Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Manapság lenézik a bölcsészeke...

Manapság lenézik a bölcsészeket? Ha igen, kik? Bölcsészek! Titeket ez zavar?

Figyelt kérdés

Manapság a bölcsészeket konkrétan kik nézik le? Ez szakmafüggő vagy emberfüggő? Valaki azt írta itt, hogy főleg a műszakisok. A jogászok, informatikusok is lenézik őket? Az orvosok?

Nyilván mindenki más és más embereket ismer, de komolyan kíváncsi vagyok, hogy társadalmi szinten, nemcsak saját ismerőseinkre, rokonainkra és barátainkra alapozva mi a társadalom álláspontja.

Akik pedig bölcsészek, tőlük kérdezném: ha lenéznek titeket, az mennyire zavaró? Van olyan, hogy valaki akár pályát is vált emiatt, mert nem akarja, hogy élete végéig lenézzék?


Nekem bölcsész diplomám van, olyan, amit jól lehet hasznosítani, konkrét végzettséget ad, sokféle munkát lehet vállalni vele, de szeretnék pontosabb képet kapni erről, hogy valójában mennyire nézik le az emberek a bölcsészeket. Vagy ez úgy működik, hogy az egyik bölcsész szakot lenézik, a másikat elismerik?


Én a tapasztaltabb orvos, informatikus, biológus, jogász ismerőseim részéről nem tapasztaltam, hogy semmibe vennének vagy lenéznének, de amúgy mégsem érzem azt, hogy olyan értékes lennék, mint amilyenek ők. Lehet, hogy ez hiba és rosszul gondolkodok, de szerintem őket jobban szokás értékelni (megjegyezném, hogy természetesen örökre hálás leszek az orvosoknak, akik megmentették családtagjaim életét) és én sem tudom magamról elhinni, hogy az én tanulásom, én munkám, én tudásom lenne olyan becsülendő. Pedig sokan meg engem irigyelnek mert sok mindent elértem és kiemelkedőnek számít a teljesítményem.



2021. febr. 8. 19:14
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
87%
Érdemes körülnézni, hol tart az "emberiség" most, ezzel a felfogással. Például képtelenek vagyunk felszámolni a szegénységet, kevesen birtokolnak rengeteget, a depresszió és más mentális betegségek egyre gyakoribbak, de ez még a kisebb baj, ha a környezet állapotát nézzük meg. Nagyon nem hiszem, hogy ezen felül indokolni kell bármit. Tényleg olyan a helyzet, mint egy fék nélkül száguldó autóval. A kérdező is talán úgy érzi, hogy mivel ez a "száguldás" számít ma hasznos munkának (mindig új dolgok, tárgyak, szoftverek stb...), ő már nem is végez hasznos munkát. Az orvos példája mondjuk effektíve nem termelő tevékenység, mégis hasznos (mert az átlag könnyen, közvetlenül, saját bőrén tapasztalja meg a hasznát), így ő jó ellenpélda a műszaki, gépész területtel szemben. De erre meg azt tudjuk említeni, hogy a betegségek túlnyomó része, amit az orvos már csak gyógyítani próbál, társadalmi szintű gondolkodással, tehát prevenciós módon jobban kezelhető, mint az orvos által utólag, korrektív próbálkozásokkal.
2021. febr. 9. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
0%

"Érdemes körülnézni, hol tart az "emberiség" most, ezzel a felfogással."


Soha nem élt a homo sapiens ilyen jól, mint ebben a korban. Ez elvitathatatlan.


Menj be egy Media Marktba, és kérdezd meg az ott vásárlókat, hogy mennyire zavarja őket az, hogy a kapitalizmus kinyírta a kultúrát. Semennyire.


Ez amit te írsz, csak egy nagyon szűk réteget érdekel.


Egyébként arra kíváncsi lennék, hogy bölcsészettel hogyan lehetne felszámolni pl. a szegénységet. Arra ott (lenne) a gazdaságtudomány, csak az a kapitalizmus rabja, a társadalomszervező funkciója megszűnt.


A legtöbb, amit egy bölcsész tehet, az az, hogy leírja gyk-n, hogy milyen szar hely ez a világ.

2021. febr. 9. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
88%

#12

A lelki tényezőket sajnos nagyon háttérbe szorítják mostanság, és ennek megvan a maga következménye: kiégett munkavállalók, pszichoszomatikus betegségek, válások, depressziósok nagy száma, és még sorolhatnám.


Bár én magam is marketinges és vállalkozó vagyok, már régóta látom, hogy ez nem jó irány így. Sokkal inkább holisztikusan kellene szemlélni ezt az egészet, mint ahogy jó néhány vezető cég elkezdte felismerni, hogy kreatív napok, home office, rugalmas munkaidő stb. bevezetésével nőtt a hatékonyság.

2021. febr. 9. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
81%
Pontosan ez a baj, hogy a Media Marktban vásárló (se) foglalkozik ilyesmivel. Nézd, ez pont az a helyzet, mint egy végstádiumus beteg (végül is pontosan ezt állítja kb. 20.000 tudós egyes publikációkban). Egy ilyen beteget is próbálnak menteni, de valószínűtlen a siker. Ugyanarról beszélünk. Ahogy mondod, a gazdaság- és társadalom együtt és szervesen összefüggő módon tudna változtatni ezeken. A termelő kapitalizmus rabja minden rendszer és a konzumfogyasztó is. A fék nélküli autó példáját írom magam is! Hogy jól él-e az ember, erre is vonatkozik: mi a jó? Mert a mainzi egyetem például megállapította, hogy 20 év alatt 50 százalékkal nőtt a szemüvegesek száma! Ez jó? Vagy a cukorbetegek aránya a mozgásszegény életmód miatt szintén elképesztően nő. Stb... Horváth Balázs környezetmérnök írt egy nagyon komoly és elismerten rendkívül alapos könyvet arról, hogy egyáltalán nem biztos (sőt...), hogy a mai ember boldogabb az autóval, a telefonnal meg a napi 8-10 óra értelmetlen irodai munkával. Mindennapos példa, hogy egy celeb részt vett egy sportreality műsorban hónapokig. Azt mondta, bár eleinte szokatlan, majd nagyon felszabadító volt fél évig telefon nélkül élni! Ezzel együtt nem is a fejlődéssel, hanem annak társadalmi integrációjával van óriási probléma. Na, erre volna jó az integráló társadalomtudomány. Csak azzal nem pörögne korlát nélkül a GDP, a termelés.
2021. febr. 9. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
85%

"Na, erre volna jó az integráló társadalomtudomány. Csak azzal nem pörögne korlát nélkül a GDP, a termelés."


Ez sem biztos. Valószínűleg most is fékezi sok tényező, amit azzal ki lehetne ütni. (Például az, hogy sokan értelmetlennek tartják a munkájukat.)

2021. febr. 9. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
82%

Azért ez a bölcsész = Mekiben hambit süt elképzelés árnyaltabb ennél.

Fordító és tolmács vagyok, ELTE bölcsészkarán végeztem. (Nem mindenki szabadbölcsész).

2021. febr. 9. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
19%
Az a fokmérő, hogy előállítasz-e valamit (és arra van-e kereslet). Ha nem, nem kapsz (sok) pénzt, anyagi elismerést. A nemzeti össztermék számít és ebben nagy verseny is van. Protektív/preventív munkát végzel, nem foglalkozik vele senki (kivéve, ha éppen ott, akut helyzetet kezel, ahogy az orvos vagy a tűzoltó, rendőr, esetleg katona). Meg se fizetik őket (na jó, az orvost talán lassan igen, de ő is inkább "javító" munkát végez sokszor, sajnos). Ha korrektív mederbe terelik a munkát, az már értelmezhető termelő tevékenységnek (ha megelőzöd a bajt - betegséget, környezeti kárt -, azzal nem állítasz igényt fizetőképes keresletre): fizetsz te vagy az állam, hogy gyógyszer: 5.000, víztisztító: 50.000 stb... mindig terméket vagy szolgáltatást kell adni, így rendezkedett be a gazdaság. Ha (krónikus, kezelt) beteg vagy, az a "jó" e rendszerben, ha a levegőminőség miatt be lehet vezetni a piacra az e-autót (akármilyen is), az a jó. Ha elromlik a telefonod, elfeslik a ruha, az a jó. Van egy erőforrás valahol: olaj, szén (USA, Kína, Oroszország, Norvégia, arabok stb...), élelem (India, Brazília), rabszolga (Kína, Vietnám) és ezen országok a (nemzetközi) piacon emiatt domináns pozíciót szereznek, nincs társadalmi autonómia, mert mindenki beszállt a versenybe (mi a relatív olcsó munkával). Ez az erőforrás a GDP alapja, így ezeket gyorsan ki kell aknázni. Magam humán végzettséggel vagyok egy prosperáló vállalat egyik helyi vezetője, egyszerűen azért, mert tudok irányítani. Szerencsére nem autóipar vagy hasonló, mert én akkor szégyellném némileg a munkám. Értékrend kérdése. Engem nem zavar, ha a műszaki érdeklődésem szinte teljes hiánya miatt "lenéz" valaki, mert tőlem nagyon idegen az a rendszer, ami jellemző és amit díjazni szoktak. Ettől függetlenül van nagyon jó barátom, aki mérnök és autóiparban van.
2021. febr. 9. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
47%
Nem tudom, mit lehetett lepontozni a 17-esben, de nagyjából igaz ez a dolog.
2021. febr. 9. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
100%

Ezt a lenézés/felnézés dolgot én sem nagyon értem. Nagyon mély filozofálgatás nélkül is be lehet látni, hogy értelmetlen az az összehasonlítás, hogy ki "jobb". Azért vicces ez a kérdés, mert tényleg olyan, mintha azt vennénk, akár, hogy a latin, fekete, ázsiai, stb embert lenézik-e, miért? Azért, mert máshonnan származik? Az determinálja a személyiségét is? Vagy a vallás? Melyiket kell lenézni? A kresztényt, a zsidót, a hindut, az iszlamistát, esetleg a zsidókat? Miért, ezek teljesen ugyanilyen kérdések.


Attól, hogy valakinek másmilyen az észjárása, miért kéne lenézni? Máshogy gondolkodik, másmilyen szemszögből látja a világot, és?


Nem tudom, lehet én vagyok nagyon naív, meg fiatal (22), de tényleg nem értem, hogy a különbözőség, miért deficit?


Lehet csak én vagyok ilyen (meg még pár millió, esetleg milliárd ember), hogy nyitott vagyok mindenre, kíváncsi vagyok, szeretem felfedezni a körülöttem levő világot, és nálam ebbe az is beletartozik, hogy megismerjem más emberek gondolkodását. Számomra nagyon érdekes, hogy különböző emberek, származástól, kultúrától, vallástól, neveltetéstől, stb, függően teljesen másképpen tudnak vélekedni egy adott dologról. Szerintem ez érdekes, hogy "jé, ilyen is van", én örülök neki, így (is) lehet tanulni másoktól/másokról meg a világról is valamennyit.


Most eltérek a gondolatmenetemtől, de egy korábbi vlaszoló, mintha azt fejtegette volna, hogy közös gyökere van a társadalom és természettudományoknak, és igen, az ókori görög vagy római polihisztotrok filozófusok ÉS pl. matematikusok voltak egyszerre, és a matematika egy távoli ágban köthető a filozófiához, sőt (én műszaki szakon tanulok) a nagyon magas szintű, absztrakt matematika már simán tekinthető filozófiának is, ahol csak "sejtések" vannak, tehát, lehet, hogy úgy van, de nincs rá bizonyíték, viszont ha így van, akkor...

2021. febr. 9. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
23%
Kérdező, ha bölcsész vagy, légy bölcs is és ne azzal foglalkozz, mit gondol rólad ez vagy az, ha vannak önálló gondolataid.
2021. febr. 9. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!