Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mi történne evolúciós szinten...

Mi történne evolúciós szinten az emberrel, ha mindenki vegetáriánus, vagy vegán lenne?

Figyelt kérdés
Milyen változások lépnének fel 1000-, akár 10 ezer év elteltével.?
2020. máj. 8. 09:52
1 2
 11/14 Pombe ***** válasza:

@Kérdező!


Mivel jól megtervezett vegetáriánus étrenden is az ember ugyanúgy egészségesen képes egy életet leélni, így nem igazán látom szükségét az evolúciós változásnak. Mellesleg egyre inkább hoznak létre növényekből is hússzerű ételeket, így idővel lehet, hogy az emberiség tényleg elhagyhatja a húst teljesen. Pl.:


[link]


Egy nagyon hosszú idő után persze nyilván mindenképpen változni fog az ember így, de ez nem afféle igazi kényszerítő jellegű környezetváltozásos evolválás lesz szvsz. :)

2020. máj. 11. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Pombe ***** válasza:

#6: "laktózérzékenység, pontosabban ez a normális és a tejfogyasztás a mutáció, de ezt most hagyjuk"


Ne hagyjuk! A mutációk okán váltunk emberré. A folyamatos változás a normális, különben nem lett volna evolúció. A laktóztolerancia kialakulása egy ékes példája annak, hogy új és hasznos tulajdonságok elterjednek egy populációban.


A laktózérzékenység amúgy még a babáknál se normális, vagy szerinted az rendben van, hogy a baba se fogyaszthat gond nélkül tejet? Vagy mert pl. súlyosabb esetben tejfehérje-allergiásak? Mert vannak ilyenek, sajna!


A laktáz gén aktivitása kisbaba kor után folyamatosan csökken, felnőttkorra pedig teljesen megszűnik az emberiség nagyobb hányadában (mindössze csak azért, mert a felnőtt szervezet nem találkozott soha jellemzően a tejjel), ám ahol hosszú időre a korai állattenyésztéskor a tej, mint élelemforrás is egyre jobban szerephez jutott, ott értelemszerűen az olyan egyedek révén előnyös formában terjedni kezdett az anyatejben rejlő cukor tápanyagforrásként való felhasználása, akikben véletlenségből a laktóztolerancia hosszabb időre kitolódott.


Tehát éppenhogy az a normális, hogy a laktáz enzim termelésért felelős gén aktivitása mindig változik, és ez azért is tuti, mert több egymástól független emberi populációban is kialakult a felnőttkori laktóztolerancia, mivel ahol van "értelme", ott a mutáció/k okán kialakult változás el fog terjedni, ha tetszik neked, ha nem. Irigyled tőlük a tejet? Vagy miért tartod ezt NEM normálisnak?


Pl. a babákban van búvárreflex is, ami szintén egy idő után eltűnik. Ha valakinél ez hosszabb időre kitolódik, mert ő úgy sikerült, akkor ezt sem normálisnak fogod tartani? Még akkor se, ha mondjuk az emberek kénytelenek lennének valami súlyos környezeti változás miatt egyre többet vízben élni?


Már bocsika, de te is valami divatos tejfóbiás eszme követője vagy? :) - ha te nem szereted, nem bírod, akkor más se igyon?


Az OK, hogy sajna a sok tej és tejtermék miatt rengeteg a szarvasmarha, és a környezet... Na de a többi érv a tej ellen, enyhén szólva is nevetséges, szvsz. :D

2020. máj. 12. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

"Normális" alatt azt értem, hogy alapvetően úgy van. És azért alakult ki a mutáció, mert az ember tejet ivott, szóval szépen toleránssá vált. És azért így fejeztem ki, hogy "normális", mert nem nevezhető betegségnek a laktózérzékenység, pont azért amit te is leírtál. Szóval az a normális. Aki meg nem fosik a tejtől, az a szerencsések közé tartozik.

És igen, sajnos én is azok közé tartozom, akik már egy kortytól is görcsök között fetrengenek. Nem gondolom, hogy másoknak emiatt nem kéne inniuk, de ne tekintsük már ezt az abnormálisnak. És köszi a személyeskedést meg a kifejtést, mintha nem tudtam volna. Tökéletesen tisztában vagyok vele, mi a laktózintolerancia, hiszen ezért írtam amit írtam.

2020. máj. 12. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 Pombe ***** válasza:

#13: "És igen, sajnos én is azok közé tartozom, akik már egy kortytól is görcsök között fetrengenek. Nem gondolom, hogy másoknak emiatt nem kéne inniuk, de ne tekintsük már ezt az abnormálisnak"


Az egészet te kezdted. Egyértelműen úgy döftél, hogy még a kardjához se nyúlt itt senki rajtad kívül. Nem vetted észre, hogy te a tejivókat konkrétan leabnormálisoztad?


Ha nem így lett volna, és semleges megjegyzést írsz, akkor soha esélyem nem lett volna kitalálni, hogy nem bírod a tejet.


#13: " És köszi a személyeskedést..."


Én nem személyeskedtem veled szemben, az tuti (mégis hol???). Engem ne tegyél felelőssé azért, mert ki tudja miért, kényszert érzel annak hírdetésére, hogy a tejivók lenézik a nem tejivókat.


#13: "Normális" alatt azt értem, hogy alapvetően úgy van."


Nincs alapvetően úgy.


Pl. Hollandiában nagyon nincs úgy, mivel ott a lakosságnak pusztán az 1%-a laktózérzékeny. Átlagban minél nyugatabbra megyünk, annál inkább nincs úgy, így ezekben az országokban meg kell bocsátanod azt, ha ezt merészelik írni: "A laktóz intolerancia tulajdonképpen egy emésztési zavar"


[link]


Ettől még a laktózérzékenyt senki nem tekinti kevesebbnek, de az adott régióban a megszokottól eltérőt valahogy jellemezni kell, ahol egy erőteljes evolúciós változás nem mindenkinél jött össze. Sajnos ez itt így inkább zavarnak tekinthető. Persze, ha az egész világot nézzük, akkor lehetne mondani, hogy a tejivók szerencsések. De valójában ennek semmi köze a szerencséhez.


Meglepő, de a keleti régiókban is elkezdtek egyre jobban tejet inni, pl. Kínában, amelynek népe nem igazán a laktóztoleranciájáról híres.

[link]


#13: "Tökéletesen tisztában vagyok vele, mi a laktózintolerancia, hiszen ezért írtam amit írtam."


Bocsika, de ha valaki azt írja egy mutációról, hogy az nem normális, és akiben nem történt mutáció, az normális, annak nagyjából fogalma sincs az evolúcióról. Főleg akkor, ha szerinte a mutáció normálisságát az elterjedtség aránya határozza meg egy általa önkényesen kijelölt területen (a világ egésze), és nem az adott környezetben a hasznossága alapján minősít.


Most akkor a Kínába áramló tej, ha növeli a toleránsok számát, akkor szerinted az kezd egyre inkább normálissá válni? Ha a világban ez eléri az 51%-ot, akkor onnantól kezdve már te mégis abnormális leszel?


Normális dolog szerinted ezen vitatkozni, és azt füllenteni kínunkban, hogy a vitapartner személyeskedik?

2020. máj. 13. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!