Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » Hogyan kell feltölteni egy Li...

Benyovszky Oszkár kérdése:

Hogyan kell feltölteni egy Li akkumulátort?

Figyelt kérdés

2020. febr. 19. 16:37
1 2
 11/14 Szervizmérnök úr ***** válasza:
78%

Lényeg, hogy leáll, de ezt bárki láthatja egy ilyen eszközzel is:

[link]

A végén megszűnik az áramfelvétel. Ez nem opcionális, hanem kötelező a Li-ion akkunál.

Hogy mikor indul újra, azt elég nehéz kifürkészni, konstrukciófüggő. Itt van például egy népszerű töltésszabályzó adatlapja:

[link]

Ebben is csak annyit írnak, Automatic Recharge képességgel rendelkezik. De azt, hogy mikor, milyen paraméterek mellett, azt nem láttam benne. Ha jól látom.

Még egy dolog, mutasson valaki egy olyan kezelési utasítást telefonhoz, ahol leírják, töltés után húzd ki, mert baj lesz. Nincs ilyen.

Olyan van, amikor az okostelefon javasolja, hogy húzd ki. De nem kötelező azonnal.

Laptopnál más a helyzet, ha állandóan 100 %-on van tartva, az kinyírhatja, hosszabb idő után. De a telefont reggel általában leveszik a töltőről, annyit simán kibír.

2020. febr. 20. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Szervizmérnök úr ***** válasza:
78%

De most már én is kíváncsi lettem, találtam egy másik dokumentációt, részletesebb leírással:

[link]

Itt 180 mV-ot ír, azaz 4,02 V-ra kell csökkenni a feszültségnek, hogy újrainduljon a töltés.

Viszont nehogy megtévesszen bárkit, Li-ion akkunál a csepptöltés fogalmát a túlmerült akku kíméletes megemelésére alkalmazzák, 2,9 V alatt jellemzően.

Ennek semmi köze fogalmilag más akkuk csepptöltési módjához, amit a töltés vége után alkalmaznak. Li-ion akkunál ez tilos, mert könnyen túlszívhatná magát.

2020. febr. 21. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

Ha jól vettem ki a szavaidból, nem szabad a gyári töltést lemeríteni nullára és aztán jól feltölteni a telefon akkuját. A boltban ezt javasolták, kisütésnek nevezte az emberünk.


Még jó hogy említetted a laptopot, a végén azt is rajta hagytam volna.

2020. febr. 24. 14:47
 14/14 Szervizmérnök úr ***** válasza:

A telefon akkuját nem tudod 0 V-ra meríteni, mert egy kis védelmi áramkör van bele integrálva, ami 2,5 V-nál lekapcsolja az egészet. Laptopnál cellánként figyel a védelem, ha bármelyik 2,5 V alá esik, leáll minden.

Ez felel meg a 0 %-nak, mivel ekkor fogy el belőle az energia.

Vagyis 0 %-ra tudod meríteni, de az nem baj (nem 0 V).

Teljesen feltöltve a végfeszültség tartósan nem tesz jót, ezért nem is ajánlják feltöltve raktározni.

Pár nap még nem vészes, viszont a folyamatosan hálózatról üzemelő laptop már megint problémás. Nem véletlenül vannak olyan típusok is, amit be lehet állítani, hogy ne töltsön 100 %-ra.

Vagy pedig ki kell venni akkut és 50 %-on raktározni, félévenként ellenőrizni, hogy ne essen be 0 %, azaz 2,5 V alá (túlmerülés). Jó akku egy év alatt sem esik be.

Csak ez is kellemetlen, mert akku nélkül oda a szünetmentesség.

2020. febr. 24. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!