Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » A kérdésen az lenne, hogy...

Djjoshy15 kérdése:

A kérdésen az lenne, hogy adott egy régi kazánventillátor motorja (220V 0.38A 50Hz). sajna több infó nincs róla, a gond az, hogy nem indul el csak, ha megmozdítom a tengelyt. Milyen kondi kellene, hogy kézi elmozdítás nélkül induljon???

Figyelt kérdés
Kazán ventilátor kondi

2022. máj. 22. 17:08
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
43%

Sajnos ennek meghatározására pontos összefüggés nincs. Egy durva ökölszabály szerint: kW-onként 50…100 µF. A te motorod 220·0,38=84 VA. Ismerni kellene még a teljesítménytényezőt is, ami kb. 0,7…0,85 környékén szokott lenni. Ha 0,7-re vesszük, akkor: 220·0,38·0,7=58 W. A kondenzátor: 0,058·(50…100)≈3…6 µF. Még fontos, hogy olyan kondenzátor kell, amelyik elviseli a váltakozófeszültséget és legalább 400 V-os. Nekem van egy már leszerelt WILO szivattyúm. Ennek adatai 220 V, 0,35 A, majdnem egyezik a te ventilátorod adataival. Ezen 1,5 µF / 420 V-os kondenzátor van. Ez a fenti ökölszabállyal számítottnál jóval kisebb, de a gyárban biztos tudták, hogy mekkora kondenzátor kell. Szerintem kb. 1,5…3 µF-os kondenzátorral próbáld meg, ha rendesen elindul, akkor az jó hozzá. Például itt kereshetsz megfelelőt:

[link]

2022. máj. 22. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
28%
Nekem is van itthon egy olyan ventilátorom. Megnéztem a kondiját, de nem látni már rajta a feliratokat. Olyan hajdú mosogép kondi méretű. Szerintem ha veszel egy hajdú forótárcsás mosógép kondit az jó lesz rá. Azt akármelyik vas-műszakiban tudsz venni.
2022. máj. 22. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
A régi forgótárcsás mosógép motorja nagyobb teljesítményű, mint egy ventilátor motorja. Nekem meg van még a régi mosógép motorja, 220 V, 1,2 A, 130 W. Ennek kondenzátora 10 µF / 220 V~. Egyébként meg a kondenzátor méretéből, nem igazán lehet megállapítani az adatait, mert a maiak már kisebb méretűek, mint az ugyanolyan adatú régiek.
2022. máj. 22. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
0%
Miért a kondit akarod cserélni, ha a tengely szorul?
2022. máj. 22. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
64%

„Miért a kondit akarod cserélni, ha a tengely szorul?”

A kérdező nem írta, hogy a tengely szorul, gondolom, azt észrevette volna. A leírás alapján ez egy egyfázisú üzemi kondenzátoros aszinkron motor. Az ilyenek kondenzátor nélkül nem tudnak elindulni. Ha megpörgetik valamelyik irányban, akkor már képes forogni. A kondenzátor éppen azért kell, hogy az egyik irányban határozottan el tudjon indulni. Az üzemi kondenzátor azt jelenti, hogy ez a működés során folyamatosan rá van kapcsolva.

2022. máj. 22. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
0%

"Sajnos ennek meghatározására pontos összefüggés nincs."

Vanni van.


"Ismerni kellene még a teljesítménytényezőt is, ami kb. 0,7…0,85 környékén szokott lenni."

Meg a hatásfokot. Ami legyen 66%, ilyen kis motornál nem valami jó a hatásfok. Azaz nem 58 W, hanem 38. Így a kondenzátor 2-4 mikro lenne, de hát nem 100 mikor/kW, hanem 50 az üzemire a képlet. Marad 2 mikro.

2022. máj. 22. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:

„de hát nem 100 mikor/kW, hanem 50 az üzemire a képlet.”

A mosógép motorja, 130 W, a „pontos” képlet szerint: 0,13·50=6,5 µF, akkor miért 10 µF-os a kondenzátor? A másik, egy régi magnó motorja 6 W-os, a „pontos” képlet szerint: 0,006·50=0,3 µF. Mégis 1,2 µF-os kondenzátor van megadva a motor adattábláján. Ennyire „pontos” ez a képlet. Vagy talán a motorok gyártói ennyire nem értettek hozzá? Mutasd már meg ez a képlet mi alapján jött ki. Nincs pontos képlet, ez csak egy tapasztalati, durva közelítő összefüggés. A Rádiótechnikában 75 µF/kW-ot írtak, mi 100 µF/kW-ot tanultunk, és olvastam már 50 µF/kW-ról is. Viszont mindenhol hozzátették, hogy ez csak egy durva közelítés.

2022. máj. 22. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
0%

Azt vártam volna, hogy jelentős hibádra, miszerint a hatásfokot nem vetted figyelembe, legalább annyit írsz, hogy ja, akkor ezt elk*tam. Ennek hiánya, meg a követelőző hangnem általában engem arra indít, hogy azt mondjam, mindenki megkeresheti azt, ami nekem sikerült.


"Viszont mindenhol hozzátették, hogy ez csak egy durva közelítés."

Nyugodj bele, szar helyeken tanultál. Kivéve az 50.

2022. máj. 22. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:

Azt elismerem, hogy a hatásfok lemaradt.

„Kivéve az 50.” Akkor a motorokon levő kondenzátorok értéke miért tér el jelentősen ettől, 6,5 µF helyett 10 µF és 0,3 µF helyett 1,2 µF? Valószínűleg nem kérdeztek meg téged a gyártók és teljesen rosszul méretezték a kondenzátorokat. Tehát mindenki hülye, még a motorok gyártói is, nem ért hozzá, csak te tudod a nagyszerű, teljesen pontos képletet. Azt viszont nem árulod el mi alapján jött ez ki. Jó, hát akkor örökre buták maradunk, de te legyél boldog, hogy mindenkinél mindent jobban tudsz.

2022. máj. 22. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
28%

Az előző hozzászólásokra én azt tudom, hogy ezek a motorok nem mindig egyforma kialakításúak. Nekem van itthon egy 50 kilós öntvényházas motor 1,5 kw, és van ugyan ez egy vízszivattyúé 1,5kw. Az öntvény motor kissé terhelten nem bír 160µF üzemivel elindulni. De a szivattyú motor ugyan azzal a kis terheléssel 68µF kondival indul.

Én személy szerint azt szoktam ha nem tudom hogy hány µFos kondi kell. Addig rakom rá a fél µF onként a kondikat amig rendben indul, nem ad ki fura hangokat, és nem melegszik abnormálisan.

2022. máj. 22. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!