Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Meg lehet egyezni abban, hogy...

Meg lehet egyezni abban, hogy mi számít erénynek?

Figyelt kérdés

Semmi sem jó vagy rossz önmagában, hanem attól válik azzá, hogy mi annak mondjuk (gondoljuk) őket, hiszen ez egy minősítés, ami két felet feltételez; a minősítőt és a minősítettet.


Ha úgy érzem, hogy pl a becsületesség erény, a beszélgető partnerem szerint meg a becstelenség az, meg tudjuk-e győzni egymást? Mitől lesz igazabb az én igazam, vagy az ő igaza az enyémnél? Viszont, ha ennyire egyenrangú a kettő, akkor már nincs is értelme a voksunkat letenni egyik vagy másik mellett.


2012. jan. 4. 17:49
 1/7 anonim ***** válasza:

Tény, hogy az erények korszakonként változnak, más volt a görögöknél, a kereszténységben, a buddhizmusban, stb..

Azért vannak, amik általában önmagukban is rosszak, szinte minden vallásban:

Az ártás (ölés, kínzás, bántás)

A lopás (csalás)

A hazugság (megtévesztés)

Tény, hogy nem tudhatjuk, hogy mi lesz egyes tetteinknek az eredménye, így egy rossztettből is származhat jó, és fordítva.

Viszont a szándék MINDEN ESETBEN egyértelmű:

önzésből vagy önzetlenségből fakad-e.

Ha önzésből, akkor minden cselekedet rossz, ha önzetlenségből, akkor minden cselekedet jó, függetlenül attól, hogy a törvény vagy a közvélemény, vagy a vallási szöveg mit tart jónak vagy rossznak.

2012. jan. 4. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
És ha a másik arról győzköd, hogy az önzetlenség életellenes, nem természetes, mert az élet rendje az, hogy a farkas megöli a bárányt, és az erkölcs káros, mert rákényszeríti a farkasokat, hogy ők is birkaként viselkedjenek! Ez valami filozófiai irányzat, nem vagyok jártas benne, épp ezért érvelni sem tudok ellene, max a belső megérzéseimre hallgatok, de az nem érv.
2012. jan. 4. 18:08
 3/7 anonim ***** válasza:

Olvasd el ezt a könyvet.

Kropotkin Péter: A kölcsönös segítség, mint természettörvény.

Az, hogy a mostani civilizáció irányítói arra kondicionálnak, hogy versenyezni és könyökölni kell, meg csak egy maradhat a végén, a győztes, és mindezt azért, hogy ne alakuljanak ki kölcsönös segítségen alapuló csoportok (mert azokat sokkal nehezebb manipulálni mint az egyént), attól még nem válik igazzá. A beszélgető partnered csak azt büfögi vissza, amit belemostak az agyába. Gondolkozz.

Van néhány oldal, aminek mentén elkezdhetsz gondolkozni, az egyik ilyen a Piros Pirula Projekt, ami azt hirdeti magáról, hogy mindent tud, de ez nem igaz. Viszont hasznos olvasmány.

2012. jan. 4. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, nyomtam a zöld kezecskét. Én nem érzem magam bizonytalannak az álláspontomban, de ez a biztosság "csak" egy érzés, ész érvekkel nem tudom alátámasztani. És pont ezt megkapom én is, meg a hozzám hasonlók a másik oldalról, hogy nekünk csak átmosták az agyunkat. Igazán a sajátomnak érzem a véleményemet, ennek ellenére elfogadom, hogy azt, hogy gondolkodásban most ott tartok, ahol, nagyban alakította a külvilág, a szüleim, iskolák, meg milliónyi külső hatás. De vajon, ha ezeket a hatásokat az ember teljesen lehámozná magáról, maradna-e valami eredő, valami isteni erény, aminél már igazibb nincs is...
2012. jan. 4. 18:44
 5/7 A kérdező kommentje:
Ja, és köszönöm az ajánlott dolgokat, utána nézek.
2012. jan. 4. 18:45
 6/7 anonim ***** válasza:

Ha nulla adat van a tudatban, abból csak semmi lesz.

Ha viszont egyoldalú a tájékoztatás, az adathalmaz, ami bekerülhet a fejedbe, akkor pedig torz lesz az, ami kialakul. Ha viszont minden, vagy legalábbis elegendően változatos adat van a tudatodban, össze lehet rakni, hogy neked és az embereknek mi a jobb, és azt is össze lehet rakni, hogy kiknek jó az, ami most van. Innentől egyszerű végigmenni az úton.

Engem ezek a mondások vezérelnek:

Akkor lehetsz csak szabad, ha mindenki más szabad körülötted.

A szabadságod csak addig érhet, ameddig el nem éri mások szabadságát.

2012. jan. 4. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
erre nincs egyértelmű válasz. olyan nincs, hogy valamiről minden egyes ember ugyanazt gondolja. és senki más nem dönti el, hogy mi a jó vagy rossz, csakis mi. ezért a kérdésedre a válasz az, hogy NEM.
2012. jan. 4. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!