Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Szociális fóbiások! Ti hogyan...

Szociális fóbiások! Ti hogyan viszonyultok az illemszabályokhoz?

Figyelt kérdés

Nekem is szoc.fóbiám van, és bevallom, ha az etikettről, protokollról, illemszabályokról olvasok, még inkább elmegy a kedvem az emberektől.


Amúgy is nehezen kommunikálok, és ezek miatt még félhetek attól is, mikor csinálok hülyét magamból, vagy sértek meg valakit. Arról nem is beszélve, hogy vannak, akik nem is ismernek bizonyos szabályokat, és azzal is parasztnak tűnhetek, ha megfelelően viselkedek. Plusz vannak közösségek, baráti társaságok, ahol a szokások eltérnek a hivatalostól, vagy akik egyszerűen máshogyan tudják. Pl. sok lány azt hiszi, a férfinak kezet kell nyújtania bemutatkozásnál.

Sőt, még az is előfordul, hogy a források ellentmondanak egymásnak.


Amikor az illemszabályokról olvasok, azt érezteti velem a szöveg, hogy alkalmatlan vagyok emberi kapcsolatokra. Mintha az lenne az üzenete, hogy ne akarjak én másokkal kommunikálni, mert nem olyan könnyű dolog az. Bárki kiröhöghet, lesajnálhat, elküldhet a p.ába, ha valamit rosszul csinálok. Így a legjobb, ha nem vagyok emberek között, akkor nem is éghetek le.

Mintha valaki direkt azért alkotta volna meg ezeket, hogy engem idegesítsen. :D


Persze ettől még igyekszem betartani őket, bár ritkán van rá szükség, mert nem nagyon vagyok emberek között. Ha mégis, azok közeli ismerősök, és náluk nem kell félnem, hogy ferde szemmel néznek rám néznek, ha véletlenül nem az illemnek megfelelően mondok, vagy csinálok valamit.


Nem az etikett betartásával van a gond, hanem, hogy van több bizonytalansági tényező is: A másik nem ismeri/nem használja/máshogyan ismeri őket, vagy elfelejtek valamit, rosszul használom, stb.


Ti mennyire foglalkoztok ezekkel?


2013. júl. 7. 18:43
 1/5 A kérdező kommentje:

"...hogy ferde szemmel néznek rám néznek"

*... hogy ferde szemmel néznek rám.

2013. júl. 7. 18:47
 2/5 A kérdező kommentje:
... Vagy ott van például a nő előreengedése: Éttermek, szórakozóhelyek esetén a férfinak kell először belépnie, mégis sokan ezt udvariatlanságnak hiszik.
2013. júl. 7. 18:55
 3/5 anonim ***** válasza:

én is valamilyen szinten szocfóbiás vagyok..

Nos, életünk során nagyon sok szituációban szerepet vállalunk, nem azért mert kéri valaki, hanem mert megtanuljuk ha nem teszünk úgy, akkor furán fognak viselkedni velünk az emberek akik egyébként is játszák a maguk szerepét..ha belegondolsz, egy csajjal is másként kezdesz beszélni, mint egy sráccal, egy tanárral másként mint egy haverral..


sajna elfogadni még én sem tudtam ezt teljes mértékben, de ahogyan nő az ember egyre inkább beleivódik és egy idő után nem tűnik szerepjátszásnak


egyszerűbb egyedül lenni, de én ezekben a nehéz helyzetekben mindig azt a gondolatot juttatom az eszembe, hogy vajon mikor már tudni fogom, hogy hamar itt a vég, akkor nem fogom azt mondani, hogy nem éltem helyesen,megfelelően az életem...ezért kell tenni, hogy ne érezzük ezt

2013. júl. 8. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

lehet én is ilyen fóbiás vagyok.

mivel szerintem alapvetően régi elavult dolgokra épülnek az illemszabályok nagy ívben tojok rá, másrészről viszont zavar ez a szociális elszigeteltségből adódó nehézség, hogy mire a "normásli" emberek megtanulják folyamatosan annyira ezeket a szabályokat hogy nem belegondolva ösztönösen tudják mit hogy kell addig mi kínlódhatunk ilyesmiken.

De viszont a csoportok különbözőségéből és egyéni szokásairól nem olvashatsz illemtankönyvekben ezért azokkal is sok a baj hogy azért is közösíthetnek ki hogy ezeket nem tudod olyan gyorsan elsajátítani vagy alkalmazkodni hozzájuk.

és még az egyéni dolgok is mire kiismersz valakit kinek mi a jó elég komplikált például ha van egy lány és egyenlő félként tekintenél rá akkor udvariatlan vagy.

én ezt a témát annyira nem szeretem, ez az egyik oka, hogy furcsának érzem magam ilyen társas dolgokban.

2013. júl. 18. 05:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Itt ugyanez, gyűlölöm a sok hülye értelmetlen szociális/társadalmi szokást...a kézfogásnak sincs semmi értelme, minek kéne kezet fogni? Anélkül nem lehet beszélgetni?


Persze ettől járok emberek közé (eléggé introvertált vagyok amúgy), mert kell a kiegyensúlyozottsághoz, de amúgy nem vagyok oda meg vissza az emberek nagy részéért.


Szerintem ne foglalkozz a szabályokkal, elég a legalapvetőbbeket betartani, pl. köszönés, de nem érdemes nagyon belemenni a mélybe, hiszen nincs egységesen elfogadott "viselkedési kódex" (elég gáz lenne, ha lenne :D), csinálj úgy mindent ahogy épp jön neked a dolog, nem ér annyit ez a sok marhaság, hogy ebből problémát csinálj. Remélem valamit segítettem :)

2013. okt. 7. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!