Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Akkumulátor töltőnél "Based...

Akkumulátor töltőnél "Based on 2 AA 1600 mAh" azt jelenti, hogy befejezett töltésnél (világító zöld LED) az 1600 mAh-ás akkumulátor elemekre van kalibrálva?

Figyelt kérdés

Tehát ha mondjuk egy 2450 mAh-ás akkumulátor elemet töltök, akkor csak az 1600 mAh-ás szintnél jelzi a befejezett töltést? (világító zöld LED)


Kiszámolva nagyjából 4 óra a töltési ideje egy 1600 mAh-ás akkumulátor elemnek, a 2450 mAh-nak 6 óra, ez azt jelenti hogy csepptöltéssel még rajta kell hagynom legalább 2 órát?


Óránként annyit tölt az elemekbe, amekkora a töltőáram.

Töltési idő: elem kapacitás (mAh) osztva a készüléken feltüntetett töltőárammal (mA)



2023. nov. 15. 14:58
1 2 3 4
 21/36 Szervizmérnök úr ***** válasza:
Ezt is leírtam (13), túltöltölteni pedig ezzel nem tudod (1).
2023. nov. 17. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 A kérdező kommentje:
És azt írtad hogy rá lehet -e tölteni? (mondjuk a felére)
2023. nov. 17. 17:00
 23/36 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Benne van a 13-ban: ha nem szükséges mindig kisütni, akkor lehet rátölteni.

Nem én találom ki, akkus szakmai oldalakból, illetve gyári utasításokból leszűrt dolgok ezek.

2023. nov. 17. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 A kérdező kommentje:
Érdekes, mert én azt olvastam hogy szeretik a teljes merítési és töltési fázisokat. Vagy ez inkább a nikkel-kadmiumra (NiCd) jellemző?
2023. nov. 17. 18:45
 25/36 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Szerintem mindkettőre igaz, hogy a kettő között lehet az igazság.

Időnként célszerű beiktatni töltés előtt egy kisütést.

De az sem gond, ha mindig kisütéssel indítunk.

2023. nov. 17. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/36 A kérdező kommentje:

"A nikkel akkumulátorokat "formázni", azaz az első alkalommal közel 14-16 órán keresztül tölteni kell. Ezt kikapcsolt állapotban kell elvégezni, még mielőtt használni kezdenénk az akkut. Csak akkor éri el a teljes kapacitását az akksi, ha azt több alkalommal is teljesen lemerítjük majd újra feltöltjük. Ne kapcsoljuk újra össze az áramforrással (utántöltés), hiszen ez komoly károkat okozhat. A túltöltést szintén nem kedvelik ezek az akkumulátorok, tehát ügyeljen rá, hogy csak a szükséges ideig maradjanak a töltőn."


Nikkel-kadmium (NiCd)


"A mindennapi életben sokkal nagyobb probléma a kristályképződés, pontosabban az, hogy az akkumulátor aktív részecskéi, ha sokáig nem mozgatják meg őket, hajlamosak nagyobb kristályokba összeállni, ami csökkenti az akku kapacitását. Szélsőséges esetben tönkre is teheti a cellát, mivel a kristály sarka kiszúrhatja az elválasztó membrán falát. Ez elsősorban a mélyebb rétegekben fordul elő, ugyanis az itt elhelyezkedő részecskéket ritkán mozgatjuk meg, ritkán merítjük le ennyire az akkumulátort. A kristályok kialakulása ellen az a leghatékonyabb védekezés, ha havonta egyszer teljesen lemerítjük az akkumulátort."


"A standard NiCd akkumulátorokat ma is a legstrapabíróbb energiatárolóként tartják számon. A legnagyobb hátránya a "memória-effektus" amely a kapacitás gyors csökkenéséhez vezet nem megfelelő használat esetén. Ha ezeket az akkumulátorokat nem töltjük fel vagy nem merítjük le teljesen, akkor a cella "megjegyzi" ezt és később, ha akarjuk sem tudjuk kihasználni a cellában lévő összes energiát."


Előnyök:


- Tartós és hosszú élettartamú

- Bírja a gyors töltést

- Igénytelen a pontos töltésre és kisütésre

- Hosszú ideig tárolható akár lemerülve is

- A tárolás és a szállítás nem igényel különösebb odafigyelést

- Jól bírja az alacsony hőmérsékleten történő üzemeltetést

- Alacsony ár, főleg a töltések számára vetítve

- Sokféle formában és méretben kapható


Hátrányok:


- Az energiasűrűsége kisebb, mint az újabb akkumulátoroké

- A "memória-effektus", a kapacitás gyorsan csökken ha nem ciklikusan használjuk.

- Mérgező alapanyagot tartalmaz (kadmium)

- Gyors önkisülés, hosszú idejű után tárolás mindig újra kell tölteni

- Alacsony cellafeszültség (1,2 V)


Nikkel-metál-hidrid (NiMH)


"A nyolcvanas években kifejlesztett NiMH akkuk azonos méret mellett 10-40%-kal nagyobb kapacitásra képesek NiCd társaiknál, és sokkal kevésbé hajlamosak a kristályképződésre (elég 3 havonta tréningeztetni őket). Cserébe lassabban tölthetők, sokkal rövidebb az élettartamuk, és kisebb a kinyerhető csúcsteljesítményük."


Előnyök:


- 40%-kal nagyobb kapacitás

- Kevésbé hajlamos a "memória-effektusra" és ha kialakul könnyebben regenerálható

- Kevesebb betartandó előírás a tárolásra és szállításra vonatkozóan

- Kevésbé környezetszennyező

- Könnyebben újrahasznosítható

- Széles hőmérséklet tartományban üzemeltethető


Hátrányok:


- Rövid élettartam, főleg gyakori mélykisütés esetén

- Érzékenyebb a töltés módjára, főleg a túltöltésre

- Magas hőtermelés töltéskor és kisütéskor is

- Nagyon gyors önkisülés

- Kis hatásfok, azaz bevitt/kivett energia (65%)

2023. nov. 18. 08:00
 27/36 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Csak egy laikus ezt nem feltétlenül érti, hogy a 14-16 órás töltés C/10 áramú töltésre vonatkozik, amikor 150 % töltést viszünk be, a veszteségeket is kompenzálva (140-160 %).

Ha te nagyobb árammal töltöd, azt már nem is szabad valamilyen elektronikus felügyelet nélkül megtenni, mert csak úgy vaktában nem érzed a telítési pontot és a cella túlhevül és például kifolyik a leve (elektrolit).

14-16 óra értelmezése sem tiszta mindenkinek. C/10 áram nem károsítja ezeket még akkor sem, ha előzőleg nem volt lemerülve teljesen és mondjuk 10 óra alatt már feltöltődik.

C/10 áramon a feleslegben bevitt töltést a cella még képes elfűteni, akkor is, ha valaki elfelejti és 24 óráig marad rajta. (Bár én inkább C/10 alá szoktam menni és hagyom 1 napig.)

De ezért mondják, hogy legyen kb. 15 óra (150 %) és akkor biztosan telemegy, de nem tragédia, ha véletlenül marad tovább is.


"A kristályok kialakulása ellen az a leghatékonyabb védekezés, ha havonta egyszer teljesen lemerítjük az akkumulátort."


"...és sokkal kevésbé hajlamosak a kristályképződésre (elég 3 havonta tréningeztetni őket)."


Erre utaltam magam is, nem szükséges minden alkalommal "tréning".

2023. nov. 18. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 A kérdező kommentje:

Nagyon bonyolultan fogalmazol, hidd el, elég nekem konyhanyelven elmagyarázni! 🤭


Most akkor a cikk alapján a nikkel-metál-hidridnek az a legjobb, ha NEM merítjük le teljesen, rátölthetünk, de nem szereti a túltöltést?

2023. nov. 18. 16:00
 29/36 A kérdező kommentje:
Nagyobb a kapacitása, de gyorsan lemerül és hamarabb tönkremegy?
2023. nov. 18. 16:03
 30/36 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Automata töltővel nem tudod túltöltöteni, amelyik érzékeli a telítődést.

Ha a töltőnek van kisütő funkciója, tudja azt is, hogy nem szabad 0 V-ra kisütni, végzi a dolgát.

Rá lehet tölteni akkor is, ha nincs teljesen kimerülve, de minden 5. töltés előtt célszerű rendesen kisütni. De ha 10., azt sem veszi zokon.

Nagyobb kapacitású akku tovább tart értelemszerűen, azonos terheléssel.

De továbbra sem ajánlanék túl gyors (nagyáramú) töltőt.

2023. nov. 18. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!