Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Hogy kerülhet egy "internetes...

Hogy kerülhet egy "internetes rádió" több tíz-, vagy akár százezer forintba, amikor még annyit sem nyújt, mint egy okostelefon egy aktív hangfallal?

Figyelt kérdés
Ráadásul ennyiért egyikből sem kell a legolcsóbbat megvenni. Ugyanez (volt) igaz a DAB/+ rádiókra is. Egy Sangean nyilván jobb mint egy Sencor, de azok is erősen túl vannak árazva.
2021. márc. 26. 14:35
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:
Ez nem vélemény, amiről meg akartam volna győzni bárkit is, csak egy kérdés, igaz, enyhe felháborodásba csomagolva. Még szerencse, hogy nem akarok ilyesmit venni.
2021. márc. 29. 15:24
 12/27 anonim ***** válasza:

Érdekes kérdés, mivel ha csak a technikai hátterét nézzük, valóban erősen túl vannak árazva. De ha megfigyeled, ugyanez van a telefonokkal is. Egy belépőszintű androidos okostelefont a tudásához mérten jóval olcsóbban megkapsz, mint egy időseknek készített hagyományos nagy nyomógombosat, ami tudásban kb. 20 évvel le van maradva. Pedig a logikus az lenne, hogy azok filléres cuccok, nem?

Szerintem üzletpolitika áll a háttérben. Csak hogy mást ne mondjak, a kormányoknak alapvetően érdeke, hogy a hallgatókat az FM-en tartsa.

2021. ápr. 2. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hozzászólást, de én nem hiszek ebben, és a hasonló konspirációkban. A kormányt aztán nem érdekli szerintem, min hallgatod a rádiót, és ezek valószínűleg minden országban drágák, és a "mezei" rádiókat sem támogatják pl. alacsonyabb áfával. Nem kell minden mögött üzleti érdekeket keresni. Egyes "nem okos" telefonok is indokolatlanul vannak túlárazva, a "senior" telefonok mellett pl. az összes alap Nokia, amik szerintem semmivel nem jobbak, mint bármelyik 3-4 ezer Ft-os Alcatel. A 4G-s Nokiák egy fokkal talán jobbak, de 15-20 ezret azok sem érnek.
2021. ápr. 2. 10:00
 14/27 anonim ***** válasza:

"A kormányt aztán nem érdekli szerintem, min hallgatod a rádiót, és ezek valószínűleg minden országban drágák, és a "mezei" rádiókat sem támogatják pl. alacsonyabb áfával."

Elsőre így tűnhet, de aki kicsit jártasabb a rádiózás világában, az tudja, hogy a hagyományos rádiózás a legtöbb országban (így nálunk is) úgy működik, hogy az adott országnak van egy frekvenciakészlete, amivel gazdálkodhat. Nálunk úgy működik a rendszer, hogy ezeket a frekvenciákat az állam megpályáztatja és a nyertesnek bérbe (!!!) adja bizonyos időre. A bérleti díj így az államkasszába kerül és nem kevés pénzről van szó. A 89.5 MHz bérleti díja pl. több mint 111 millió Ft+áfa évente. De kisebb frekvenciák díja is több 10 millió/év. Egy csak interneten "fogható" rádió nem fizet ilyet. A másik ok pedig, hogy az FM rádiókat a médiatanácson keresztül pórázon lehet tartani, szabályozni hogy ki jut frekvenciához és ki nem, továbbá a számukat is korlátozni lehet. A csak netes rádiókkal ezt nem tudják megtenni, bárki bármikor alapíthat rádiót és kezdhet műsort gyártani. És ez még csak a jéghegy csúcsa. Tehát a mindenkori hatalomnak egyáltalán nem érdeke a netrádiók elterjedése, mert ha a hallgatók nagy számban átállnak azokra, akkor egyrészt a frekvencia bérleti díjak is nagyot esnek (ez a kisebb gond), másrészt ráhatása sem lesz az ott elhangzottakra (ez a nagyobb).

2021. ápr. 2. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 A kérdező kommentje:
Na jó, ne haragudj, de ez szerintem baromság. A tényeket, hogy a rádiók nem keveset fizetnek a frekvenciáért, nem kétlem, de ennek semmi köze az internetes rádiózáshoz, amihez még külön eszközre sincs szükség. Részemről lezártnak tekintem a kérdést.
2021. ápr. 2. 10:45
 16/27 anonim ***** válasza:

"Részemről lezártnak tekintem a kérdést."

Ezzel kellett volna kezdeni.

2021. ápr. 2. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 A kérdező kommentje:
Az előző vitára értettem.
2021. ápr. 2. 12:09
 18/27 anonim ***** válasza:
Az internet rádiózásnak több akadálya is volt az elmúlt években, amiből az egyik, hogy nincs kimondottan olcsó, egyszerű eszköz rá. Számtalan megoldás van a vételre (régi laptop, pc, mobil, konzol, okostévé...), de ez mind kényelmetlen és egy részük kifejezetten az "ágyúval lövünk a verébre" kategória. Mára gyakorlatilag az összes egyéb akadály elhárult az elől, hogy a netrádiók egy szintre kerülhessenek a normál rádiókkal, az utolsó ilyen az, hogy nincs olcsó célspecifikus eszköz a vételre. Nevezheted baromságnak, de a hatalomnak sehol nem érdeke, hogy a saját kis játszóterének konkurenciát teremtsen, ráadásul olyat, ami felett kontrollja sincs. Írtad a kérdésben a DAB+ rádiókat is. Ott ugyanez volt, az akarat sem volt meg a népszerűsítésre és az elterjesztésre. Meg is bukott, miközben tőlünk nyugatabbra folyamatosan állnak át az FM-ről. A tévék esetében kötelező volt áttérni a digitális adásra és lám bőven akadtak filléres eszközök a vételre. Ezt mivel magyarázod?
2021. ápr. 2. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 A kérdező kommentje:
Rendben, akkor folytassuk... A DAB-ra szerintem nem nagyon volt igény, mert a legtöbb esetben tökéletesen megfelel az FM hangminősége, talán jobb is, nem tudom. Persze vannak előnyei is ezzel szemben, mindenesetre kár érte, jelezni kellett volna jóval korábban, hogy nem fogják meghosszabbítani. A DAB rádiók is irreálisan drágák voltak, mint írtam. De nem itt az országban lettek drágák, az biztos (eltekintve persze a vámtól, az áfától, és a kereskedő minimális hasznától). A "hatalom" szerintem egyáltalán nem foglalkozik az internetes rádiókkal, miért is tenné? De ha így is lenne, mit tudna tenni? Megdrágítja a dedikált eszközöket, ez a nagy terv? A több százezer, és egyre több "rádió" miatt nyilván nem mindig két gombnyomás a rádióhallgatás, de kedvencek beállítása után jelentősen fel lehet gyorsítani, alkalmazástól függően.
2021. ápr. 2. 13:08
 20/27 anonim ***** válasza:

" A DAB-ra szerintem nem nagyon volt igény, mert a legtöbb esetben tökéletesen megfelel az FM hangminősége, talán jobb is, nem tudom."

Éppen erről írtam, nem lett népszerűsítve. Azt pl. tudod, hogy a DAB+ rendszerrel simán lehetett volna kb. 10 országos rádiónk (a közszolgálatiakon túl) a jelenlegi 1 helyett? Vagy hogy tavaly év végétől az újonnan eladott autókban kötelező az olyan fejegység, ami képes a DAB+ vételére? Ennek ellenére tavaly ősszel lekapcsolták a DAB+ sugárzást, mert "nincs rá igény".


"A "hatalom" szerintem egyáltalán nem foglalkozik az internetes rádiókkal, miért is tenné?"

Addig nem foglalkozik, ameddig nem kapnak túl nagy szeletet abból a bizonyos képzeletbeli tortából. Kicsit vonatkoztassunk el a rádióktól és nézzük csupán a netet. Amikor kitalálták, az alapelv az volt, hogy ez egy mindentől és mindenkitől független, központ nélküli hálózat, amire bárki rácsatlakozhat. Mára viszont jelentős befolyásoló ereje lett és egyre több kormány próbálja a saját szája íze szerint leszabályozni.


"A több százezer, és egyre több "rádió" miatt nyilván nem mindig két gombnyomás a rádióhallgatás, de kedvencek beállítása után jelentősen fel lehet gyorsítani, alkalmazástól függően."

Így van, rengeteg előnye van az internetes rádióknak a hagyományosakkal szemben, az utóbbi időben pedig egyre profibban összerakott rádiókat lehet találni. Idehaza olyan szempontból ideális is lenne nekik a terep, hogy az FM rádiók többsége finoman szólva sem profi. Másrészről viszont a legtöbb hallgató a megszokások rabja és valljuk be, lusta keresgélni. Ha csak nem nyomod az arcába (fülébe) hogy ilyen is van ám, akkor hallgatja a megszokott rádióit, miközben szidja őket, hogy unalmasak, meg a politikát nyomják.:)

2021. ápr. 2. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!