Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Ha többfajta intelligencia...

Ha többfajta intelligencia van, akkor mi értelme, hogy az intelligencia tesztek csak egyfajta intelligenciát mérnek?

Figyelt kérdés

Biztos ismerős filmekből, amikor egy zseni bénázik a hétköznapi dolgokban, vagy éppen nem tud csajozni.


Valahogy így kell elképzelni az intelligenciák közötti különbséget, és az emberek képességeit.


Mi értelme egyfajta intelligenciát mérni, ha az ember személyiségét, tudását, alkalmazkodását nem csak egyfajta, hanem az összes többi intelligencia is segíti?


2022. jan. 22. 12:55
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:

Többféle intelligencia létezik, és ennek ninc sköze az EQ-hoz, az megint egy teljesen másik dolog. 5-7 típusú intelligenciát szoktak elkülöníteni azok a pszichológusok, akik ezt a nézetet vallják (nyelvi, mozgásos, kreatív, metamatikai stb.). És ők kritizálják is az IQ-tezsteket, mert az nem méri például a nyelvérzéket vagy a mozgásos intelligenciát (azt, hogy valaki meg tud koreografálni valamit nagyon kreatívan) meg ilyenek. Tehát ezek a nézetek ellentétesek. Én magam sem tartom az IQ-teszteket hitelesnek.


[link]

2022. jan. 22. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:
A kérdezőnek igaza van egyébként, csak nem jól fogalmaz. Valóban létező tudományos álláspont, hogy az IQ-tesztek hitelessége vitatható. Egyébként az ilyen tesztek megalkotója pont abban hitt, hogy az IQ változik. De Gardner elmélete, amit fent linkeltem, jól elmondja a dolgokat.
2022. jan. 22. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
92%
Egyébként a mai napig jellemző, hogy aki pl. matekból okos, az jó tanuló/okos gyerek, aki nyelvtanból, az már csak jó képességű stb.
2022. jan. 22. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:
57%

Én mindenhol azt tapasztalom (egy-egy extrém esetet, általában autistákat kivéve), hogy aki jó matekból, annak mennek a nyelvek, mennek a "humán" tárgyak is, legfeljebb kevésbé szereti őket kb nem lesz kiemelkedő és a közhiedelemmel ellentétben még szociális élete is lehet, sőt általában olyan emberek veszik körül, akik valóban barátai akár egy életre, azaz megfelelően felismerik kivel barátkozzanak és tudnak is. A külvilág és mások véleménye pedig kevésbé hangsúlyos. Ja és általában zenélnek is, sőt kifejezetten ügyesek is, akár kiemelkedően jók. És a sportot is kb mindenki fontosnak tartja, sokak abban is élen vannak. Ismerek több ilyet is.

Szóval szerintem abszolút összefüggenek ezek a képességek, mert fejlesztik egymást.


Ez 90%-ban igaz azokra az emberekre, akiket jónak tartok matekból. (Hogy kit tartok jónak matekból, nos azt kortól függően matekversenyek (komal, Arany Dániel), érettségi, OKTV, matek diploma/PhD, TDK/OTDK, matekos kutatások alapján történik. A legtöbb matematikust és egészen sok fizikust és mérnököt is idesorolok). Ez nem azt jelenti, hogy mást ne tartanék okosnak, de róluk úgy majdnem biztos vagyok, hogy magas az IQ-juk. És rájuk könnyű mondani, hogy jók matekból. Kb mind zenél, szuper baráti társaságuk van, nagy részük házas/párkapcsolatban van, sportolnak, beszélnek több idegen nyelven stb.


A nyelvek logikusak.

A zene logika+érzések.


Amit szintén tapasztaltam, hogy akik kevésbé teljesitenének jól egy IQ teszten, ők próbálják lehúzni azokat, akik jól azzal, hogy "biztosan rossz valami másban", "biztosan nem tud kommunikálni".


És a humán beállítottság bár létezik, gyakrabban hallom olyanra mondani, aki buta matekhoz, mint olyanra, aki okos a humán tárgyakból. Nem attól lesz valaki humános, hogy reálból még annál is sokkal rosszabb, hanem attól, ha humánból tényleg jó.


És persze, nem lesz buta valaki attól, hogy pl matekból rossz, de ennyire élesen szerintem nem érdemes szétválasztani ezeket a képességeket mert ezek összetartoznak.


Hogyan szeretnél másféle intelligenciát mérni? És egyáltalán minek kell bármelyiket is mérni?

2022. jan. 22. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:
100%
A tudományban eredményekről beszélgetünk, nem az azoknak ellentmondó véleményekről. Arra ott a kocsma meg a konteós csoportka
2022. jan. 22. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:

Ez egy tudományos publikáció. A cikk épp arról szól, hogy csak tudományos helyen publikálta a szerző, így meglepődött, hogy a tanárok is megismerték.


A tudományban is vannak eltérő vélemények. Pl. a nyelvészetben Chomsky még tartja magát, de q funkcionális szemlélet nem tartja követendőnek.

2022. jan. 22. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:
100%

26

Nem rád gondoltam, hanem a kérdező véleményére.


Sok ember nem fogja fel, hogy egy méréseken alapuló műfajban nem beszélünk úgy, hogy "szerintem ez nem úgy van" anélkül, hogy ne hoznánk a saját hivatkozásainkat és méréseinket, amikkel ezt megindokoljuk. A tudoman, hogy nem ízlésvita, hanem adatokból levont következtetések.

2022. jan. 22. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:
100%
A tudomány nem ízlésvita*
2022. jan. 22. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:
27.: Akkor bocsánat.
2022. jan. 22. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:

A tudomány ahhoz is ért, hogy ami régen egyszerű volt, az mégse legyen egyszerű.

Ennyi erővel 100 külön féle intelligenciát is össze lehet hozni különféle szempontok szerint.

2022. jan. 22. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!