Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Jól funkcionáló autista...

Jól funkcionáló autista lenne? Ha esetleg felnőtt autista olvassa, megköszönöm a szubjektív észrevételeket.

Figyelt kérdés

Van egy közeli barátnőm, akinek a férjével finoman szólva feszült a viszonyom. Gyakorlatilag nyelek a barátnőm miatt, de fejben már többször, változatos módokon öltem már meg a fickót.


Most egy közös hétvégét töltöttünk együtt, a vérnyomásom azóta rendben, de még az amúgy "mindenkit szeretünk, mindenkiben a jót kell nézni" életszemléletű férjem is habzó szájjal szidta a fickót nekem, annyira kiakasztotta őt is.

Aztán elgondolkodtam, hogy nekem már-már autisztikusnak tűnik, de nem tudom eldönteni, hogy kezeljem eszerint, vagy egyszerűen egy tirpák csak.


A beszéde furcsa, nem szervi beszédhibás, hanem hadar, rosszul intonál, kapkodja közben a levegőt, mint a kisgyerekek. Sőt, az egész ember infantilis.

Ha valami nem az ő elképzelése szerint történik, durcás lesz, hisztizik, különválik a csoporttól. Kiemelném, hogy 40 körüli férfiről van szó.


Hatalmas adatmennyiség van a fejében, ami nagyon hasznos lehet egy Legyen Ön is milliomos adásban, de a való életben az átlagember nem tart fejben ilyeneket, hanem rákeres, ha épp szükséges. Gondolok itt olyanokra, mint az ország bármely útszakaszán érvényben levő sebességkorlátozás, települések egymástól való távolsága, kevésbé fontos történelmi adatok, stb.


A szociális jelzéseket, "sorok között olvasást" nem igazán fogja. A fent említett adatokat tudálékos, kioktató stílusban mondja el azoknak, akik ezt nem tudják (=bárki más rajta kívül). Erőszakosan mondja és mondja őket. A múltkor egy családtagom finoman le akarta állítani és kialakult egy ilyen párbeszéd:

- Ott, azon az útszakaszon 110 km/h a korlátozás.

- Te, Pista, biztos vagy benne, hogy nem 100 km/h? *félmosoly*


Mindenki egymásra nézett és próbált nem röhögni, értették a célzást. A fickó mondta a magáét, majd napokkal később is mondogatta, hogy utánanézett és az bizony 110, neki volt igaza. Egyszerűen nem esett le neki, hogy egy finom, irónikus beszólás volt, nem a tényleges adaton vitatkoztak vele.


Bántó, sőt, bunkó megnyilvánulásai vannak, de úgy tűnik, mintha nem is sejtené, hogy ezzel milyen érzéseket vált ki másokból. Amikor nem adatokról, hanem logikai összefüggésekről van szó, akkor nagyon barokk körmondatban elkezd mondani valamit, a mondat közepén belezavarodik és némi ööööözés után elhallgat, mert elvesztette a saját mondatának a fonalát.


Míg ő nagyon bunkó megjegyzéseket tesz másokra, ő finom ugratásokra is rettentően megsértődik. Ilyenkor látványosan elvonul, elfut, jelenetet rendez.


Bárki, aki találkozott már funkcionáló autistával, a fenti jellemzés alapján ő is az lehet, vagy egyszerűen csak rossz a természete?


2015. jún. 1. 14:48
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

Én kérdeztem a kényszerességet . A fagylaltos példa remek,ebben már sajnos felismerem "magamat" . Ez a szituáció nem a pénz miatt okozott neki gondot,hanem mert a hatvan forint nem került a helyére,nincsen rendben,lóg a levegőben és ez stresszelte .

Én rendszerint pont ilyen ,mások számára semmiségnek tűnő dolgokon kattogok,egy ilyen az egész napomat hazavágja ,ezen a pszichológus se tud segíteni egyelőre. A programváltozást hogy viseli ? A sok embert,hangos zajokat ?

2015. jún. 1. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim válasza:
Nézd, én alapvetően az írásaidból azt látom, hogy te egy nagyon értelmes, nagyon reális világszemlélettel rendelkező ember vagy. A kifogásolt esetekből kiindulva azt is gondolom, hogy jól nevelt vagy. Nálad így eleve magasan van a léc, nehezen tudod elnézni a nem megfelelő viselkedést, nem illendő megnyílvánulásokat. Szóval lehetséges, hogy neked ezért olyan nehéz egy légtérben megmaradni ezzel az emberrel. Ezt azért gondolom, mert az én munkahelyemen is rengeteg osztály, rengeteg pozíció van, vagyis igen széles skálán mozog az értelmi színvonal. Van, akitől egyszerűen falra mászok és azt se bírom felfogni, hogy annak az embernek hogyan adhattak itt munkát, miközben még azt is megkockáztatnám, hogy több barátja van, mint nekem. Ezzel azt akarom mondani, hogy mindenki jobbára olyan körökben mozog, ahol elfogadják őt és egyenrangú félként kezelik. Itt első sorban nem biztos, hogy emberünkkel van a probléma, hanem inkább azzal, hogy olyan helyre "keveredett", ahová nem való.
2015. jún. 1. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

"A programváltozást hogy viseli ? A sok embert,hangos zajokat ?"


Városnézésen voltunk, ott nem tűnt úgy, hogy a sok ember zavarná. Vonatmániás, gondolom az meg zajjal jár. Legalábbis az a típus, aki orgazmusközelbe kerül, ha kiül a Nyugatiba és nézi a - szerintem - lepukkant mozdonyokat, vonatokat és fényképezi őket óraszám. De ez a vonatmánia szerintem sima hobbi. Focizni és horgászni is sokan szeretnek, attól még, hogy én utálok, megértem, hogy másoknak ez öröm.


Illetve egy másik példa, ami bakafing, de nehéz őszintén mosolyogni, ha aznap ez már a kétszázadik ilyen megnyilvánulása:

Éhesek lettünk, a felesége mondta, hogy ő korábban látott egy szimpatikus éttermet, üljünk ki oda. Elindultunk, férj közben valamin begőzölt és lecsatlakozott várost nézni (ez már önmagában furcsa, hogy önkényesen leválik a társaságról). Közben mi leültünk. Csapat fele dohányzik, másik nem, de a fickón kívül senkit nem zavar a füst. Dohányosok direkt beültünk az asztal egyik végébe, kupacba. Később befutott a pasi, leült a nemdohányzó végébe. Széljárás megfordult, elkezdett szállni rá a füst.

Itt normális reakció szerintem: "Figyeljetek, száll rám a füst, hadd cseréljek helyet a szemben ülővel."

Ehelyett hisztizve, csapkodva elkezdett szidni mindenkit, majd közölte, hogy ő átmegy valahová másik étterembe enni. Megrökönyödve néztünk, én mondtam volna épp, hogy figyelj, cseréljünk helyet, de akkor már a feleségénél is elpattant valami és az amúgy szende lány ráüvöltött villámló szemekkel, hogy ELÉG, EZT MÁR NEM CSINÁLOD MEG VELEM, OTT MARADSZ A SEGGEDEN ÉS HELYET CSERÉLNEK VELED. CSEND LEGYEN, EGY SZÓT SE AKAROK TÖBBET HALLANI, NEM ÉS NEM VISELKEDHETSZ MÁR ÍGY!!!


Akkor döbbenten néztünk, mert a lány egyébként halk szavú, visszahúzódó, nem konfrontálódó típus. Helycsere után még pampogott a srác egy darabig.


Bagatell dolognak tűnhet, de a helyzet kezelése volt iszonyú rossz. Persze, nem dohányzik, zavarja a füst, mi nem vettük észre, hogy oda fújja a szél, eddig oké. De tényleg elég lett volt fél mondattal kérni, alapvetően igyekeztünk figyelni rá ilyen szempontból.


Mindig annak kell történnie, amit ő éppen kitalál, ha nem úgy történik, vagy valaki erősebb akaratú, akkor megint ovis hiszti, másik utcára elgyaloglás (tüntetőleg más útvonalon ment, mint mi). Többiek pánikszerűen próbálják visszahozni, mert jajj, hogy találjuk meg egymást. Nekem meg ott fogyott el a türelmem és mondtam, hogy lexarom, mindenkinél van mobil, ha nagyon eltéved, akkor majd felhív valakit, amúgy meg oldja meg egyedül, ha már ilyen.

2015. jún. 1. 16:50
 14/16 anonim válasza:
jessssssssssssssszzzzzzzzzzzzzzzzuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuussssssssssssssssssssssssssssssss!!!! ez durva...
2015. jún. 1. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
Hát elég súlyosnak tűnik . Én nem tudom autista e,én az vagyok,de nem viselkedek így. Lehet,hogy valami egyéb baja van ,vagy csak simán ilyen kiállhatatlan,hisztis természete . Az asszonyka nem tudja helyrerakni ?
2015. jún. 1. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Hú, ez durva... lehet hogy asperger de lehet hogy csak ilyen a személyisége.

A beszédről még nem lehet megállapítani, ismerek több embert is aki akadozva beszél, mint a kisgyerekek, de külömben normálisak. De a sorok közötti olvasásra való képtelenség már gyanús, az azért nem jellemző neurotipikusokra, főleg ilyen szinten.

2015. jún. 2. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!