Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » A leadott energia hasznositása...

A leadott energia hasznositása lehetséges-e vagy van-e értelme igy hasznositani?

Figyelt kérdés
Seretek barkácsolni.Orvosi utasitás:napi egy óra bringa(pl.szoba k,pár).van egy ford generátorom,egy jó akum,régi bicikli,simán meg tudnám hajtatni a generátort.lehetne-e az akut töltetni vele?Mondjuk a számitógépet tudnám-e használni pl az akkuról?Azért gondoltam erre mert a mozgásenergia igy is ugyis adva van én és a nejem egy óra tekerés reggel egy óra este.Rossz időben bennt.Az elektronikákában laikus vagyok ,fafaragó létemre nem gáz de jólenne egy valamijen válasz hozzaértőktől,hallottam már ilyesmiről áramfejlesztő bringa gondolom valahogy igy müködik.

2013. ápr. 3. 08:41
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Megfelelően méretezett rendszert kialakítva tökéletes energiahasznosítás érhető így el.

A bringára kell szerelni egy generátort, hozzá egyenirányítót, puffert. Ha ezt a rendszert úgy méretezed, h rá lehessen kötni egy gépkocsi-laptop töltőt, már meg is van a kész megoldás.

De tölthetsz vele gépjármű akkut is és később onnan járathatod a laptopot.

2013. ápr. 3. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Off

bocsi, de ez kihagyhatatlan :)

[link]

2013. ápr. 3. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Elméletben (és gyakorlatban is) lehetséges, de nem biztos, hogy anyagilag megtérül. Egyrészt ott az elektronika költsége, másrészt az akku is elöregszik egy idő után. Viszont környezettudatos, és beletanulsz az elektronikába, mire összerakod.
2013. ápr. 3. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat ,ugy döntöttem belevágok,szivesebben tekergetem a bringát ha valami kevés haszon is lessz benne. A mosógépes trükktől meg dobtam egy hátast,külön köszi , ha még tudtok ilyet feltenni az érdekel ,az emberi találékonyság nagyon szórakoztató és hasznos.PL:aki tanyán lakik ez egy megoldás-nem?Persze ha nincs villany. :)
2013. ápr. 3. 15:16
 5/12 anonim ***** válasza:
Ha emlékszel, pár éve nagy divat volt a rázogatós elemlámpa. Elvileg akkunak és mágnesnek kellett volna lenni benne, amely egy tekercsben feszültséget indukál, és tölti az akkut. A jó kici kínai cuccban sokszor csak 1 db vas volt és gombelem. Amikor ez kimerült, onnantól nem világított a lámpa, hisz a vas nem indukált semmit a tekercsben. Én bevásároltam belőlük, még ma is van egy pár. Volt, amiben azért mágnes is volt. Akkut már én vettem bele, mert abban is csak gombelemet találtam.
2013. ápr. 3. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
5.ik-nek:Igen emlékszem és már beindult az agymenésem ,ugyanis a mai utak állapotát tekintve ha valamelyik jármüvemre(be) autó,robogó,bringa ráerősitenék valami ilyesmit tuti hogy töltődne. :) .Van ilyen akutőltős kütyü vagy lehete barkácsolni ?...Csak az elinduláshoz kell valami infó a többit már csinálom,köszi.
2013. ápr. 3. 22:19
 7/12 anonim ***** válasza:

Szivargyújtós laptop töltő létezik. De ha van kedved, barkácsolhatsz alkatrészekből is. DC-DC konverternek hívják azt az IC-t, amivel ilyesmit lehet csinálni jó hatásfokkal. Kapcsolóüzemben működik.


[link] -> a laptop töltőhöz

[link] -> a DC-DC konverter IC-hez és mindenféle elektronikus alkatrészhez

2013. ápr. 3. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Túl sokat azért ne várj tőle. Egy átlagember egy órán keresztül 150-200 wattot tud jó esetben, és ebből még vedd le a rendszer mechanikus és elektromos veszteségeit.


(Bringás fékpadon egyszer láttam egy sportolót 1 kW-t teljesítménnyel, egy percig... de kb. ott a vége)


Egy 44 amperórás autóakku teljes feltöltéséhez tekerhettek 5-6 órát. Ha nincs nagyon lemerítve, akkor elképzelhető hogy két óra alatt is feltöltitek.

De ezt úgy képzeld el, mintha ennyi ideig "emelkedőn" tekernél.

2013. ápr. 4. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:

Az átlag ember megrohad 150-200W teljesítményleadástól már negyed óra alatt!


100W mechanikus teljesítményt még ki lehet venni egy átlagemberből. de a 150-200W egy órán keresztül már biz. sportteljesítmény.


Szóval nem igazán éri meg a fáradozás. Az autó generátort meg el kell felejteni, mert ahhoz gerjesztőáram kell (energiabefektetés!), és 600-800 1/perc fordulat alatt még hangot sem ad, főleg nem teljesítményt :D


Álandó mágneses dinamó (vagy villanymotor mechanikus kommutációval, és kis fordulatszámmal) kéne.

2013. ápr. 4. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Nagy tévedés. Egy átlagos kerékpáros simán lead 150-200 watott. Ha máshonnan nem, onnan tudom, hogy arra bizonyos fékpadra én is felültem, kipróbáltam.

De, amúgy egyszerű fizika. 1W= 1N * m / s

Egy 5 m/s sebességgel haladó kerékpáros még hihető (18 km/h), nem sportteljesítmény. Ha ezt a kerékpárt mozgásban lehetne tartani 10N erővel (1 kg tömeg súlyának megfelelő erő földi gravitáció mellett), az 50W teljesítmény lenne. De ennél azért több kell, mondjuk 100-150 W. Ha egy 100 kg tömegű ember lépcsőn megy fel, 20 cm magasságú lépcsőfokokkal számolva, másodpercenként egy lépcsővel (ami nem sportteljesítmény, a teljes felszereléssel lépcsőn felrohanó tűzoltó már az), az 0,2 m/s, 1000N erő. A lépcsőn felfelé haladás vízszintes irányú összetevőjéhez szükséges erőtől most tekintsünk el. Akárhogy számolom ez 200W. Húsz éves koromban bármikor felmentem így a tizedik emeletre, és enyhén szólva nem vagyok sportolói alkat.


Még egy saját példa: valamikor réges régen, 20 éves koromban megcsináltam csak a saját kedvemre a K100 kerékpáros teljesítménytúrát 5 óra alatt (6 óra a szintidő, kétszer szelte át a Pilist). AZ 20 km/h átlagsebesség, 5 órán keresztül, és akkor is legfeljebb csak átlagos fizikumunak számítottam... mégsem haltam bele az összesen 1 kWh munkavágzásbe 5 óra alatt (ha jobban tetszik, 200 W 5 óra alatt)

2013. ápr. 4. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!