gondolnád.

febr. 14. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
100%

Ha ez esetleg segít: Én most, egyetemi felvételi előtt állok ugyanígy. Hiperempátia, hipochondria, extrém szorongás, OCD-gyanú :) Nem mondanám hogy nem látszik, mert gyógyszer nélkül elég nehéz navigálni, de mégis élem az életem, eljárok barátokkal, tanulok, vannak hobbijaim, szóval akár még rá is foghatjuk hogy viszonylag "normálisnak" tűnök. Nem tartom kizártnak hogy sokan vannak így. Egy jó barátnőm aki már pár éve egyetemista pszichiáterhez is jár és erős gyógyszereket is szed, de meg nem mondanád róla, tipikusan az az ember akiről azt hinnéd minden teljesen rendezett az életében.

Nem vagy egyedül, egyáltalán nem. Mindenkinél máshogy mutatkozik meg, van akiről egyből megmondod, van aki csak otthon omlik össze. De itt vagyunk, tudjuk milyen, és nem is kevesen.

Kitartást neked <3 Ha bármikor van kedved beszélgetni, nyugodtan írj!! (18/L)

febr. 14. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Miert lettem lepontozva? Csak mert le mertem irni hogy egyetemistakent nem szr az eletem? Emberek, nem kell mindenkinek hogy szr legyen csak mert neked szr!
febr. 22. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!