Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » A pszichológusok is csak a...

A pszichológusok is csak a saját hasznukra gondolnak, vagy ennyire imádják a munkájukat?

Figyelt kérdés

Az eset nem mostanában történt, de azóta is idegesít, ha eszembe jut.

Össze voltam kényszerítve egy pszichológussal (nővel). Nem terápiára jártam, csupán a szüleim révén ismertük egymást (kamasz lány vagyok) és úgy jött ki, hogy néhány órát 3-4 hetente mindig kettesben kellett töltenünk. Eleinte még el voltam vele (régebbről ismertük egymást), beszélgettünk mindenféléről, a szakmája alapján nem is furcsáltam annyira, hogy természetesen arról próbál faggatni, hogy vannak-e barátaim, milyen a kapcsolatom a szüleimmel, szeretem-e a sulit stb. Én úgymond megbíztam benne, mindent elmondtam úgy, ahogy volt és ez nem igazán tartozott a szuper kategóriába. Erre megemlítette, hogy el kéne járnom hozzá terápiára. Voltam már kisgyerekkoromban nem is egy pszichológusnál, nem voltak kellemes tapasztalataim. Erre nagyon felment bennem a pumpa, elmondok neki mindent, ő meg azt mondja: Nincs minden rendben veled, gyere el hozzám terápiára. Jó elismerem, akkor túlreagáltam a dolgot. Utólag még mindig nem tudom eldönteni, hogy vajon csak az újabb jó pénzt fizető pacienst látott bennem, vagy tényleg segíteni akart. Pár hónappal később nem ugyanennél a nőnél, ez egy másik ismerősömnél is hasonlóan megtörtént.

Aztán elgondolkodtam: Végtére a pszichológus is csak egy szakma, aki annak megy, az abból él, hogy mások lelkét ápolgatja. Miért kell ezt könyvből tanulni? Aki pszichológus lesz, az valószínűleg azért lesz az, mert szeret emberekkel foglalkozni, megérti őket stb. És aki ezt szereti, az nem érzi ösztönösen, hogyan kell viselkedni másokkal? A könyvekben leírt módszerek csupán sablonok, amiket alkalmaznak és közben elfelejtik, hogy hogyan beszéljenek úgy a "betegekkel", mint ember az emberrel? Persze hogyha valakinek valamihez van tehetsége, akkor csináljon belőle pénzt, de mégis milyen rossz érzés az, hogy ez azért hallgat engem, meg ad tanácsokat, mert én, vagy a kórház fizet neki? Ugyanez vonatkozhat az orvosokra is. Ha nem fizetsz, meghalsz, mert nem mondja meg mi a bajod?

Inkább egy olyan emberrel beszélgetek el, aki nem vár érte haszont. Mi a véleményetek? Lehet, hogy csak nekem vannak ilyen rossz tapasztalataim, de állítom: egy lelkileg teljesen egészséges, életvidám, intelligens kamasz vagyok, aki mint látszik önértékelési problémákkal sem küzd. Akkor mégis MIT akarnak rajtam gyógyítani? És mit akarhattak azon a másik lányon is?


2011. dec. 28. 13:51
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Én is pszchológus akarok lenni pedig egyáltalán nem szeretem az embereket (semmi bajom velük, csak nem vagyok emberimádó). Igen, önös érdekekből akarok az lenni, mert érdekel a dolog, érdekel mi hogyan működik az emberben és miért. Megélni meg mindenkinek meg kell. Ilyen formán mondhatnád az boltosnak vagy az asztalosnak is, hogy milyen gonosz amiért pénzt kér a segítségért. Mert hát az is segítség amit mások adnak. Az ember pedig nem lehet mindenkinek szimpatikus, ez mindenkivel előfordul. Én is találkoztam már bunkó pszichológussal, de annak semmi köze a munkájához.
2011. dec. 28. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
0%
Jól látod, kérdező, ez egy megélhetési pszichológus, akinek van egy papírja, és ettől érzi magát felsőbbrendűnek. Mindenkiben benne van, hogy másokat a saját értékrendjére, világnézetére vezessen, ez a pszichológus viszont a végzettsége miatt feljogosítva érzi magát, hogy mindenkit a saját elvárasai szerint formáljon (akár nyomásgyakorlással is). Nem való az ilyen a pályára.
2011. dec. 28. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a véleményt és kívánom, hogy legyél jó psichológus majd! Valószínűleg csak nekem voltak mindig rossz élményeim. Én azért még kitartok a saját álláspontom mellett, de várom a további válaszokat!
2011. dec. 28. 14:09
 4/13 anonim ***** válasza:

Ja és ha valakinek vagy egy munkája, szeret valamit, vagy ért hozzá akkor bizony minden helyzetet ebből a szempontból fogja nézni. Ha te fodrész lennél, lehet azt tanácsolnád, hogy menjen fodrászhoz mert borzalmas a haja. Ő meg azt mondja, menj terápiára. Én pl imádom a kutyákat, és mindenben ezt látom meg. Ettől elég nehéz elvonatkoztatni.

Persze vannak olyan emberek akik nem valók a munkájukhoz, de az is lehet hogy igaza van, valamit csak tud a diplomájával. Sok ember hiszi azt hogy semmi baja, vagy még inkább sulykolja magába hogy nincs miközben csak menekül. A pszichológushoz meg különben sem csak "őrültek" járnak. Ez csak egy tévhit. Egy nagyjából egészséges (senki sem tökéletes) ember is elmehet, akit egyik proglémája sem akadályoz vészesen az életben.

2011. dec. 28. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Másodiknak: Igaz, kéne valami lelki felmérés a pszichológusoknak, hogy ki mehetne annak. Olyan hülyeség, hogy az összes munka csak egy papírral működik, mégha emberileg nem is termettél rá!
2011. dec. 28. 14:11
 6/13 anonim ***** válasza:
A jó szakember (szinte minden téren) arról (is) felismerhető, hogy tudja: nem kell kéretlenül osztogatnia a tanácsait a saját szakterületéről. Pszichológusnál pedig ez különösen fennáll.
2011. dec. 28. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Mentegetőzésnek hangozhat, de nekem tényleg nincs semmi problémám. Nem lehet körülöttünk a világ mindig ragyogó! A valóság sem tökéletes, alkalmazkodni kell hozzá szerintem.
2011. dec. 28. 14:15
 8/13 anonim ***** válasza:
47%

Nem mentegetőzés. A pszichológus olyan "állatfajta", hogy mindenütt tud (szinte csak a saját számára megmagyarázható) dolgot találni. Ha meg nem talál, akkor csinál.

Egy nyugodt, szelíd emberből 5 perc célirányos beszélgetéssel elég durva agresszivitást lehet kiváltani, így lesz "hozzáértő kezekben" az illetőből inpuzluskontroll-zavarban szenvedő szociopata.

2011. dec. 28. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Na igen én is így gondolom ezen jót nevettem, de igaz:D
2011. dec. 28. 14:29
 10/13 A kérdező kommentje:
Ehhez is érteni kell.
2011. dec. 28. 14:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!