Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Miért kapcsol le a Fi-relé...

Miért kapcsol le a Fi-relé éjszakánként?

Figyelt kérdés

Társasházi lakásban, 1 éve felújított villamos hálózatba, a kismegszakítók elé bekötött fi-relé véletlenszerű időközönként lekapcsol. Erre soha nem került sor még nappal, mindig csak éjszaka, éjfél és kb. hajnali 5 között. Nem minden éjszaka, kb. 3 éjszakából egyszer, van, hogy pár éjszaka kimarad, de van, hogy 3 egymást követő éjszaka is. Olyankor semmilyen emberi tevékenység nem folyik, alszunk. Nincs éjszakai (kapcsolt/vezérelt) áram.


A fi-relét vagy még éjszaka vagy reggel felkapcsolom, és akkor rendben megy kb. 24-48-72 órát vagy még többet.


Mindenképpen valamilyen módon az éjszakával van összefüggésben, de nincs halovány tippem se, hogy hogyan.


Rettenetesen bosszantó. Azon gondolkodtam, hogy elképzelhető, hogy kívülről érkezik ebben az időszakban valamilyen áramlökés, amit a fi-relé rosszul "kezel le"? Vagy esetleg a fi-relé hibásodhatott meg?


Természetesen villanyszerelőt fogok hívni a hiba kijavítására, de mivel a hiba mindig éjszaka jön, a villanyszerelő meg nappal, nem lesz egyszerű reprodukálni a jelenséget, a szerelőnek kéne valami támpont.


A fi-relé típusa (a rajta lévő feliratok szerint) TRACON TFV2. Érdemes lenne okosabb/drágább eszközre cserélni?



2016. aug. 14. 10:10
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
az nem lehet, hogy pl. villanybojler van és éjszaka, ha sok melegvíz fogyott este, bekapcsol és ekkor történik valami?
2016. aug. 14. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 Zzzoli ***** válasza:
48%

Gondolom 30mA-es Fi relé, valószínűleg folyamatosan összejön ennyi szivárgó áram, nehéz lesz kideríteni.

Egyébként a csere megoldhatja a dolgot, mert a sima A tipusú az elég érzékeny az impulzusterhelésekre stb.

Vannak megnövelt immunitású FI relék is, mert bizonyos helyeken csak azokat lehet használni, például frekvenciaváltós eszközök használatakor.

[link]

2016. aug. 14. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm válaszaitokat!


Valóban villanybojler van, nappali áramon (nappali áramra is tervezett) Ariston Velis, de a melegvízfogyasztási szokásaink szerint az éjfél utáni/hajnai időszakra a bojler már felfűti a vizet, tehát már kikapcsol. Emellett rendszeresen használunk nagy mennyiségű melegvizet reggel, de napközben ennek ellenére sohasem megy le a fi-relé. Valami éjszaka történik, valami rejtélyes.


Igen, a fi-relé 30mA-es, elég alap. Az lenne a legjobb, ha a csere megoldaná a problémát, nem kéne nagyon feltúrni a lakást szivárgó áramot keresve.


Sokat gondolkodtam én is a fogyasztókon. Nincs érdemi különbség a nappali és az éjszakai fogyasztók között, mindössze a mobiltöltők azok, amiket jellemzően éjszaka használunk. Mégis, a védőérintkező nélküli konstrukciókból adódóan azt gondolom, nem nagyon szivároghat kóbor áram ezeken az eszközökön.


Nem írtam, de a fi-relé egyébként 1 éves, és eddig sohasem váltott le.

2016. aug. 14. 11:11
 4/19 A kérdező kommentje:

Az elmúlt éjjel pontosan 01:30-kor kapcsolt le. Pont észrevettem, hogy kialszik a tévén a led. Felkeltem, azonnal (2 percen belül) visszakapcsoltam, azóta is fent van.


Egyre erősebb a gyanúm, hogy valamilyen elektromos gép indulása kelt éjjel elektromos zajt, ami téves reakciót eredményez.


Mi erről a véleményetek?

2016. aug. 16. 16:07
 5/19 Zzzoli ***** válasza:
48%

Vagy éjszaka a kisebb terhelés miatt, magasabb a vonali feszültség, nagyobb a szivárgóáram.

Azért a villanybojleren mérnék a földelés felé ellenállást, lehet van pár megaohmos ellenállás, valamiféle nedvesség miatt.

Igen a telcsitölő föld felé nem produkál semmit, de zajt vihet rá a hálózatra.

Viszont a pc tápoknál a fázis le van rakva kondin keresztül földre.

Lehet hogy összejön az a 30mA.

Megfelelő pontosságú műszerrel esetleg megmérni?

2016. aug. 16. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


Van egy kis kézi, digitális multiméterem, 2 megaohm a legnagyobb ellenállás, amit mérni tud. Ha jól számolom, 2 megaohm ellenállás 230 V feszültséggel 0,115 mA áramot jelent, ami 2 nagyságrenddel van a 30 mA-es megszólalási érzékenység alatt. Számításaim szerint olyan 8 kiloohm körül van a 30 mA-es áram határa.


PC-tápegység nincs, csak laptopok vannak, meg "adapterek", mint pl. a mobiltöltő. Vissza tudnak ezek olyan mértékben "zajongani", hogy lebontson a fi-relé?


Hol érdemes mérni a bojlernél az ellenállást? A dugvilla egyik ága és a földelés között?


Még mindig nem értem azt, hogy miért csak éjjel jelentkezik ez a probléma.

2016. aug. 16. 21:22
 7/19 A kérdező kommentje:

Beszéltem a felújítást kivitelező villanyszerelővel, neki sincs nagyon ötlete. Ki kell kísérletezni, hogy merre lehet a hiba, aztán azután lehet továbblépni.


Tegnap este lekapcsoltam a bojlert (külön körön van, a kismegszakítót lekapcsoltam) 4:40-kor leváltott a fi-relé. Tehát a bojler kipipálva. Ma este jön az elektromos sütő meg a főzőlap, de ezek nagyon készenléti módban vannak... egy próbát megér.

2016. aug. 17. 18:23
 8/19 anonim ***** válasza:
És ha hívnál olyan szakembert aki ezt elég gyorsan kiméri? Én elkezdeném a fi relé tesztelésével, a sima multiméterrel nem sokra mész, mert az igen kis feszültséggel és DC-ben mér, az AC 50Hz nagyon távol van a DC-től. Erre vannak különböző műszerek amikkel vizsgálhatóak a szigetelések, a szivárgó áramok stb.
2016. aug. 22. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 Zzzoli ***** válasza:

A multiméter azért multi, mert multifunkciós :-)

Tehát mér AC-t, a jobbak frekvenciát stb..

Az meg hogy milyen pontos attól függ hány digites :-)

Nem csak a 3 és fél digites 2 ezer Forintos multiméter létezik :-)

Vannak komoly Fluke multiméterek, amik több százezer Ft-ba kerülnek, azokkal mondjuk elég pontosan meg lehet mérni pikoampereket is :-)

Kedves előttem szóló!

2016. aug. 23. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Természetesen szakembert fogok hívni a probléma megoldására, csak előbb szeretnék valami támpontot, hogy hol érdemes nekiállni.


Amúgy pár napja nem jelentkezett a hiba. 2 utcányira (200 méterre) volt egy kétszer két sávos út felújítása, újraaszfaltozása, amit éjszaka végeztek. A felújításnak vége lett, és lehet, hogy a hibának is... érdekes.

2016. aug. 24. 17:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!