Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Ha valaki kéretlenül csinál...

Ha valaki kéretlenül csinál valamit, ami minőségileg rossz, miért kell agyondicsérni kritika nélkül?

Figyelt kérdés

Csomószor ütköztem abba a problémába, hogy én voltam a szemét, amiért valamit kritikával illettem, ami egyszerűen nem volt jó (sőt, azt szoktam csak szolidan/poénosan kritizálni, ami tényleg csak igénytelenül össze lett b...va). Miért nem lehet megszólalni sem, ha egy ilyen munkáról van szó? Miért jön mindenki azzal, hogy LegAlÁbB mEgPrÓbÁlTa, iNkÀbB lEgYüNk hÁlÁsAk. Oké, az vagyok, de miért kell hazudni róla, hogy jó?


Ha például valaki csinál egy írott anyagot, ami neki is hasznos, de végül megosztja a többiekkel. És ahogy használod, látod, hogy egyrészt formailag ocsmányan van megoldva és épp emiatt követhetetlen (például idétlen a fogalmazás, nincs jól tagolva, a szerkesztés szét van tolva entetekkel, ami kinyomtatva félig üres oldalakat eredményez, ráadásul nem is nyomtatóbarát) vagy pedig tartalmilag vannak benne olyan részek, amik megtévesztőek vagy egyszerűen ki lettek hagyva, pedig fontosak, mert az illetőnek nem volt kedve utánajárni. És végső soron többet kínlódik vele az ember, mire rendberakja használat előtt. És ha ilyenkor meg mersz jegyezni valamit akár poénból akár jó szándékkal, akkor te vagy a világ utolsó szemét embere, mert neki nem lett volna ezt kötelező odaadni és hogy képzeled.


Ugyanígy, adott egy nem kötelező feladat, amire önkéntesen szerveződik egy csoport. Mindenki kiveszi belőle a részét, legalábbis azt ígéri. Erre vannak emberek, akik a saját részüket úgy összecseszik, mintha kötelező lenne dolgozni rajta, ezzel pedig olyan, mintha semmit sem csináltak volna. De számítottak rájuk, ők meg előálltak egy türelmetlenül összecsapott igénytelen szarral. És igen, megint te vagy a szemét, hogy miért vársz tőle bármit, nem lett volna kötelező, legalább csinált valamit, hűha.


Közben meg ott van, hogy onnantól, hogy valaki megoszt veled valamit vagy felajánlja a segítségét, te számítasz rá és nem arra készülsz fel, hogy azt is neked kell majd megcsinálni elfogadhatóra. Hogy úgy kapsz valamit, hogy az használható és nem úgy, hogy még van vele több napos munkád ahhoz, hogy egyáltalán legyen értelme vagy hogy az egészet neked kell megcsinálni újra, mert annyira szar lett.


Ilyenkor miért nem lehet megjegyezni, hogy légyszíves, ha már bevállaltad, csináld már meg rendesen, mert ez a többiek munkáját is lehúzza, azzal számoltunk, hogy jó lesz és igényes? Miért nem lehet azt mondani, hogy köszönjük szépen, de nem volt egyszerű kinyomtatni vagy ez a rész nagyon zavaros, elmagyaráznád? Vagy hogy miért nem szóltál, hogy nincs kész, megcsináltuk volna a kiegészítést... De nem, hát körül kell nyalni az ilyen embereket. Miért?


2020. márc. 24. 08:53
 1/3 anonim ***** válasza:
51%

Mert vannak alap etikai dolgok, amik rendszerint az ember érzelmi intelligenciájához köthetők, és akik ezt magasabb szinten művelik, ott ki fogsz lógni a sorból.

Gondolom ismertek bizonyos szavak a szótáradban az ilyen típusú emberekre, nem a túl szép szavak közé tartozik.

Hát ezért.

Neked ha lesz gyereket, és valamit nem csinál meg jól, hogy fogod neki előadni a nem tetszésedet?

Újjal mutogatva hatalmasakat fogsz vihogni rajta, és közlöd vele, milyen béna lett?

Ugye hogy nem.

2020. márc. 24. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Egy felnőttől mást vár el az ember, az a baj. És más a "nem tudom megcsinálni normálisra" szint meg más az, amiről üvölt, hogy "jóvanazúgy" és az illető tudna normálisat, csak épp rohadtul szarik bele.


Ha a gyerekem rajzol valamit, ami nem szép, akkor tudom, hogy az a finommotorikus képességei miatt olyan és azért, mert a perspektíva bizonyos életkorban más. És más a rajz célja, nem a realitás és hogy ez neki egy fejlődési folyamat, amit nekem kutya kötelességem támogatni. Kritika helyett pedig mutatok neki trükköket. Nagy dolog... De azt is tudom, hogy mindent beleadott a munkájába, mert látom embereken, mikor mindent beleadnak.


Hadd ne kelljen már ugyanezt játszanom egy felnőtt emberrel, aki a kognitív képességei csúcsán van és biztos vagyok benne, hogy normálisan is meg tudta volna csinálni, ha tényleg az a célja. Nem fogok gyökereket pátyolgatni. Főleg nem egy olyat, akihez semmilyen kötelék nem fűz és ha már egy idegen senki megígér valamit, szeretném, ha be is tartaná. Nekem abban a helyzetben nem az a célom, hogy mindent, amit félvállról vesz, ajnározzak. Hanem az, hogy ha már számítunk valamire, ami lehet, hogy nem kötelező, ellenben határidős és jó lenne tudni arról időben, ha egy használhatatlan kalap szar lesz, amit beígért, amivel legalább még egyszer annyi munka van és bem tényleges segítség ebben a formában, hanem inkább csalódás.


Ha akarsz valakinek sütni egy speciális tortát szülinapjára, de valaki, aki nem ismerőse a szülinaposnak, szól neked, hogy ő csinált egy tortát más céllal, amit szívesen odaad vagy jelentkezik, hogy ő csinálni fog egy tortát addigra, te pedig addig csináld nyugodtan az ajándékokat, majd a születésnapi összejövetel délutánján beállít egy olyan tortával, ami úgy néz ki, mint egy szarral betemetett félgömb, amin még a gyertyák száma sem stimmel, akkor még dicsérgetnéd, hogy milyen ügyike volt? Nem, akkor az van, hogy ott vagy egy kalap édes szarral, ami helyett ezer normálisabbat tudtál volna csinálni még úgy is, hogy alig volt rá időd, de nem tetted, mert azzal számoltál, hogy kapsz valami vállalhatót készen. És vagy rendbehozod azt, hogy ne szégyenkezz vele vagy torta nélkül szégyenkezel, mert nincs időd újat csinálni. Na, az ilyen emberekből van elegem. Látják a két szemükkel (és ebben biztos vagyok), hogy amit csináltak, az minősíthetetlen és mégis dicsérni kell őket. Semmi kritika, mert miért nem csináltad meg magadnak meg örülj, hogy kaptál segitséget... Ez egyszerűen inkorrekt.

2020. márc. 24. 09:44
 3/3 anonim ***** válasza:

Az önkéntesség nagyon szép dolog. Amiről te írsz az pont nem a teljes önkéntesség kategóriája. Ha pl egy beadandóról van szó, akkor mindenki meg fogja szívni, ha nem lett jó a színvonal, detto a torta ügye is.


Ezért szokták válogatni azokat, akik ilyen munkákra önként vállalkoznak. Ott is meg kell nézni van-e tapasztalat, képes-e normálisan megcsinálni, akár menet közben ellenőrizni, mit csinál.

A profi önkénteseknél ez így működik, pontosan azért, amit mondtál.

Az hogy kit hagysz önkénteskedni egyáltalán nem mindegy, ugyanolyan válogatást szoktak előtte csinálni mint bárhol máshol. Az ilyen eseteknek ennyi a tanulsága.

2020. márc. 24. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!