Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mi történne evolúciós szinten...

Mi történne evolúciós szinten az emberrel, ha mindenki vegetáriánus, vagy vegán lenne?

Figyelt kérdés
Milyen változások lépnének fel 1000-, akár 10 ezer év elteltével.?
2020. máj. 8. 09:52
1 2
 1/14 Dr.med.habil. Genya ***** válasza:
39%

Talán elcsökevényesednének a szemfogak? A bélrendszer nem hiszem hogy változna, sok szakértő így is azt állítja, a jelenlegi bélrendszerünk a rövidsége miatt igazából pont most nem a legalkalmasabb a húsfogyasztásra, és erre következtetnek, hogy az igazi őseink nem fogyasztottak húst. A bél baktériumrendszerének összetétel változhatna. És talán néhány alap labor érték minimálisan, jelentéktelen mennyiségben tolódna jobbra vagy balra, és új értékhatárok keletkeznének.

Így nagyon testfelépítésben szerintem inkább a fizikai életmód változtatna, az a modernizációs okokból jönnének.

2020. máj. 8. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 nemaRendőrség ***** válasza:
40%
Esélytelen. A túlzott szójafogyasztás nemzőképtelenné tesz, nagyon hamar kihalnánk
2020. máj. 8. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
79%

Genya te akkor vagy orvos, amikor én kenguru.

A ragadozók bélrendszere lényegesen rövidebb, ugyanis nem kell a rohadt sok nehezen emészthető cellulózt megemészteniük. Nyílván fehérjét és zsírt jól emésztenek, de ehhez enzimek kellenek nem pedig hosszú bélbacival teli bél, mint a növényevőknél. Az ember mindenevő, de inkább a ragadozókhoz hasonlít a bélrendszerünk, ugyanis csak egy gyomrunk van, és a coecumunk (vakbelünk) is csak egy csökevényes szerv, egy növényevőnek vagy van több gyomra, mint a tehénnek, vagy hatalmas coecuma van mint a lónak. A cellulózt pedig csak minimális mértékben, leginkább sehogy sem tudjuk megemészteni.


Egyébként kérdésre a válasz mivel minden kaját főzve, sütve eszünk ezért a fogazatban nagy változás nem várható azon kívül, hogy a tök felesleges bölcsességfogak eltűnnek. Az emésztőszervrendszerben is inkább bakteriális és enzimatikus szinten lenne változás. Erre jó példa a kutya és a farkas emésztésének összehasonlítása. A kutya a velünk töltött pár tízezer év alatt ugyanis egész jól megtanult szénhidrátot emészteni.

2020. máj. 8. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Dr.med.habil. Genya ***** válasza:
17%
Ki mondta hogy az vagyok, bármikor is, te nagyon nagyon primitív? :D Nagyon buta lehetsz, ha egy egyszerű jelzésértékű nevet ennyire félreértelmezel :D
2020. máj. 8. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
67%
Mivel a többség nem engedheti meg magának a megfelelő vegán étrendet ezért még betegesebb társadalom lenne
2020. máj. 8. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
21%

A bélrendszer hosszabb lenne és valamelyest átalakulna, a tejtermékek és a hús emésztéséhez szükséges enzimek nem termelődnének (ami már most folyamatban van: laktózérzékenység, pontosabban ez a normális és a tejfogyasztás a mutáció, de ezt most hagyjuk), a szemfogaink is valószínűleg eltompulnának.

Ellenben számottevően lecsökkenne az érrendszeri betegségek gyakorisága, pl magas koleszterinszint, vérnyomás, érelmeszesedés, szívburok elzsírosodása stb, röviden nem a szívinfarktus lenne a vezető halálozási ok. Emiatt valószínűleg jelentősen nőne az átlagéletkor

2020. máj. 8. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
89%
A szív és érrendszeri betegségek kialakulása sokkal inkább a mértéktelen szénhidrátfogyasztáshoz köthető, mint a fehérje és zsír fogyasztásához, ezért nem hiszem hogy jelentős különbségek lennének a kardiovaszkuláris mortalitásban. Aki most húst hússal zabál, süteményt zabálna süteménnyel. Ami viszont csökkenne az a vastagbélrák előfordulása, mert kevesebb füstölt húst ennének a népek.
2020. máj. 8. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
24%

A feldolgozott húsok nagymértékű fogyasztása és az érrendszeri problémák közötti összefüggés bizonyított. Elsősorban az érelmeszesedésre és a magas koleszterinszintre gondolok, a szénhidrát inkább a magas vérnyomásért felelős. Ami szintén növeli az emiatti halál kockázatát, nyilván, de a húskészítmények (főleg a vörös húsokból készültek) szerepe tagadhatatlan. Szóval ha két ok közül az egyik megszűnik, az redukálja a kockázatot.

Egyébként szerintem ha az emberiség átállna a vegetarianizmusra/veganizmusra, akkor úgy összességében az egészséges életmód is nagyobb hangsúlyt kapna, az emberek jobban odafigyelnének mindenre, szóval a sütemények is egészségesebbek lennének. De lehet, hogy csak én feltételezek túl sok jót az emberi belátásról :D

2020. máj. 8. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Pombe ***** válasza:
63%

Kedves Dr.med.habil. Genya!


Írod(#4) arra, hogy téged nem tart orvosnak a #3-as: "Ki mondta hogy az vagyok, bármikor is, te nagyon nagyon primitív?"


Hááát, ha ennyire magabiztosan nyilatkozol az ember bélrendszeréről úgy, hogy az állításaid a valóság szöges ellentétei, akkor nem tudom miért gondolod, hogy a megjegyzésed olvasójának nem fog szemet szúrni a Dr.-os önjelölésed... :)


Írod még, hogy a szakemberek: "...következtetnek, hogy az igazi őseink nem fogyasztottak húst."


Nos, szerintem a szakemberek a legkevésbé se erre jutottak:


[link]


A húsfogyasztás terjedése okán gondoljuk azt, hogy az ember agya a múltban nagymértékű növekedésnek indulhatott (sőt, általában a mindenféle agyak növekedésének egyik katalizátora volt). Régen úgy gondoltuk, hogy a csimpánz sosem eszik húst, ám kiderült, hogy ez nem igaz (vadásznak is néha közösen). Még a békés bonobókról is kiderült, hogy akár néha kannibalizmusra is "vetemednek".


[link]


Tehát aligha kétséges, hogy nyilván a majom-ember közös ős is alkalmi húsevő lehetett. Már az Australopithecusokról sem gondoljuk, hogy tuti semmi húst nem fogyasztottak, sőt!:


[link]


Tehát a valóság az, hogy a szervezetünk több millió éven keresztül szakosodott a húsfogyasztásra, és egyre nagyobb dinamikával tette ezt. Na, persze nem olyan nagy mértékben, ahogyan azt a paleolit diéta hirdeti, de azért valóban szignifikáns mértékben.

2020. máj. 11. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Pombe ***** válasza:
48%

#8: "A feldolgozott húsok nagymértékű fogyasztása és az érrendszeri problémák közötti összefüggés bizonyított."


Akkor nem kell túl sokat fogyasztani ebből, és kész. Ez a probléma egyébként még a nagymértékű fogyasztás esetén is evolúciós értelemben teljesen elhanyagolható mértéket képvisel (ahol mellesleg az előnyök nincsenek kidomborítva), de még személyes szinten is majdnem észrevehetetlen lenne a dolog, ha a média nem ezzel foglalkozna állandóan. Azért ne gondoljuk, hogy a vegetarianizmusnak nincsenek gyenge pontjai ugyanúgy.


[link]


A vegetarianizmust, ha nem tudományos alapossággal művelné az ember (főleg a vegan esetén), akkor az több kárral járna populációs szinten, mint haszonnal (legalábbis az emberek többségében).


A jól megtervezett vegetáriánus diétával (egyéb kiegészítőket használva, ha kell) ki lehet védeni a húsfogyasztás-nélküli étrendből eredő hátrányokat, és így az tényleg összességében egészségessé válik, de biztos, hogy a korai elődeink erről a tudományos vegetarianizmusról nem igazán tudhattak, már csak azért is, mert nem tudok egy kultúráról se kompletten, amelyik teljesen húsmentesen működött volna.


#8: "de a húskészítmények (főleg a vörös húsokból készültek) szerepe tagadhatatlan."


Nem tudom pontosan mit értesz húskészítményen, de a "tagadhatatlan" kitételt kissé erősnek érzem. A vörös hús fogyasztásának tagadhatatlanul komoly előnyei is vannak, és az általad emlegetett káros jelenségek mindössze a túlzott fogyasztásból adódnak, és a húsfogyasztók amúgy is egészségtelenebb életet élnek általában (pontos biológiai károkozó mechanizmusról a statisztikákon kívül nem igazán tudok):

[link]


#8: "Egyébként szerintem ha az emberiség átállna a vegetarianizmusra/veganizmusra, akkor úgy összességében az egészséges életmód is nagyobb hangsúlyt kapna..."


Kénytelen lenne hangsúlyt kapni, mert a kontrollálatlan vegetarianizmus sem veszélytelen vállalkozás. Maga a vegetarianizmus szellemisége valóban jobban kötődik az egészséges életmódhoz, de a fanatizmushoz is (pl. mint az #1-es hozzászóló is a bélrendszerről, meg hogy régen nem voltunk húsevők...stbstb), és a tisztán vegan étrendet meg már túlzásnak tartom.


Ennek ellenére annyiban mégis sokkal jobb lenne a húsfogyasztás nélküli életmód, hogy így nem ölnénk le az állatokat, és talán valóban ezzel lényegesen csökkenne a környezetszennyezés mértéke, ill. azzal is egyetértek, hogy az emberek valszeg egészségtudatosabbak lennének. Ezek valóban nyomós érvek! Más okot, vagy okokat igazán nem látok.


Ugyanakkor jó néhány házi-állatfajt ezzel kihalásra ítélnénk.

2020. máj. 11. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!