Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » A vezetékek sodrott érvégeinek...

A vezetékek sodrott érvégeinek forrasztóónnal való befuttatása ma már teljesen divatjamúlt?

Figyelt kérdés

Emékszem, hogy a faterommal még a 90-es években forrasztóónnal futtattuk be az összes dugaszoló aljzatba/villásdugóba/csokiba betötendő érvéget, de mostanában nem nagyon látok ilyesmit, mindenhol az interneten a krimpelt érvéghüvelyek jönnek szembe. Kikopott teljesen a befuttatás? Csinál ma még olyat valaki? Egy LIDL oszlopos fúróban láttam egy tekerődiós összekapcsolási megoldást, ahol a 2 párhuzamosan egymás mellé állított vezetére csoki helyett ezt tekerék rá kézzel (le is esett, zárlatos is lett a fúró, azért is szedtem szét, és láttam meg, hogy hogy van "gyárilag" megcsinálva...).

Épületvillamosságban használnak még forrpákát villanyszerelők? Vagy sose használtak?



2021. máj. 12. 13:45
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Részemről passz. Egyszerű (nem forrasztott) sodrott kötéseket alkalmaztam 1981 körül a saját, akkor félkészen vett lakásomban, ezek egy része még megvan, más részüket kihúztam bővítéskor, 2016 körül, és megnéztem, mit látok. Másfeles rezek voltak ezek, kb 4 évig fűtöttem is minden helyiséget külön hősugárzóval, olajradiátorral, bordás kályhával. Semmi problémám ezekkel nem volt, de most 2016-ban azt találtam, hogy a réz kemény lett (szerintem), a PVC is konokabb lett, alig vitte a csupaszító. A szigetelőszalag is kemény lett, úgy akartam lebontani, hogy hosszában tapétáskéssel felvágom, és két ujjal szétfeszítem, hát alig ment. :) Lehet, hogy ha manapság ráeresztettem volna a fél-egy-másfél kilowattokat egész napra, túlmelegedtek volna. Az is lehet, hogy akkor túlmelegedtek annyira, hogy ez okozta a szerkezeti változásokat. A szabvány 70 fokot enged a PVC-re, lehet, hogy azt tartósan nem is bírta sose.


Nem jó ez a magyar mentalitás, hogy valamit megcsinálok, és azt hiszem, akkor halálomig jó lesz. Nyilván az is belejátszik a képbe, hogy normális polgári életben (külföldön) nem merül fel az, hogy ötven évig ugyanaz a villamos berendezésem van, mert közben hatszor átépítem a lakást, bővítek a klíma miatt, satöbbi.

2021. máj. 12. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Köszönöm. Csak azért kérdeztem mindezt, mert bár nem vagyok villanyszerelő, némi közöm mégis van a szakmához, autóvillamossággal foglalkozom. Itt elég sokat forrasztok, ennél megbízhatóbb kötést nem nagyon találtam még ezen a területen. Az áramerősség jellemzően gyakran jóval nagyobb, mint a 230voltos hálózatnál, léteznek a wagohoz hasonló gyors megoldások, de a forrasztás jobban kiállja az idők próbáját. Pedig itt - efy lakással ellentétben - vannak mechanikai hatások, hideg-meleg, víz, só,minden. Saját házamon tavaly cseréltem a csupapiros alu vezetékeket rézre, sodortam/forrasztottam, pont a fentiek miatt.

Ezért érdekelt szakmabeli véleménye is. (Itt megjegyzem, előtte kikértem általam régóta ismert és elismert villanyszerelő véleményét, egyezett az enyémmel.)

2021. máj. 12. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!