Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Jól funkcionáló autista...

Jól funkcionáló autista lenne? Ha esetleg felnőtt autista olvassa, megköszönöm a szubjektív észrevételeket.

Figyelt kérdés

Van egy közeli barátnőm, akinek a férjével finoman szólva feszült a viszonyom. Gyakorlatilag nyelek a barátnőm miatt, de fejben már többször, változatos módokon öltem már meg a fickót.


Most egy közös hétvégét töltöttünk együtt, a vérnyomásom azóta rendben, de még az amúgy "mindenkit szeretünk, mindenkiben a jót kell nézni" életszemléletű férjem is habzó szájjal szidta a fickót nekem, annyira kiakasztotta őt is.

Aztán elgondolkodtam, hogy nekem már-már autisztikusnak tűnik, de nem tudom eldönteni, hogy kezeljem eszerint, vagy egyszerűen egy tirpák csak.


A beszéde furcsa, nem szervi beszédhibás, hanem hadar, rosszul intonál, kapkodja közben a levegőt, mint a kisgyerekek. Sőt, az egész ember infantilis.

Ha valami nem az ő elképzelése szerint történik, durcás lesz, hisztizik, különválik a csoporttól. Kiemelném, hogy 40 körüli férfiről van szó.


Hatalmas adatmennyiség van a fejében, ami nagyon hasznos lehet egy Legyen Ön is milliomos adásban, de a való életben az átlagember nem tart fejben ilyeneket, hanem rákeres, ha épp szükséges. Gondolok itt olyanokra, mint az ország bármely útszakaszán érvényben levő sebességkorlátozás, települések egymástól való távolsága, kevésbé fontos történelmi adatok, stb.


A szociális jelzéseket, "sorok között olvasást" nem igazán fogja. A fent említett adatokat tudálékos, kioktató stílusban mondja el azoknak, akik ezt nem tudják (=bárki más rajta kívül). Erőszakosan mondja és mondja őket. A múltkor egy családtagom finoman le akarta állítani és kialakult egy ilyen párbeszéd:

- Ott, azon az útszakaszon 110 km/h a korlátozás.

- Te, Pista, biztos vagy benne, hogy nem 100 km/h? *félmosoly*


Mindenki egymásra nézett és próbált nem röhögni, értették a célzást. A fickó mondta a magáét, majd napokkal később is mondogatta, hogy utánanézett és az bizony 110, neki volt igaza. Egyszerűen nem esett le neki, hogy egy finom, irónikus beszólás volt, nem a tényleges adaton vitatkoztak vele.


Bántó, sőt, bunkó megnyilvánulásai vannak, de úgy tűnik, mintha nem is sejtené, hogy ezzel milyen érzéseket vált ki másokból. Amikor nem adatokról, hanem logikai összefüggésekről van szó, akkor nagyon barokk körmondatban elkezd mondani valamit, a mondat közepén belezavarodik és némi ööööözés után elhallgat, mert elvesztette a saját mondatának a fonalát.


Míg ő nagyon bunkó megjegyzéseket tesz másokra, ő finom ugratásokra is rettentően megsértődik. Ilyenkor látványosan elvonul, elfut, jelenetet rendez.


Bárki, aki találkozott már funkcionáló autistával, a fenti jellemzés alapján ő is az lehet, vagy egyszerűen csak rossz a természete?


2015. jún. 1. 14:48
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
23%
Én voltam egyszer Auth Csilla koncerten. Ott Volt még sok authista.
2015. jún. 1. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Akiket autistának szoktak nevezni azok ennél sokkal durvábbak, az ilyeneket Asperger-szindrómásoknak szokták nevezni.

[link]


Mondjuk a környezetemben egy csomó tudálékos emberre ráfogható lenne ez, akik kicsinyesen és önzően, tudálékosan tudnak viselkedni, hiányzik belőlük a lazaság, nagyvonalúság és humorérzék.

2015. jún. 1. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Könnyen lehet az, de nem feltétlen.

A funkcionáló autista igen tág határok között mozog - van, akinél alig észrevehetö, van, aki meg alig elviselhetö -, és sokat számí az is, hogy hogyan is lett nevelve.


Nekem van egy jó barátom, aki diagnosztizáltan ebbe a kategóriába esik, és a leírtak egy része rá is illik. Viszont a hozzá közelálló emberekkel szemben nem vislekedik feltünöen, és - mivel tud erröl az eltérésröl -, megfelelö "figyelmeztetés" esetében vissza tudja amgát fogni, illetve le tud állni a kellemetlen témával. De a bunkó viselkedés nem jellemzö rá, lehet - söt valószínü -, mert az a környezet, ahol él, az udvarias viselkedést alapnak tekinti.

2015. jún. 1. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Én is inkább Asperger szindrómára gondolok, bár ezt pszichológus nélkül nehéz behatárolni. Mióta ilyen? Ha a barátnőd elviseli, te nem sokat tudsz tenni.
2015. jún. 1. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

Lehetséges mindkét verzió . Egyébként szellemileg mennyire van rendben ? Én pl nagyon is jól tudom 37 éves koromra,hogy mi az amivel untatok másokat. Ezért furcsa nekem ,hogy egy szellemileg ép ember 40 évesen még nem tanult bele abszolút a társalgásba . Az autizmus egy dolog,annyit tesz,hogy meg kell tanulni ami másnak természetes ,de nem hiszem,hogy a bunkóság ennek tudható be.


Persze azt is hozzá kell tennem,hogy nincsen két egyforma ember . Nekem például csak a "rosszabik" fele jutott : nincsenek adathalmazok a fejemben ,a memóriám csak kicsit jobb mint egy átlag emberé,nincsenek különleges képességeim stb . Lehet,hogy egyszerűen csak tudálékos,okoskodó .

Nem tudom mennyire ismered a szokásait,kényszeres cselekvései,szokásai vannak-e ?

2015. jún. 1. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim válasza:

Azt, hogy ő autista, vagy aspergeres, nyílván csak egy szakember tudja megállapítani. Ezek a fenti esetek egy teljesen normális embernél nem igen fordulnak elő, vagy legalábbis csak kis mértékben. A sértődékenység és az okoskodás az rengeteg emberre igaz, akiknek nincs ilyen nevesíthető problémájuk, egyszerűen rosszul szocializálódtak, rossz nevelést kaptak, vagy egyéb hasonló okokból kifolyólag lettek "defektesek".

Nekem az a véleményem, hogy nem kötelességed idegen emberek véleménye alapján őt "betegként" kezelned és elnézned ezeket a dolgokat neki. Tarts tőle távolságot, ne keveredj vele ellentmondásokba, sőt ha nem muszáj, akkor beszélgetésbe se elegyedj vele. Ha nem fogod meg a forró vasat, akkor nem éget meg.

2015. jún. 1. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Egyébként a legegyszerűbb az, ha szabadidődet nem pazarolod számodra idegesítő emberek társaságára.


Az hogy ki a normális, ki a hülye relatív.

Vallást buzgón gyakoroló, indulatosan politizáló, vagy valaminek a hobbiszerű gyűjtését túlzottan komolyan vevő emberek sem teljesen normálisak az én mércém szerint, de maguk közt meg jól el vannak. Nem kell közéjük mennem, és akkor kölcsönösen nem bosszankodunk a másik eltérő értékrendjén.


#3

2015. jún. 1. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Elírtam, 3-as helyett 2-es volt az előző hozzászólásom.
2015. jún. 1. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Kényszeres szokásról nem tudok.


Pénzügyileg nagyon fogtechnikus, bár ezt nem gondolom tünetnek. De olyan is volt, hogy az általunk szervezett útnál a benzinköltséget nekünk kellett felhozni (összesen kb 400 km elég nagy autóval), amin szintén megsértődött.

Viszont egy fagyizást ők fizettek, mert náluk volt KP az ottani valutából és percekig nyüglődött azon, hogy volt 10 gombóc a 200 Ft-os fajtából és egy valaki evett egy 260 Ft-osat, a fennmaradó 60 Ft-ot most kitől kérje... Középosztálybeliek, tehát nem 60 Ft-on múlik az élet.


Azért vagyok nehéz helyzetben, mert a barátnőmet kedvelem, ő normális. (azt én se értem, hogy miért pont ezt a bumburnyákot választotta élete párjának, de megkérdezni sem merem, mert sértő lenne számára). Ő láthatóan kínosan érzi magát, élesebb szituációkban próbálja a fickót tompítani, mentegetni (ez a rész meg érthető, mégiscsak házaspár).


Próbálom elkerülni, de amikor a baráti társaság összejön és mindenki partnerrel, akkor elég nehéz lenne megindokolni, hogy mindenkit szívesen látunk, de bunkó urat otthon kéne hagyni, ő jöjjön inkább egyedül...


Az autizmushoz nem értek, áltagember olvasottságával rendelkezem a témában, nagyon felszínes ismereteim vannak csak. Tág rokonságban van egy 10 éves, enyhén autista kisfiú. Ezt a nehezen érthető, rossz levegőbeosztású, hadaró beszédet nála hallottam, ezért is ugrott be a lehetősége.


A fickót röviden tényleg úgy tudnám jellemezni, mint egy nagyon rosszul nevelt, egoista óvódást. Csak ugye ott a kor mentség lenne, itt meg már nem igazán.


Az általános szellemi kapacitása szerintem jó. Szellemi munkát végez vállalkozóként.

Nagyon formális helyzetekben rettentő udvarias (idegenekkel, távolabbi kapcsolatokkal), már-már nyalizós - nagyjából ahogy egy politikus kampányidőszakban egy választóval. Ezek sémaként megvannak neki. Vendéglátást megköszöni szóban, majd később írásban, de ez csak akkor működik, ha nem hozzá közelálló emberekről van szó.

2015. jún. 1. 15:43
 10/16 anonim ***** válasza:
Anyum egyik húgának az élettársa is sóher, tudálékos, idegesítő kisember, de anyum úgy van vele, hogy nem ő él vele együtt, úgyhogy nincs joga ahhoz, hogy húgának ossza az észt.
2015. jún. 1. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!