Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » 250W RMS 4Ohm-os mélynyomó...

250W RMS 4Ohm-os mélynyomó hangszóróhoz elég lehet egy 100W-os erősítő?

Figyelt kérdés

Bluetooth hangszórót szeretnénk csinálni összesen 5 hangszóróból.


1 mély, 2 mid-range és 2 magas a mid-range-re tehát 3 csatornás (2.1) erősítővel igazából.

Viszont nem találok olyan erősítőt ami bluetooth-os és legalább 250W a mély csatorna.

De sok helyen olvastam, hogy az erősítőnek kell "erősebbnek" lennie nem a hangszórónak.


De nem annyira értek hozzá ezért nem tudom, hogy nem is lehet, vagy csak nem ajánlott kisebb erősítőt használni.


Vagy lehet, csak óvatosan? Vagy mire kell figyelni?



2023. jún. 18. 16:32
1 2 3 4 5
 1/50 Szirty ***** válasza:
100%

"De sok helyen olvastam, hogy az erősítőnek kell "erősebbnek" lennie nem a hangszórónak."


Nem olvastad félre? Pont fordítva van!

2023. jún. 18. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/50 anonim ***** válasza:
72%
Szirty, elképzelhető, hogy nem olvasta félre, mert több cikk is azt bizonygatja, hogy a nagyobb teljesítményű erősítő és a kisebb teljesítményű hangszóró párosítás a jó. Régi, komoly szakemberek által írt könyvekben, Rádiótechnika folyóiratokban is kisebb teljesítményű erősítő, nagyobb teljesítményű hangszóró összeállítást ajánlották.
2023. jún. 18. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/50 A kérdező kommentje:
Hát én ezt olvastam, de ez nem jelenti, hogy igazam van. Ezért kérdeztem.
2023. jún. 19. 00:17
 4/50 anonim ***** válasza:
52%
Szerinted vajon melyik jobb, ha a polc teherbírása nagyobb, vagy a teher?
2023. jún. 19. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/50 Szirty ***** válasza:

"Szirty, elképzelhető, hogy nem olvasta félre, mert több cikk is azt bizonygatja"


Lehet hogy bizonygatja, velem még nem jött szembe ilyen cikk.

Hozzáteszem (ha innen fújna a szél) olyan cikkeket ritkán olvasok amikor vájtfülűek azt bizonygatják hogy a zeneszobában ne legyen a hangcuccon kívül más elektronikus eszköz és ha újság vagy könyv van a szobában abban páratlan számú oldal legyen mert akkor jobb a hangminőség.


"a nagyobb teljesítményű erősítő és a kisebb teljesítményű hangszóró párosítás a jó."


Ennek mi lehet az oka? A damping faktor?

Ahhoz mindenképp jó ez a párosítás hogy alkoholgőzös házibulin kicsontozzuk a hangládát...

2023. jún. 19. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/50 A kérdező kommentje:

Nem vagyok biztos benne, hogy ez teljesen jó példa ide.


De néztem videókat is ezzel kapcsolatban:


https://www.youtube.com/watch?v=hLIlQtOhbLA&ab_channel=PaulM..


https://www.youtube.com/watch?v=6B0OlQaD_i4&ab_channel=Audio..


Ezekben azt mondják, hogy rosszabb, ha gyengébb az erősítő.

2023. jún. 19. 11:41
 7/50 A kérdező kommentje:
Az előzőt még a #4-nek írtam.
2023. jún. 19. 11:43
 8/50 anonim ***** válasza:
100%
amugy igen tenyleg igy van a torzitas es egyeb dolgok miatt ajanljak az erosebb erositot de mivel itt olyan szintu cuccokrol beszelunk ezert persze eleg az a 100w bar amugy 100w mar konkret leszedi a fejed es itt ne az ilyen logitech jbl meg tarsai 100wra gondolj hanem pl egy studio hangfal 100 wattjara amivel 110+ decibelt kinyom magabol
2023. jún. 19. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/50 Szirty ***** válasza:
29%

"Ezekben azt mondják, hogy rosszabb, ha gyengébb az erősítő."


Azt. Mind a kettőben azzal érvelnek, hogy ha az erősítő kisebb teljesítményű mint a hangsugárzó, akkor nagy hangerőn hallgatva az erősítő torzítani fog ami károsítja a hangsugárzókat.


Véleményem szerint egy megfelelően összerakott rendszer szabványos jelszintekkel hajtva a maximális hangerőn nem kellene hogy torzítson.

Egy 20W-os erősítő egy 200W-os hangfalon max hangerőn 20W-al fogja hajtani a hangsugárzót torzítás nélkül.

Torzítás túlvezérléskor jön létre ami optimális esetben maximális hangerőn sem jön létre.


Ráadásul a második videóban a nagyobb erősítő használatánál azt magyarázza, hogy a túlságosan nagy teljesítmény túlhajtja a hangsugárzókat ami jól hallható és akkor majd a használója visszább veszi a hangerőt a hangszórók megóvása érdekében.


Ezt az első esetben is pontosan ugyanígy meg lehet tenni mert ha az erősítő kezd torzítani az ugyanúgy jól hallható. :)

2023. jún. 20. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/50 anonim ***** válasza:
52%

10, Szirty egyetértek veled.

Például 50 W-os erősítő – 100 W-os hangszóró. Az erősítő 50 W környékén kezd el jól hallhatóan torzítani. Normális esetben nem növeljük tovább a hangerőt, mert az egyre nagyobb torzítással jár. De, ha mégis túlvezérlik az erősítőt, akkor is a leadott teljesítmény elvileg legfeljebb 100 W lenne.

200 W-os erősítő – 100 W-os hangszóró. A 100 W elérésekor a hangszóró kezd el torzítani, vagy jól hallhatóan verődik a lengőtekercs, ezért nem növeljük tovább a hangerőt. Aztán, ha valaki mégis feltekeri a hangerőszabályzót, vagy véletlenül nagyobb jel, esetleg egy brumm kerül a bemenetre és máris túlterheltük a hangszórót.

50 W-os erősítő – 100 W-os hangszóró, vagy 200 W-os erősítő – 100 W-os hangszóró, melyikkel van több esély tönkretenni a hangszórót?

2023. jún. 20. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!