Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » A kérdésen az lenne, hogy...

Djjoshy15 kérdése:

A kérdésen az lenne, hogy adott egy régi kazánventillátor motorja (220V 0.38A 50Hz). sajna több infó nincs róla, a gond az, hogy nem indul el csak, ha megmozdítom a tengelyt. Milyen kondi kellene, hogy kézi elmozdítás nélkül induljon???

Figyelt kérdés
Kazán ventilátor kondi

2022. máj. 22. 17:08
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:

10-es is megcáfolta, de ez az igazi cáfolat 6-os és 8-as „pontos” képletére:

Idézet Barabás Miklós „Villamos gépek I.” című jegyzetéből, Kandó Kálmán Villamosipari Műszaki Főiskola, 1981.:

„C=1/ω·a√[(1+a²)·Zf]

a=ξs·Ns/ξf·Nf

ξs: segédfázis tekercselési tényezője

Ns: segédfázis tekercsének menetszáma

ξf: főfázis tekercselési tényezője

Nf: főfázis tekercsének menetszáma

Zf: főfázis impedanciája azon a szlipen, ahol a szimmetrikus üzemet létre akarják hozni.

Az üzemi- és indítókondenzátorok értékének közelítő megállapítására gyakran adnak meg diagramokat, vagy táblázatokat. Nyilvánvaló, hogy ezek csak nagyon durva tájékoztatást adhatnak, hiszen C értéke az összefüggés szerint a-tól, tehát a segédfázis és a főfázis menetviszonyától is függ. Ilyen tájékoztató becslésre a következő egyszerű tapasztalati összefüggés is felhasználható a 100…600 W teljesítménytartományban, 220 V hálózati feszültség esetén:

Ci≈5P/100

Ci az indító kondenzátor kapacitása µF-ban, P a tengelyteljesítmény W-ban. Az üzemi kondenzátor értéke ennek 30…50%-a lehet.”

Akkor mis van azzal a „pontos” képlettel? Tudom, rossz helyen tanultam, a főiskolai tanárok sem értettek hozzá, de te aztán igen.

2022. máj. 23. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:

Ez egy értelmetlen hőzöngés, ez a #11. Hiszen pont, hogy Barabás Miklós leírja a pontos képletet. Én meg azt állítottam, hogy van pontos képlet... Nos, van. Hogy a tekercselési tényezők aránya, a főfázis impije is kell hozzá, melyek a gépre nézéstől nem látszanak, és hogy szigorúan véve csak egy üzemállapotra érvényes egy kondenzátor érték, hát ez egy dolog. Ettől még, miként látható, van a pontos értékre képlet.


Igazi cáfolat, mi?? :D Ezt igazi bizonyítéknak hívják. Hát, a szavak jelentését ismerni kell.

2022. máj. 23. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
...de egyébként van megoldás a tekercselés ismerete nélkül is, hát, ha Barabás Miklós könyvében ez nincs benne, az pech azoknak, akik abból tanultak. Későbbi korok Kandós könyveiben is benne van, Nagy Lóránt, Gemeter Jenő korszakából. Már amennyire későbbi, Gemeter Jenő 73-tól dolgozott a Kandón, Dr. Nagy Lóránt sem mai csirke.
2022. máj. 23. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
Tudtam, hogy ez lesz, te nem értetted meg és képtelen vagy elfogadni, hogy nem neked van igazad. Van pontos képlet, de, az csak az adott motorra igaz. Amit te írtál, hogy C=50 µF/kW, az csak egy tapasztalati közelítés, mert ez nem pontosan igaz mindegyik motorra. Ott van a könyvben is Ci≈5P/100, vedd már észre, hogy közelítőleg és nem pedig egyenlő. Ha meg olyan rendkívül okos vagy, akkor számold ki erre az ismeretlen típusú motorra pontosan mekkora kapacitás kell.
2022. máj. 23. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
Emberek, emberek! Csak egy kazán ventillátorról van szó, nem egy atomreaktor. Nem kell fizikusnak lenni hogy tamácsot adjunk. És mi baja lenne, ha nem pont jó kondi lesz rajta? Szerintem egy pár mikroforad eltérés még nem a világ vége. Szóval egy 5 mikróssal kéne megpróbálni. És ha esetleg kevés, akkor még lehet mellé tenni még egy 5 mikrósat. Mivel nem olyan drágák ezek a kondik, akár még egy 10 mikrósat is lehet venni az 5 ös helyett, ha kevésnek bizonyul.
2022. máj. 23. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

"te nem értetted meg és képtelen vagy elfogadni"

Tükörbe nézve mondod magadnak?


"az csak az adott motorra igaz"

1. És? Ha az adott motorra igaz, akkor van képlet. Ezt állítottam.

2. De, mint írtam, #13-ban, van másik megközelítés is, mely csak a kívülről is látható (adattábla) értékekre támaszkodik.


"Amit te írtál, hogy C=50 µF/kW, az csak egy tapasztalati közelítés"

Nem, nem tapasztalati közelítés. A motorjellemzőkből számolható. És valóban, ha a valós motorok jellemzőit nézzük, lehet, hogy adott motornál nem 50, hanem 48 vagy 53. Ami meg nem 100. :D


"Ott van a könyvben is Ci≈5P/100"

Ott, itt meg az van, hogy a kandós villamos gépes könyvekben ott van a levezetés is, hogy miért annyi, més miért nem kétszer annyi.


"Ha meg olyan rendkívül okos vagy"

Nem, nem vagyok rendkívül okos, sőt, egyszerűen okos sem, csak olvasni tudok, és annyi eszem van, hogy megjegyzem, mit kell fellapoznom újra. ha ezzel túlszárnyaltalak, bocsánat.

2022. máj. 23. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
37%

"Csak egy kazán ventillátorról van szó, nem egy atomreaktor."

Ez egy elméletről szóló diszkusszió, semmi köze ahhoz, hogy mennyire bonyolult az adott motor környezete. Úgy véltem volna, ez felismerhető.


"Nem kell fizikusnak lenni hogy tamácsot adjunk."

Nem a tanácsadásról van szó, hanem egy helytelen állítás kiigazításáról.


"És mi baja lenne, ha nem pont jó kondi lesz rajta?"

A motornak semmi. Az üzemeltetőnek legfeljebb. Nagyobb veszteségek, egyenetlenebb járás, alacsonyabb M-n jelleggörbe.

2022. máj. 23. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

Már megint nagy az arcod Sztrogoff? Úgy tűnik ideje lenne betapasztani.

A pontos képlet БМП-1:

https://www.youtube.com/watch?v=yyUh4MANYHo

Tudod-e hány láncszemből áll a lánctalpa? Majd, amikor átmegy rajtad megszámolhatod.

2022. máj. 23. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:
Uraim, nagyon köszönöm a gyors segítséget, megprobalom a leírtak alapján kis kondival. Ha nem működne, max kerítünk egy másik motort. Megegyszer köszönöm mindenkinek
2022. máj. 24. 05:42
 20/23 anonim ***** válasza:

16#

„Nem, nem tapasztalati közelítés. A motorjellemzőkből számolható.”

Igen ám, de a pontos számításhoz szükséges motorjellemzőket leginkább csak a gyártó ismeri. Az adattábla adataiból ezek nem állapíthatók meg, akkor meg hiába a pontos képlet.

Akkor nézzük néhány valós motor adatait:

Régi centrifuga motor:

[link]

C=50·0,06=3 µF

Az adattábla szerint C=10 µF

Érdekes módon a 130 W-os mosógépmotorhoz is 10 µF-os kondenzátort alkalmaztak. Akkor mennyire pontos ez a képlet, ha 60 W-os és 130 W-os motorhoz ugyanakkora kapacitást használtak?

Magnetofon motorok:

[link]

[link]

C=50·0,006=0,3 µF

Az adattábla szerint C=1,2 µF, a másiknál C=1,5 µF

Az elsőnél több, mint a háromszorosa, a másik kettőnél négyszerese és ötszöröse a „pontos” képlettel számítottnak.

„És valóban, ha a valós motorok jellemzőit nézzük, lehet, hogy adott motornál nem 50, hanem 48 vagy 53. Ami meg nem 100.”

A „pontos” képlet a fenti motoroknál még csak durva közelítéssel sem eredményezi a gyártó által alkalmazott értékeket. Persze erre is lesz valami magyarázat, már csak azért is, hogy neki legyen igaza.

2022. máj. 24. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!