Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Mit tehetnék? Forduljak...

Mit tehetnék? Forduljak szakemberhez?

Figyelt kérdés

Azt vettem észre magamon, hogy nagyon számít mások rólam kialakított véleménye, valahogy akaratomon kívül maga elé sorolok mindenkit a társadalmi ranglistán. Ha mondjuk valakivel nem egyezik a véleményem, nem az az első gondolatom, hogy ő téved, hanem hogy "jó ég, valóban így lenne? Hogy én milyen ostoba vagyok!". Úgy döntöm el, hogy amit mondani vagy tenni készülök ciki-e vagy sem, hogy az, akivel épp beszélek megtenné-e. Ha arra jutok, hogy nem, akkor inkább hallgatok, mert csak olyasmit akarok mondani ami miatt biztos nem gondol rólam negatívat. Amit mások tesznek, az a "standard", és nekem ehhez kell igazodnom, ezeken a korlátokon belül kell maradnom, különben "mit fognak gondolni." Az meg sem fordul a fejemben, hogy esetleg én vagyok a "normális", és az, akinek a társaságában vagyok egy szélsőség... Egy megtervezett parancssor az egész életem (csak a tetteim és a szavaim, ezen kívül sajnos elég hanyag vagyok, pl. időbeosztás terén), nem vagyok képes úgy igazán elengedni magam, mert félek, hogy h***nek néznek. Ebből kifolyólag rettenetesen unalmas és egysíkú személyiség vagyok, akivel én se akarnék barátkozni, mert mindenre csak bólogat és nincs egy normális,önálló gondolata. Nehezen barátkozom, mert elég félénk vagyok, és mire feloldódnék egy új társaságban annyira, hogy esetleg merjek lazább lenni, addigra a minimális érdeklődésüket is elvesztették irántam, és egymással vannak elfoglalva. Az osztályban is semmibe vesznek, most már ott tartunk, hogy szünetekben mindenki beszél valakivel, én meg csak olvasok valamit vagy tanulok következő órára. Kezdetben próbáltam odamenni hozzájuk, beszélgetni, de valahogy "kikoptam" a társaságból, mert - bár nem konkrétan - de azért érezhetően hűvösen, lekezelően szóltak hozzám (már amikor szóltak egyáltalán), talán mert megérezték, hogy ilyen "alárendelt", úgynevezett "rúgj belém" személyiség vagyok, akit nem kell egyenlő félként kezelni.

Ha esetleg mégis megesik, hogy valami őrültséget teszek, ami talán nem is az, de annak érzem, igyekszem minél hamarabb kimagyarázni, vagy legalábbis éreztetni, hogy ez szerintem sem volt normális dolog, és szégyenlem magam miatta. Tisztában vagyok vele, hogy ez nem normális dolog, és nagyon szeretnék változtatni rajta, de nem megy. Sokszor beszéltem erről édesanyámmal, de ő csak olyanokat mondott, hogy "ebben én úgysem tudok segíteni, megértelek, de mit tehetnék?" vagy hogy "majd kinövöd". Persze, de milyen felnőtt lehet majd így belőlem? Nem szeretnék egy mimóza nebáncsvirágként élni, mert így, hogy nem tudok ellazulni, én sem élvezem az életet, rengeteg társas tevékenységből (pl. házibuli, koncert, színház) kimaradok barátok híján. Persze utóbbi kettőn egyedül is részt lehet venni, de abban mi a jó? Így én sem élvezem az életet... A kérdésem az, lehet-e ezzel a problémával valamit kezdni, vagy menthetetlen vagyok? Előre is köszönöm a válaszokat azoknak, akiknek volt erejük végigolvasni... 16/L


2011. ápr. 9. 17:36
 1/4 anonim válasza:

detto...


figyelj, engem világ életemben kiközösítettek, mert sose álltam ki magamért. rájöttem arra: aki vissza mer szólni, annak önbizalma van, vagy beképzelt. aki pedig érzékeny, az mindig rettegni fog mások véleményétől. ez ellen csak úgy lehet tenni, ha találsz egy jó dolgot magadban, vagy neki kezdesz valaminek, amiben sikeres lehetsz, és kitartóan űzöd (pl. sport), ami egy idő után büszkeséggel fog eltölteni, és e köré építed az önértékelésed, illetve ott szerzel barátokat.


én pl. voltam személyiség terápián két hónapig (bent fekvős), ahol egy idő után mindenki utálni kezdett, mert végre ki mertem mondani, amire gondoltam. az volt az érdekes, hogy én is ahhoz mérten voltam beszólogatós, vagy visszafogott, hogy milyen emberek vettek körül. a szakemberek bent arra tanítottak: merd felvállalni tetteid, szavaid következményeit, még ha mások el is ítélnek, vagy nincs igazad, mert jogodban áll tévedni ("önérvényesítő jogaink", egy szép kis lista).


ott megnyílt előttem egy másik világ (hiszen a pszichiátrián bármit lehet, problémás vagy, azért kerültél be, így semmi tétje sincs semminek. és a többiek is ugyanabban a cipőben járnak, vagyis nem felsőbbrendűbbek mint te). csak az volt a probléma: ahogy visszakerültem a "való világba", minden ott folytatódott mint régen. kint már nehezebb volt felmérni, hogy ki magabiztosabb mint én, nem védtek meg a falak...


de bent szereztem egy értékes barátot (14 évvel idősebb mint én!!!), akivel még most is tartom a kapcsolatot, ha nem is rendszeresen.


a kérdésed megfogalmazásából kitűnt, hogy te túl intelligens vagy a korosztályodhoz képest. ezért csak azt tudom tanácsolni: ne keress fel szakembert, mert semmi értelme (én már évek óta járok pszichológushoz), hanem olyanokkal barátkozz, akik erre érdemesek, és hidd el köztük felszabadult leszel, csak azok feszélyeznek, akikkel nincs közös témád, akikkel nem vagy egy hullámhosszon. a barátok egy idő után önbizalmat is adnak, mert tudod, hogy rájuk számíthatsz, értékelnek, elfogadnak olyannak amilyen vagy.


írtam egy kérdést én is: hogyan tanuljak meg élni 22 évesen, ha nem hagynak? - ha gondolod, olvasd el.

2011. ápr. 9. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Szimpla önbizalomhiányról írtál regényt. :) Nincs semmi bajod, sok ember beleesik ebbe az állapotba. Ha rákeresel google-el, biztos találsz számtalan "tuti tipp" cikket, amik segíthetnek. Ha ez nem elég, nézz utána olyan könyveknek amik a pozitív gondolkodást tanítják!
2011. ápr. 10. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindkét válaszolónak! A hobbi jó ötlet, a gond csak az, hogy ami igazán érdekel, azt nem engedhetjük meg magunknak anyagilag (zongora). Első, örülök, hogy sikerült igaz barátra lelned. :) A kérdésedet nem találtam meg, tudnád linkelni esetleg?

Második, majd megnézem magamnak azokat a tuti tippeket. :)

2011. ápr. 12. 18:45
 4/4 A kérdező kommentje:
Közben megtaláltam a kérdést, elolvasom. :)
2011. ápr. 12. 19:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!