Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Milyen lehetőségeim vannak,...

Milyen lehetőségeim vannak, ha esetlegesen azért nem tudok munkát vállalni, mert muszáj édesanyám mellett lennem?

Figyelt kérdés
El tudja látni magát, bár most történt egy kis baleset illetve mostanában nagyon gyakran jönnek rá ájulások s mivel csontritkulása van, ezért mikor esik, törik neki a csontja. Nem tudom sikerül-e kideríteni az ájulások okát, de ilyen helyzetben nem merném egyedül hagyni. Idősek otthonába nem szeretném azért tenni, arra is gondoltam, hogy felügyelet napi 8 órába, de az nem tudom anyagilag mennyi. Eltartási szerződést kötöttünk, szóval mellette kell lennem, de ezt ugyanúgy megtettem akkor is, mikor ez a szerződés még nem volt. Gondoltam már esetleg, hogy ápolási díj ellenében itthon maradok vele, de abból a pénzből éhenhalunk. Gyámság alá helyezni meg nem tudom mennyire jó ötlet. Sajnos se fizikailag se szellemileg nincs toppon.

#ápolási díj #idősek otthona #gyám #gondnok #nem tudok munkát vállalni #fizikai szellemi
2020. aug. 15. 17:28
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
76%
Nálunk is voltak ájulások, szintén nem tudták az okát, de mi rájöttünk. Az idősödéssel jelentkezhet az, hogy az idegrendszer már nem tudja szabályozni a vérnyomást, ezért mikor evés után a gyomorba tódul a vér az emésztéshez, az agy nem tudja a test többi részében biztosítani a kellő vérnyomást - vérnyomászuhanás, ájulás történik. Mindig kell, hogy villámgyorsan készíthető porkávé legyen kéznél, már pohárban lehetőleg, és minden evés után kb 20 perccel vérnyomást kell mérni. Ha esik, akkor fél vagy egész kávé, és rendbe jön. Édesanyád nem evés után szokott elájulgatni?
2020. aug. 15. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
100%

Tévedésben vagy.

AZ eltartási szerzödés NEM AZT jelenti, hogy NEKED kell ápolni, csak neked kell biztosítani, hogy ellássa valaki.

Az ápoláso díjjal nem érsz semmit, azzal nem érdemes igazán foglalkozni.

Nem tudom, milyen indokkal akarnád gyámság alá helyeztetni, az nem ok rá, hogy beteges. Meg egyébként sem sok értelme lenne, csak neked lenne több munkád.

Szerintem értelmesebb megoldás lenne, ha normálisan járnál dolgozni, és nap közbenre meg felfogadsz valakit, aki ott van vele. Ahogy írod, kifejezetten ápolni nem kell, elég, ha tényleg csak a lakásban van még valaki, amíg nem vagy otthon vele.

Mindenképpen jobban jársz, ha valaki felügyel rá - az önkormányzat is tud segíteni -, és közben meg keresel pénzt, amiböl meg tudsz élni meg a segítséget kifizetni.

2020. aug. 15. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 anonim ***** válasza:
29%
Ha jól tudsz angolul, otthoni fordítást vállalhatnál.
2020. aug. 15. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 anonim ***** válasza:
100%

Az is megoldás tud lenni, ha valamilyen módon gyakran látja neurológus - ez az ájulásos, eséses tünetegyüttes agyi vérellátási zavarokra utal.


Tudom, mert én is voltam ilyen helyzetben az Én Édesanyámmal éveken át - végül elhunyt. (Holnap lesz az egy éves haláleset évforduló - mostanában kezdek rendbe jönni kicsit még jobban lelkileg is ezután a tragédia után.)


Nekünk még az vált be, hogy máj- és vesemeridián teát itattam Vele - ilyenkor SZINTE TELJESEN MAGÁHOZ TÉRT a zavaros tudatállapotból és abbamaradtak a furcsa tünetei egy időre.


Esetleg fahéjas vércukorszint rendező teát érdemes még próbálgatni. (DM-ben kapható.)


Gondolom, hogy csontritkulása is van. Csontsűrűség mérésre előjegyeztetted? Mennyi idős?


Nyugodtan legyél Vele, amennyit csak tudsz! Felvehetsz fogyatékossági támogatást, emelt családi pótlékot - esetleg ápolási díjat utána.


Ui: háziorvossal mennyire bizalmas a viszony? Minden kételyedet, aggodalmadat meg tudod beszélni Vele részletesen?

2020. aug. 15. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 anonim ***** válasza:
39%
Nem tudnál otthon dolgozni? Nem olyan a munkád, hogy ezzel megoldhatnád?
2020. aug. 15. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 anonim ***** válasza:
100%

Tisztelt Kérdező!


4-es válaszoló vagyok.


Lakóhelyeden az önkormányzat nem tud segíteni? Valamilyen szeretetszolgálat nem működik véletlenül a környéken?


Családsegítő inkább csak adósságkezelésben "megbízható" - nekem fenntartásaim vannak még mindig Velük szemben.


(Én most találtam a napokban ellátottjogi képviselőt a Magyar Máltai Szeretetszolgálat hirdető újságján, de éppen a nyári szabadságát tölti...) Helyettesének nevét mondta be az üzenetrögzítő.


Magyar Vöröskereszt? Katolikus, evangélikus, református, baptista szeretetszolgálat? Milyen felekezethez tartozik a családfád? Mit tudsz a felmenőidről több generációra visszamenőleg?


Ui: még a könyvtárakban is vannak ROPPANTUL SEGÍTŐKÉSZ, MEGÉRTŐ, EGYÜTTÉRZŐ könyvtárosok - tapasztaltam a Nagybetűs Életben, amikor MEGOLDANDÓ LECKÉT kaptam.

2020. aug. 16. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:
100%

Helyesbítek: MEGOLDANDÓ FELADATOT - ne büntesse már magát az ember Felnőtt Korában is "leckével". Van úgyis elég nehézség bőven...


Visszatérve: vannak lelkisegély szolgálatok is (telefonos,) én viszont csak a református vonalat és a Délután Alapítvány sokféle elérhetőségét ajánlom leginkább. Velük vannak nagyon jó/elfogadható tapasztalataim.


Ui: sajnos csak korlátozott időszakban elérhetőek. Nappali idősgondozó klubok, ellátási lehetőségek? Lakóhelyeden nem értesültél még ilyen lehetőségekről?

2020. aug. 16. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 anonim ***** válasza:
100%

Ökumenikus segélyszervezet jutott eszembe még MENTŐ ÖTLETNEK.


(Tegnap este olvastam, hogy a Tesco ÉLELMISZER GYŰJTŐ AKCIÓJA segít a nehéz helyzetűeken ebben a koronavírusos időszakban.)


Lehetőleg még ebben a hónapban várjuk MINDANNYIAN, hogy milyen sikerrel jártál/jársz - az sem baj, ha túl kevésnek érzed az eredményt. Érthető a fáradtságod, kimerültséged.

2020. aug. 16. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat. Egyébként 72 éves és igen, csontritkulása van. Sajnos az utóbbi jó pár évben nagyon sok mindenen ment keresztül, főleg csonttörésekre gondolok. Szed amúgy vérnyomáscsökkentőt, a napokban tervezek beszerezni egyet, mármint vérnyomásmérőt. Nyilván a munkám nem szeretném elveszíteni, most jelenleg 4 órába dolgozok, a másik 4 órába apum van vele. De mivel ők elváltak, így nyilván napi 8 órába nem tud vele lenni, mert van valakije. Mondjuk így is sokat köszönhetek neki, mert sok mindenben segít. Első körben apum majd beszél egy belgyógyásszal, de valószínűleg majd vagy kardiológiai vagy neurológiai kivizsgálásra lenne szüksége. Egyébként változó, hogy mikor jön rá a rosszullét, ha fekszik, akkor egyáltalán nem. Javasoltak neki bő folyadékfogyasztást, meg hogy kerülje a hirtelen mozdulatokat. Tény, keveset iszik, de én most adom neki rendesen. De látszik is a vizeletén, mert szép a színe, világossárga. Igen, néztem az ápolási díjakat, hát azzal kitörölhetem, nyilván a gyámság alá helyzéssel sem megoldás, igazad van. Talán a legjobb megoldás az lenne, ha fogadnék mellé valakit. A háziorvoshoz konkrétan be sem jutottam, hívtam vezetékesen, ami ki sem csöngött, aztán hívtam mobilon, de arra hivatkozva, hogy ez a covid vonal úgy tette le a telefont, hogy hívjam a rendelőt...azt már nem várta meg, hogy a rendelőt meg el se lehet érni. Tegnapelőtt az SZTK-ba lett rosszul, apum mondta a dokiknak, hogy ez már a negyedik rosszulléte 2 héten belül, néztek neki egy pulzust és mondták, hogy nézettessük meg egy belgyógyásszal. Ezzel el lett intézve. Szomorú, hogy ennyire leszarják az embereket. A munkám sajna nem olyan, hogy otthon tudnám végezni, ráadásul 2 hónapja vagyok ott, de szerencsére eddig toleránsak, csak hát ki tudja meddig. Valószínűleg talán az lenne a legjobb megoldás összességében ha az önkormányzat által küldenének ki valakit mellé napi 8 órába. Ez mi pénz lehet napi szinten egyáltalán? Még egyszer nagyon szépen köszönöm mindenkinek!!!
2020. aug. 16. 09:53
 10/33 anonim ***** válasza:

Ha esetleg az ápolási díj mellett döntenél;


Napi 4 órában lehet munkát vállalni mellette, illetve otthonról történő munkavégzés esetén nincs időkorlát. A munkabéred nem lényeges az elbírálásnál egyik esetben sem.


Az adott járás járási hivatalánál tudsz kérelem nyomtatványt kérni aminek az egyik oldalát a háziorvossal is ki kell töltetni.


Attól függően, hogy a háziorvos mit jelöl be (súlyosan fogyatékos, vagy tartósan beteg) dől el, hogy a járási hivatal küld ki szakértőt, vagy a rehabiliátciós osztálynál kell kérni a komplex vizsgálat útján történő egészségi állapot felmérést.


Ha a háziorvos azt jelöli, hogy súlyosan fogyatékos (mozgássérült pl.) akkor a járási hivatal küld majd ki szakértőt akinek meg kell mutatni az orvosi papírokat + megnézi, hogy tud-e önállóan öltözködni, lakásban közlekedni, tisztálkodni, stb. 24 pontból kell 6-ot elérni az alap ápolási díjhoz, az emelthez 10-et. Maga a szakvélemény amit kitölt a szakértő az így néz ki; [link]

2020-ban bejött egy 8-as pont is az autizmushoz, de az valószínűleg nem érinti anyukádat.


Ha a háziorvos azt jelöli, hogy tartósan beteg akkor már kapásból kérhetsz is tőle egy 4 oldalas beutalót komplex vizsgálathoz (a járási rehabilitációs osztályhoz kell benyújtani - nem ugyanott ahol az ápolási díj kérelmet, azt ugyanis a járási hatósági osztály bírálja el). Attól függően, hogy mi lesz az eredménye bírálja majd el a hatósági osztály a kérelmet. E-kategória és maximum 30% egészségi állapotot kell "elérni". A sorrend a következő legyen;

1, beszerzel egy hatályos kérelemnyomtatványt,

2, kitöltöd + kitölteted a háziorvossal és megnézed mit írt rá. Ha tartósan beteget jelöl, akkor

3, kérsz tőle 4 oldalas beutalót komplex vizsgálathoz,

4, a beutalóval elmész a rehabilitációs osztályhoz és beadod a papírokat

5, az ott kapott átvételi elismervénnyel elmész a hatósági osztályhoz (ahol az ápolási díjat bírálják el) és beadod a kérelmet a rehabilitációs osztályon kapott átvételi elismervénnyel (fénymásolat - azt majd ott lefénymásolják) együtt.

Erre azért van szükség mert az ápolási díjat onnantól kezdve állapítják majd meg amikor a kérelmet beadtad.


Az összeg tényleg nem sok amúgy. Alap ápolási díj esetében bruttó 39365 forint, emelt esetében 59050,- ft, kiemelt esetében 70860,- ft.

Ebből 10% nyugdíjjárulékot levonnak. Alap és emelt ápolási díj súlyos fogyatékosság alapján, a járási hivatal által kirendelt szakértő véleménye alapján állapítható meg, míg a kiemelt a tartós betegség alapján (komplex minősítés = E kategória, <30% egészségi állapot).


Forrás:

[link]

2020. aug. 16. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!