Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Az egyenáram hány Volt-tól,...

Az egyenáram hány Volt-tól, ill. hány Ampertől veszélyes, ráz? Az alábbi egyenáramú feszültségek a megadott áramerősségen veszélyesek már?

Figyelt kérdés

3 Volt - 20 Amper

5 Volt - 30 Amper

12 Volt - 10 Amper


Ezek a kérdéses feszültség-áramerősség kombinációk egyenáram esetében.

Ezek tudnak már rázni? Halálosak ezek az értékek?



2015. aug. 1. 13:35
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
65%

Első körben a feszültséget kell figyelembe venni. Ha megfogol egy 12V-os vezetéket nyilvánvalóan nem fogsz meghalni és "megrázni" se fog.


Maga az emberi szervezet az áramerősségre érzékeny:


0,5-2 mA Érzetküszöb

2-6 mA Enyhe izomgörcs

6-10 mA Fájdalmas izomgörcs

10-15 mA Elengedési érték

15-25 mA Mellkasi görcs, légzésbénulás

25-30 mA felett Szívkamra lebegés, szívbénulás


Tehát ha szíveden áthajtanék valahogy ( elég nehezen kivitelezhető műtét nélkül) mondjuk 100mA-t egy 12Vos akksiról akkor nagy valószínűséggel elpatkolnál.


Elleben egy 12Vos gépkocsi akkumulátor is tud a bőrödön égési sérüléseket produkálni ha zárlatos vezetéket mókolsz.


Másfelől 3V - 20A biztosította teljesítmény átvitele nem nagyon gazdaságos. Milyen mókolmányok használnak ilyen paramétereket?

2015. aug. 1. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Szirty ***** válasza:
100%

"Másfelől 3V - 20A biztosította teljesítmény átvitele nem nagyon gazdaságos. Milyen mókolmányok használnak ilyen paramétereket?"


Számítógép tápegységek, méghozzá több száz milliós példányszámban! :-)


A kérdezőnek:

Amit felsoroltál xV, yA két dolgot jelent:

1. a névleges feszültséget

2. A maximális terhelő áramot

Mindkettő az áramforrás jellemzője.


Ahogy az előttem szóló írta helyesen, az élettani hatás a testen átfolyó áram nagyságától függ és attól hol folyik át a testen és mennyi ideig.

Az áram döntő tényező, de sokan gondolják, hogy ha egy tápegységre az van írva hofg 12 Volt 10 Amper, akkor 10 Amper agyonüt ha megfogják.


10 A ha a testen átfolyik valóban halálos, de az áram a test ellenállásától és a feszültségtől egyszerre függ. 12V csak extrém esetben képes áramütéses halált okozni.

2015. aug. 1. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

"Milyen mókolmányok használnak ilyen paramétereket?"


ATX-es tápegységről van szó. Labortápnak szeretném használni, és úgy képzeltem el a dolgot, hogy az egyes feszültségek kivezetésére Jack ajzatot kötnék. Igaz, maga a 3.5mm-es Jack közel sem ilyenre lett tervezve, de annál elterjedtebb, szinte dekára tudom venni a közeli boltban.

Így ha 3.5 mm Jack ajzatokra, (majd elosztőkra, ld.: [link] vezetem ki az ATX táp vezetékeit, praktikusan tudom később Jack dugókkal a tápról leszedni azt a feszültséget, ami mikrokontrollerhez, kísérlethez, stb. kellhet.


Azt, hogy ezek a relatív kis feszültségek ilyen nagy áramerősségek mellett veszélyesek-e - egyenáramról lévén szó -, azért kérdeztem, hogy szükséges lenne-e így valamilyen extra védelmet, esetleg a feszültségértékenként még pluszban 1-1 kapcsolót bekössek, hogyha esetleg - bár kis odafigyeléssel elkerülhető - bekapcsolva van ép a táp, és véletlenül az egyik szabadon maradt ajzatot érinteném.... bár a jack ajzatnak a szabad fémrésze az nem a földeléshez van kötve?

2015. aug. 1. 14:36
 4/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm Szirty, igen, erről van szó, le is írtam előtted, csak később lett elküldve.

Akkor ezek szerint nem veszélyes értékek ezek, ugye?

2015. aug. 1. 14:39
 5/13 anonim ***** válasza:
Jogos a helyreigazítás. Valahogy ez teljesen kiment a fejemből :)
2015. aug. 1. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 electroman75 ***** válasza:
52%
Jól emlékszem hogy Ohm törvényét általános hetedikben tanultuk?
2015. aug. 3. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

"Jól emlékszem hogy Ohm törvényét általános hetedikben tanultuk?"


???


>>> DC <<<

2015. aug. 3. 19:40
 8/13 Szirty ***** válasza:
100%

"ATX-es tápegységről van szó. Labortápnak szeretném használni"


Egy PC tápegység egyáltalán nem alkalmas labortápnak.

Ennek számtalan oka van. Ime néhány:

- Néhány tápegység +5V és +3.3V terhelése nélkül be sem kapcsolható

- A + és -12V csak másodlagosan stabilizált. Ha a 3.3 vagy 5V nincs terhelve ott bármi történhet

- A táp +3.3 +5 és +12V-on több mint 10A áramokat tol. A zárlatvédelem (ha van egyáltalán) csak itt szólal meg. Egy kisebb zárlat a mikrovezérlődet salakká olvasztja.

Egy labortápban 0A-től állítható áramkorlátnak illik lenni.


A jack dugó meg hab a tortára.

Jellemzője, hogy a bedugás és a kihúzás pillanatában zárlatot csinál. Ez az audio rendszereket nem zavarja, legfeljebb reccsen egyet.

De he azt te egy 300W-os ATX táp 12V-os ágán csinálod, akkor 18A áramot fog beletolni a jack aljzatba amikor kihúzod vagy bedugod.

Szerintem nem csak az aljzat, de a hozzá kötött vezeték is teljes hosszában füstölni fog.


Szerintem gondold át!

2015. aug. 3. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy (időben) szóltál.

A jack zárlata miatt valóban át kéne gondolnom.

2015. aug. 4. 14:30
 10/13 A kérdező kommentje:
És mi van akkor, ha a kivezetések mindegyikére teszek egy billenőkapcsolót? Mindig előbb dugnám be a Jack dugó(ka)t, és csak utána csinálnék érintkezést a kapcsolóval.
2015. aug. 4. 14:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!