Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Hogyan szakítsam meg a kapcsol...

Hogyan szakítsam meg a kapcsolatot egy borderline személyiségzavarral diagnosztizált barátommal?

Figyelt kérdés

Még az elején kihangsúlyoznám, hogy ez már a többszöri próbálkozásom lenne, mert nagyon nehéz teljesen megszakítani vele a kapcsolatot. Az egyik barátnőmet borderline személyiségzavarral diagnosztizálták, cserélődnek a normális és borderline időszakai (ha stressz éri, akkor felersödnek a tünetei), jó a humorérzéke, rengeteg közös témánk van, sok mindenben meg is értjük egymást, órákat tudunk beszélgetni, és ezért eddig mindig azt hitettem el magammal, hogy képes leszek kezelni a helyzetet, és nem engedem, hogy ez a betegség befolyásolja a kapcsolatunkat. Minden egyes alkalommal tévedtem. Sokat támaszkodik a segítségemre, mivel egy biztonságos közeget is jelentek számára: nem bántom, megértem, meghallgatom, segítek neki racionalizálni az irracionális gondolatait, visszarángatom a realitásba, megnyugtatom és ha katasztrofizál, akkor mindig igyekszem rámutatni arra, hogy a dolgok nem fekete-fehérek. Igyekszem őt úgy kezelni, mint egy normális embert, és egy ideig úgy tűnik, hogy az is, de a tettei mást mutatnak. Számomra teljesen visszataszító életmódot folytat (védekezés nélküli szex, ami abortuszt eredményezett sajnos és elkapta a HPV-t is, promiszkuit életmódot él, okozott már balesetet felelőtlen, ittas autóvezetéssel, de szerencsére nem sérült meg senki sem, alkohol és drogfogyasztás - LSD, gomba), de ezeket többnyire betudtam a betegségének, és megpróbáltam nem tudomást venni róla, a probléma inkább azzal van, hogy a kapcsolatai nagyon zűrösek, és bár velem van a legnormálisabb, legegészségesebb kapcsolata, ugyanazok a konfliktusok jelennek meg => Feszegeti a határaimat, mert nehezére esik elfogadni, ha nemet mondok, egy teljesen semleges eseményből konfliktust generál, nincs tekintettel az érzéseimre, igényeimre és a szükségteleimre.

Példák:

- megbeszéltük, hogy este bulizni fogunk, viszont rettenetes migrén tört rám, ezért inkább otthon maradtam volna aludni, erre ő nagyon berágott, és megsértődött.

- amikor nekem lenne szükségem megértésre, akkor képes mindig ellenkezni velem, a lényeg, hogy vitatkozzon és neki legyen igaza, hiába van szó épp egy érzékeny témáról

- gyakran provokál, vagy csak úgy piszkálódik, amit én hidegfejjel kezelek, és minél jobban próbálom megtartani a nyugalmamat, jegelni a témát, ő annál jobban kötekedik.

- nagyon óvatosan kell fogalmazni, különben robbanni tud, bármilyen apróság miatt, ami akár fizikai agresszióban is megnyilvánulhat (pl. lány létére megütötte sokszor az exét).


Mellettem igyekszik visszafogni magát, és az én viselkedésem jó hatással van rá. Ezt ő is így érzi. De minél jobban felerősödtek a tünetei, nekem annál erősebbnek kellett lennem, hogy megtartsam őt a normalitásban, és ez rendkívül kimerítő volt. Sőt, képes volt még ennek ellenére is megbántani vagy provokálni. Ezek után én mindig eldöntöttem, hogy minimalizálom vele a kapcsolatot, nem reagálok az üzeneteire, stb, de ekkor hirtelen megint normális lett, akinek a helyén van az értékrendje, aki megértő és akivel lehet beszélgetni. Most szakítottak az exével, és ismét felerősödtek a tünetei. Viszont ez volt az utolsó, amit elbírtam. Besokalltam, úgy érzem, hogy többet nem tudok adni, többet nem tudok rá vigyázni, nem tudom és nem akarom őt visszarángatni a realitásba, mert elfáradtam.


Sajnálom, hogy ennyi sokáig reménykedtem abban, hogy jobban lesz, hogy normálisan fog viselkedni. Sajnálom, hogy el kell dobni azt a sok jót is. De nem bírom tovább. Egy kicsit attól is félek, hogy megint normális lesz és én megint el fogom hinni, hogy meg fog tudni változni. Akinek már volt hasonló tapasztalata, meg tudta szakítani a kapcsolatot egy ilyen személlyel, attól megfogadnám a tanácsokat, hogy mire figyeljek.


2023. ápr. 17. 20:33
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Én csak simán nullára csökkentettem a találkozásainkat, egyszerűen nem beszéltem vele.

Nekem az apránként szuttyogás nem ment, mert akkor mindig újra felbukkant és ugyan az a körfogás kezdődött.

2023. ápr. 17. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Együtt laktam a BPD-s barátnőmmel másfél évig, lakótársként. Tudom, miről beszélsz, csak nálam nem üzenetek formájában mutatkozott meg, hanem felhozta az épp megismert fasziját, sírva üvöltött részegen hajnal egykor a földön fetrengve, hogy ő chili cheese burgert akar a burger kingből (az összes zárva volt a környékünkön), berágott rám, mikor azt mondtam neki, hogy otthon leszek este hatra, és borozunk, de csak este 9-re értem haza, mert túlóráznom kellett.

Amint beütött a covid, én elköltöztem. Belegondoltam, hogy oké, amíg dolgozok napi 12-14 órát, addig ez rendben van, de ha esetleg valamelyikünk karanténba kerül, azt én nem fogom ép ésszel kibírni.

Szóval távolságot tartottunk, ő üzenetben egyébként viszonylag ritkán basztatott, és azt egy jobb dolognak tartottam, ha mégis, azt tudom ignorálni, míg ha arra érek haza, hogy épp ki van fordulva magából, azt nem. Ettől még egy nagyszerű ember, akit kedvelek, nálunk a fizikai eltávolodás segített (én elköltöztem, ő később külföldre is költözött), egyszer elmondta, hogy én voltam akkoriban a kedvenc személye, tőlem vágyott figyelemre, és nem kapta meg, azért viselkedett így. Akkor azt hitte, én vagyok a legjobb barátnője, aki nélkül nem tud élni, aztán szétköltöztünk, és rájött, hogy de, simán tud élni nélkülem. Elég fura betegség ez, én azt gondolom, hogy ha téged már lemerít a barátoddal való kontakt, akkor mindenképp tarts távolságot, némítsd el a közösségi médián, hogy ne kapd meg az üzeneteit, ne találkozz vele, regenerálódj kicsit, aztán ha már jól vagy, akkor újra tudod gondolni, hogy akarsz-e vele dumálni újból, vagy nem. És a kérdésre a válasz: így kell megszakítani vele a kapcsolatot, elnémítod, vagy letiltod a felületeken, ahol chatelni szoktatok.

2023. ápr. 20. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Köszi! Nagyon durva és szerintem kibírhatatlan az állapotuk, még akkor is, ha nem tehetnek róla. Az is kérdés, hogy a terapeuták hogy képesek elviselni egy, vagy több bpd-s pácienst? Hogy nem válnak idegbetegekké?
2023. ápr. 20. 10:01
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Igen, az a gond ezzel, hogy én pl. nagyon kedveltem a barátnőmet, oké, mikor épp volt egy epizódja, vagy nem tudom, minek nevezzem ezt, akkor az eléggé nyomorult volt, de közben meg a betegségét leszámítva egy jószívű, jó humorú, kedves lány volt, szóval rosszul éreztem magam, amiért "elárulom", de a saját józan eszem megőrzése érdekében meg kellett ezt tenni.

Ha van rá lehetőséged, te is beszélgethetsz egy szakemberrel, hogy hogyan tudod kezelni ezt a helyzetet, hogyan tudod ilyen beteggel szemben védeni a saját határaidat.

2023. ápr. 20. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Én eldöntöttem, hogy minimalizálom a vele való kapcsolatomat. Évekig bírtam, most már nem. Szerintem az az egyik legrosszabb tulajdonságuk, hogy egyszer felértékelnek vagy teljesen normálisan kezelnek, utána pedig leértékelnek, utálnak, úgy beszélnek veled, mint egy ronggyal. És nem tudod, hogy mit tettél, mi rosszat mondtál, sokszor csak annyi áll mögötte, hogy nem tudsz 24/7 figyelmet szentelni rájuk. Ez a klaszter nagyon ritkán fordul elő komorbiditás nélkül, neki pl. voltak nárcisztikus/antiszociális/hisztrionikus vonásai is. És ezekből még 1 is sok, nemhogy az összes.

Többnyire egy másik B klaszteressel kerülnek össze, az egészségessel emberrel szerintem nem tudnak mit kezdeni. Ő például be is vallotta, hogy idegesíteni szokta, hogy én nyugodt vagyok. Azt viszont már nem látja be, hogy nem én vagyok a nyugodt, hanem ő pörög indokolatlanul.

2023. ápr. 20. 10:58
 6/16 anonim ***** válasza:
40%
Én is borderline vagyok. Az azonnali kapcsolatmegszakítást és a letiltást javaslókhoz hozzáfűzném: velem ezt csinálták és öngyilkosságot akartam megkísérelni. Úgyhogy csak ésszel.
2023. ápr. 22. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
17%
Ja és hiába tiltott mindenhonnan, minden lehetséges módszert továbbra is megtalálok, hogy felvegyem vele a kapcsolatot. Egy legjobb barátságot nem lehet így megszakítani, különben ez vár rád. Több hónapnyi idegeskedés még az eset után, mert lehet, hogy úgyis megtalál és gondoskodni fog arról, hogy mély nyomot hagyjon benned, ha nem méltó módon váltok el egymástól.
2023. ápr. 22. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Én speciel l*szarnám, ha öngyilkos lenne. Nem miattam lenne az, hanem a betegsége miatt. Kizártnak tartom, hogy megtaláljon, mivel nincsenek nagyon közös ismerőseink és nem egy országban élünk.
2023. ápr. 22. 21:45
 9/16 anonim ***** válasza:
86%

6-7-es válaszoló, az isten óvja az embereket az ilyen mániákusoktól, mint te. Öngyilkossággal fenyegetni valakit, meg bosszút állni, mert nem akar beszélni veled.

Lehet pont ezért akarnak megszabadulni tőled? Az ilyenekre rendőrt kell hívni, vagy bedugni valami diliházba.

2023. ápr. 22. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Noren1989 ***** válasza:
93%

6-7...Lipótot asszem kàr volt bezàrni.


Kérdező: én is a kapcsolat teljes elhagyàsàt csinàltam. Azóta a csaj rendben van, józan eszét is mutatja, h ő bannolt engem.

2023. ápr. 26. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!