Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Miért kapcsol le a Fi-relé...

Miért kapcsol le a Fi-relé éjszakánként?

Figyelt kérdés

Társasházi lakásban, 1 éve felújított villamos hálózatba, a kismegszakítók elé bekötött fi-relé véletlenszerű időközönként lekapcsol. Erre soha nem került sor még nappal, mindig csak éjszaka, éjfél és kb. hajnali 5 között. Nem minden éjszaka, kb. 3 éjszakából egyszer, van, hogy pár éjszaka kimarad, de van, hogy 3 egymást követő éjszaka is. Olyankor semmilyen emberi tevékenység nem folyik, alszunk. Nincs éjszakai (kapcsolt/vezérelt) áram.


A fi-relét vagy még éjszaka vagy reggel felkapcsolom, és akkor rendben megy kb. 24-48-72 órát vagy még többet.


Mindenképpen valamilyen módon az éjszakával van összefüggésben, de nincs halovány tippem se, hogy hogyan.


Rettenetesen bosszantó. Azon gondolkodtam, hogy elképzelhető, hogy kívülről érkezik ebben az időszakban valamilyen áramlökés, amit a fi-relé rosszul "kezel le"? Vagy esetleg a fi-relé hibásodhatott meg?


Természetesen villanyszerelőt fogok hívni a hiba kijavítására, de mivel a hiba mindig éjszaka jön, a villanyszerelő meg nappal, nem lesz egyszerű reprodukálni a jelenséget, a szerelőnek kéne valami támpont.


A fi-relé típusa (a rajta lévő feliratok szerint) TRACON TFV2. Érdemes lenne okosabb/drágább eszközre cserélni?



2016. aug. 14. 10:10
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

ZZZoli!

"Vannak komoly Fluke multiméterek, amik több százezer Ft-ba kerülnek, azokkal mondjuk elég pontosan meg lehet mérni pikoampereket is :-) "


Akkor légyszíves írd le, hogy hogyan mérsz ki egy ilyen hibát, egy pikoampert mérni képes fluke mérőműszerrel? Ez most nagyon komolyan érdekel! Valamint kérem a Fluke típusjelét annak a kézi multiméternek ami AC-ben tud pikoampert mérni! Én akárhogy nézem 200uA-es a legkisebb. Ez még mindig 1 nagyságrenddel felette van a piko ampernek.


És ezt vesd össze azzal amit írt a kérdező:

"Hol érdemes mérni a bojlernél az ellenállást? A dugvilla egyik ága és a földelés között? "


Én még nem láttam olyan "alap" multimétert, amelyikkel ez a mérés elvégezhető lenne, mivel kisfeszültséggel mérnek. Tény, hogy vannak pl. a Flukenak is olyan műszerei (szigetelés vizsgáló) amivel ez a mérés már elvégezhető, de azt korántsem hívják multiméternek. És a piko ampert mérni képes műszert sem hívják multiméternek, mert az már elég speciális műszer.

2016. aug. 25. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 Zzzoli ***** válasza:

Nem csak kézi multiméterek vanna, hanem akkus asztali multiméterek is :-)

Konkrétan ilyenre gondoltam, ugyanis én is használok ilyet amunkahelyemen.

Bocsi de azért kötöttem beléd hogy DC-t mér a multiméter.

De már értem hogy arra értetted hogy DC-vel méri az ellenállást.

Elnézést kérek érte, ebben igazad van, a multiméter nem megger.

Persze egyetértek hogy nehéz megkeresni ezt a hibát.

Én ezért is nem raktam az egész lakás elé FI relét.

Csak a kritikus helyekre, például a garázs körébe, a teraszon lévő aljzatok, a hátsó udvar organizációja stb, ahol a nedvesség miatt nagyobb lehet az áramütés veszélye.

2016. aug. 26. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
mert nem a saját nulláján van!
2016. szept. 4. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:
"mert nem a saját nulláján van!" - mit értesz ezalatt?
2016. szept. 8. 20:54
 15/19 anonim ***** válasza:
fi relé utáni nullán van
2016. szept. 17. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 koma106 válasza:
Üdvözlöm, érdeklődöm, hogy megoldódott-e az éjszakánként leoldó Fi relé problémája. Nálunk is ez a probléma. Éjszakai fogyasztóként csak egy hűtő/fagyasztó van, nincs villanybojler sem.
2017. júl. 23. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

Kedves koma106!


A kísérleteim során arra jutottam, hogy biztosan külső zavar okozza a fi-relé leváltását. A 10-es kommentemben írt útfelújítás befejezését követően teljesen megszűnt a hiba, és 8-9 hónapig nem is jelentkezett. Egészen addig, amíg a lépcsőházunkban 2 szinttel alattunk komolyabb felújításba nem kezdtek, mert akkor valamilyen gép indításakor megint leváltott 1-2 alkalommal, ekkor nappal, de 1-2 hónapja megint csak rendben van minden.


Én a tesztek során a számításba vehető összes eszközt a kismegszakítóval lekapcsoltam, és a fi-relé akkor is leváltott, tehát logikailag nagyjából ki tudtam zárni ezek hibáját. Ez sziszifuszi munka, de csak így lehet következtetni arra, hogy lakáson belüli szivárgó áram vagy pedig külső zavar miatt vált-e le a fi-relé. Sajnos simán előfordulhat egy szigetelési hiba, vagy egy berendezés hibája, nem feltétlenül mindenkinél külső zavar okozza a jelenséget.


Én tervezem, hogy kicseréltetem a fi-relét egy ún. "A" típusúra, ami talán védettebb az ilyen jellegű zavaroktól. Ezekről a Wikipédián többet lehet olvasni, pl. itt: [link]

2017. júl. 29. 20:11
 18/19 anonim ***** válasza:
48%

Kissé rég volt már a kérdés, de hátha érdekes:

Egy logikus oka lehet a fenti hibajelenségnek, ha a lakásban a fi-relé előtt nincs összekötve a null a védőfölddel (tehát tkp. TT hálózat van), emellett a fi-relé után (a fogyasztók felé) valahol van egy null–föld-zárlat. Nem kell, hogy fémes zárlat legyen, lehet akár nedvességtől is.

A közelben folyt munkák nagy áramfelvétele során a nullvezetékben akkora feszültségesés lépett fel, hogy az nálatok a null és a föld között pont akkora áramot hajtott keresztül, ami már leverte a fi-relét.

De ez csak egy feltevés, nyilván nem ismerem a pontos körülményeket. Nézessétek meg, nálatok TT vagy TN rendszer van-e. Ha TT, akkor van-e szabványos akadálya, hogy abból TN-t lehessen csinálni a PE és az N összekötésével. Ha nincs, érdemes lehet összekötni, ezzel nem állna többé elő a fenti hiba, ha csakugyan ez okozta.

(Ezért is illik fi-relé esetén TN rendszert kialakítani.)

2019. aug. 23. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ, más okból időközben eladtam a lakást, így már nem tudom megnézni, hogy milyen rendszer van, de remélem, másnak még hasznosak lesznek a leírtak. :)
2019. aug. 26. 12:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!