Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ha két ceruza akkut összekötök...

Feketeruhasember kérdése:

Ha két ceruza akkut összekötök párhuzamosan akkor amelyik jobban fel van töltve abból átáramlik a töltés a másikba?

Figyelt kérdés

Tehát a pozitívot a pozitívhoz és a negatívot a negatívhoz kötöttem és azt vettem észre hogy ha multiméterrel megmértem őket külön külön akkor amelyiknek teljesen feltöltött állapotában 1,34 V volt a feszültsége annak nekiállt csökkenni míg a másiknak amelyik már teljesen le volt merülve annak meg emelkedni.

Így akkor fel lehet tölteni? Esetleg ha egy db feltöltött akksiból nem is tud annyi áram átmenni a lemerültbe akkor ha mindig cserélgetem mellette a feltöltött akksikat akkor előbb utóbb feltöltődik?


2019. nov. 16. 19:57
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:
Nincsen hozzá ellenállásom amit közéköthetnék vagy te cellák természetéből fakadó belső ellenállásra gondoltál?
2019. nov. 16. 21:44
 12/27 anonim ***** válasza:

Ebben az esetben a belső ellenállás már kevés.

Arra gondoltam, amit egy vérprofi alak művelne ilyenkor: előveszi a multiméterét és jól beiktatja. Meg egy ellenállást is, ami létrehoz megfelelő áramot.

Megjegyezném, ha csak két celláról táplálod, nagyobb lesz az áramcsökkenés, a töltés eleje és vége között.

Míg, ha nagyobb feszültségről töltöd, noha nagyobb ellenállás kell és az jobban is melegszik, de arányaiban kevésbé fog csökkenni az áram. Mondhatni stabilabb lesz. Azaz jobban közelít az áramgenerátoros jellegű tápláláshoz.

2019. nov. 16. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
Természetesen a vérprofinál is vannak menőbb figurák, amelyik úgy mér áramot, hogy nem is azt méri, hanem az ellenálláson eső feszültséget, utána meg az Ohm-törvénnyel zsonglőrködik.
2019. nov. 16. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 A kérdező kommentje:

"Megjegyezném, ha csak két celláról táplálod, nagyobb lesz az áramcsökkenés, a töltés eleje és vége között.


Míg, ha nagyobb feszültségről töltöd, noha nagyobb ellenállás kell és az jobban is melegszik, de arányaiban kevésbé fog csökkenni az áram. Mondhatni stabilabb lesz. Azaz jobban közelít az áramgenerátoros jellegű tápláláshoz."


Ezt az összehasonlítást a 2 cella párhuzamosan Ni-Mh akku 1,2V vs 2 cella 1,5V os elem közti különbségekre érted?

2019. nov. 16. 22:37
 15/27 A kérdező kommentje:
Tehát 2 db 1,5V-os elemet kössek össze párhuzamosan majd egy ellenállás (mekkora?) közbeiktatásával kössem össze őket? Az ellenállást a ++ közé tegyem vagy a -- közé?
2019. nov. 16. 22:39
 16/27 anonim ***** válasza:

Mindegy, hogy elem, akku vagy tápegység.

Ez csak arról szól, hogy nagyobb feszültségről szokás tölteni, de akkor ellenállás is kell (most csak ennél a technikánál maradva).

Nagyobb feszültséget csak cellák soros kapcsolásával tudsz elérni. Nem párhuzamosról beszéltem.

Soros körben mindegy, hogy a kör mely pontján van egy ellenállás, vagy akár több ellenállás elosztva.

Az ellenállás értékét a feszültségek különbsége és a kívánt áram nagysága határozza meg.

Ezt még befolyásolja a cellák soros belső ellenállása is, noha az arányaiban kisebb, így kisebb a hatása is.

2019. nov. 16. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 A kérdező kommentje:
Az ellenállás az áramot "fogja meg" olyan mint a folyón egy gát? Tehát nagyobb feszültséggel is lehet tölteni de ahhoz kell ellenállás? Minél nagyobb feszültségről akarom tölteni annál nagyobb ellenállás kell. Csak a teljesítménynek kell megegyeznie amit úgy számolok ki hogy feszültség x áramerősség?
2019. nov. 16. 23:09
 18/27 anonim ***** válasza:
Azt úgy számoljuk ki, de sokkal lényegesebb ebben az esetben az Ohm-törvény maga.
2019. nov. 16. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 A kérdező kommentje:
Elolvastam a törvényt de nem segít semmit amíg nem tudom egyáltalán mi lenne a kívánt cél egy töltő készítésénél? Milyen feszültség, áramerősség stb. Ha ezt tudom utána már a törvények segítségével létre tudom hozni.
2019. nov. 17. 09:39
 20/27 anonim ***** válasza:

Egyszerű.

Legyen az akku névlegesen 1,2 V és 2 Ah kapacitású.

Normál töltés C/10, azaz 0,2 A 15 óráig.

Van egy 5 V-os dugasztáp.

5 - 1,2 = 3,8 V-ot kell ejteni egy ellenálláson.

3,8V / 0,2A = 19 ohm

Az ellenálláson hő formájában távozó teljesítmény:

3,8V x 0,2A = 0,8W

Mivel ilyet nem kapsz, 18 vagy 22 ohm szabványértéket lehet választani (inkább 18) és 1W teljesítményűt, hogy el bírja fűteni, amit kell.

Másrészt a valóság ennél árnyaltabb, mert még a cellának is van belső ellenállása, valamint töltődés közben csökken is az áram.

Tehát az egyszerű számítás csak az alapelveket mutatja meg.

Ezért egyszerűbb sokszor még egy profinak is próbálgatással kikísérletezni az áramot, noha a "kezdőlökés" megállapításához nyilván lehet számolni is.

Ugyanakkor rájöhetsz arra is, hogy ha pl. 12 V betápra számolod, nagyobb ellenállás, nagyobb veszteség, de stabilabb lesz az áram töltődés közben, ahogy már utaltam rá.

2019. nov. 17. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!