Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Lámpaláz, gátlások, félelem a...

Lámpaláz, gátlások, félelem a szerepléstől - mi a véleményed?

Figyelt kérdés

Ez csak egy elvontabb kísérlet a gondolattal.

Vegyük alaphelyzetnek, hogy egy lámpalázas ember vagy, és előadást kell tartanod száz ember előtt. (Felkészültél, amennyire csak lehet, de az izgulás miatt sokszor hülyén viselkedsz. :))


Ilyenkor miért izgul jobban az ember, ha száz előtt kell szerepelni, mintha egy előtt kellene? Hiszen az emberek nem "adódnak össze". Ha százan (mondjuk igazságtalanul, rosszindulatból) kinevetnek, az elvileg ugyanolyan kellene, hogy legyen, mintha csak egyvalaki teszi ezt. Erre megfordult a fejemben egy kísérlet:


A) Hagyományos felállás: te beszélesz, a száz hallgató pedig veled szemben ül a székeken.

B) A közönség egymástól elszeparálva ül, egymás mellett, de valami kis hangszigetelt kabin szerűségben. (Mármint téged hallanak, de egymást nem, és látni is csak téged látnak. De tudják, hogy a többi 99 is ott van velük, csak nem tudnak kommunikálni, egymásra nézve "összenevetni", ha bakizol. És az előadás után is úgy mennek majd el egyenként, hogy utána sem tudnak téged kibeszélni és pletykálni, soha többet nem is találkoznak egymással.)

C) Ugyanez a kabinos felállás, de egyáltalán nem tudnak egymásról. Mind a százan azt hiszik, hogy csak ők hallgatnak téged egyedül.


Mennyiben változna a gátlásosság, az izgulás a három esetben? Hiszen a szitu teljesen ugyanaz (!), ami különbség van, az a kritikus hallgatóság EGYMÁSSAL VALÓ KAPCSOLATA, INFORMÁCIÓCSERÉJE. Lehet, hogy egy nagy (félelemben tartó) téveszme, hogy a "többiektől", a "társadalomtól", a "többségtől" félünk (mármint a véleményüktől, ítéleteiktől), de ezt csak mi nagyítjuk fel, és ugyanúgy kellene csoportokhoz viszonyulni, mintha csak egyvalakivel kommunikálnánk, hiszen a kinevetések nem tudnak igazából összeadódni, hogy száztól jobban kelljen félni, mint egytől?



#visszaigazolás #illúzió #információcsere #hamis rémkép #többség ereje
2014. júl. 27. 06:31
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Engem nem az érdekel, hogy tudnak-e egymásról, hanem,mhogy közeli ismerőseim-e. Ha idegenek előtt kell fellépnem, nincs semmi bajom, de ha ismerősök vannak a közönség soraiban...
2014. júl. 27. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
száz ember együtt sokkal nagyobb erővel rendelkezik. egy emberrel szemben ha mondasz valami sértőt, akkor simán kimagyarázod, de ha százzal szemben, akkor egy-kettőnek még meg tudod magyarázni, de a többi 98 úgy laposra ver mint a huzat. szerintem ettől fél az emberek többsége
2014. júl. 27. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Nekem is az a fontos, ami az elsőnek. Anyámnak nem tudok valamit olyan nyugodtan előadni, mint egy vadidegennek.

Felőlem hallgathat engem nyolcszázezer ember is, ha nem ismerem őket, de ha anyám-apám velem szembe na az már más tészta. Nem vagyok lámpalázas ember, de nehezebb az utóbbi szitu nekem is.

2014. júl. 27. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Én nagyon lámpalázas vagyok, és hidd el, hogy mindegyik helyzetben ugyanúgy izgulnék. Az oké, hogy legalább összebeszélni nem tudnának az emberek, de attól függetlenül ÉN ugyanannyi embernek kellene, hogy beszéljek. Ilyenkor nemcsak két-három embernek "kell" megfelelnem, hanem 100-nak, ami azért igen nagy különbség!

Azzal meg én is úgy vagyok, hogy amennyiben idegen emberek ülnek ott, akkor kevésbé stresszelek rá, persze félni félek, csak nem annyira, mintha ismerősök is ülnének a közönség soraiban.

2014. aug. 2. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
nekem évnyitón kell majd verset mondanom ... de az a baj vele, hogy elég sok ember van ugye ott akit ismerek köztük pl az is aki tetszik és igy dupla akkora a nyomás... valaki tud valami jó módszert hogy leküzdjem ezt a félelmem? .. hogy én biztos elbaltázom meg stb
2014. aug. 7. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Szerintem próbáld meg úgy gyakorolni a szöveget, hogy egyedül otthon a tükör előtt és hangosan, naponta többször, aztán előadhatod a szüleidnek, ha vannak akkor tesóidnak, barátnak/barátnőnek, igaz, ez csak pár ember, de mégiscsak szereplés, ráadásul ki tudják javítani azokat a hibáidat, amiket esetleg te nem látsz magadon, de ők külső szemlélőként észreveszik. Ha mindennap sportolsz 20-30 percet legalább, az jó stresszűző állítólag. :) Amikor meg élesben megy majd a dolog, és ott lesz a közönség, akkor gondolj arra, hogy akik szeretnek, azok úgysem nevetnének ki soha, ha meg olyanok, hogy kinevetnek, akkor alapból felejtős emberek! (De biztos jó lesz és nem nevet ki majd senki!) :) Ne izgulj, ha nem lennél alkalmas a feladatra, akkor a tanárok nem téged kértek volna fel a beszéd elmondására, tutu azért választottak, mert igenis neked való és jó vagy benne! Lehet, hogy vannak még spéci gyakorlatok, amik ilyenkor segítenek, google-ben ilyesmikre próbálj keresni, pl. "önbizalom növelő gyakorlatok" vagy "magabiztosság fejlesztése", ilyesmi.

www.kamaszpanasz.hu/hirek/suli/1150/lampalaz‎

www.harmonet.hu/.../21363-6-hatasos-aranytanacs-lampalaz-ellen-mukodik!.html‎

www.patikamagazin.hu/cikk/index/17700‎

Sok sikert és bízz magadban! :)

2014. aug. 8. 08:15
 7/8 A kérdező kommentje:

tutu = tuti

:D

2014. aug. 8. 08:16
 8/8 anonim válasza:
nagyon köszönöm :) ez sokat segített
2014. aug. 17. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!