Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Akinek felsőfokú végzettsége...

Akinek felsőfokú végzettsége van, az értelmiségi?

Figyelt kérdés

2023. jan. 21. 21:35
A kérdező szavazást indított:
Igen.
Nem.
48 szavazat
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
33%
Az értelem nem papírfüggő.
2023. jan. 21. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
87%
Nincs egészen egzakt definiciója.
2023. jan. 21. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
77%

Ez ennél azért összetettebb. Értelmiséginek lenni egy életforma. Nem függ a papírtól, bár a többségüknek szerintem van diplomája.

Az viszont nyugodtan elmondható, hogy a diplomások nagy része az életformája és a világhoz való hozzáállása alapján NEM értelmiségi.

2023. jan. 21. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
89%
Csak papíron.
2023. jan. 21. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
64%
xD
2023. jan. 21. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
84%

Nem értelmiségi valaki attól, hogy diplomája van. Tapasztalatból mondom. Amikor egyetemre kerültem, volt egy nagyon idealizált képem az egyetemi életről. Azt hittem, hogy ott majd valami misztikus értelmiségi világba vezetnek be, és majd el leszek árasztva kultúrával meg tudománnyal. Hát jó nagyot koppantam. Nézve a felsőoktatás egyre silányabb nívóját, egyre távolabbra kerülünk attól, hogy értelmiséginek nevezzük a diplomásokat. Kezdjük ott, hogy hogy lehet értelmiségi valaki, aki nem beszél nyelveket? Vagy legalább csak a világnyelvek egyikén nem beszél?

A legtöbb egyetemistának nincs kiforrott világképe, véleménye a társadalomról, politikáról, arról, hogy mi hogyan működik az orszàgunkban vagy a világban. Megdöbbentő volt például azt hallani, amikor a diplomás 24 éves szobatársam feljött a koliba mesterszakosként, és döbbenten kérdezte, hogy tudtam-e róla, hogy Kínában kommunizmus van? Mert ő ezt eddig nem tudta, csak most derült ki számára egy előadás anyagából.... Attól, hogy valakinek van papírja, még nem lesz értelmiségi. Az egy attitűd. Ahhoz kell, hogy valaki ismerjen idegen kultúrákat, legyen kiforrott világnézete, véleménye és ezeket tudja megvédeni és mondatba foglalni. Aki a világ és az ország alapvető működésével nincs tisztában, és még fiatal felnőttként is annyi véleménye van a világról, amit a szülei meg a tv a fejébe vertek, az nem értelmiségi, akár van diplomája, akár nincs.

2023. jan. 21. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
32%
Az irigyeknek csak papíron, amúgy igen.
2023. jan. 21. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
96%
Van, aki ennek a szónak akkora feneket kerít, mint annak, hogy mi számít többdiplomásnak. Mert hogy jaj az msc nem màsoddiploma. Gondolom főleg azok, akiknek ezek a szavak a személyiségvonásuknak számítanak. Én nem szeretek ennyire lovagolni ezeken a szavakon. Számomra értelmiségi az is önmagában, akinek felsőfokú végzettsége van és szellemi munkát végez. De rá lehet keresni a szó definíciójára, aztán döntse el mindenki maga, mennyire illik rá ez a leíràs.
2023. jan. 21. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
89%
Az értelmes szónak pedig semmi köze az értelmiségihez. Egy valamire való értelmiséginek azért ezt illik tudnia.
2023. jan. 21. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
90%

"értelmiségi (melléknév)


A művelt emberekhez tartozó; a társadalom iskolázott, szellemi munkát végző embereivel kapcsolatos.


A munkások végzik a munkát, az értelmiségi réteg pedig irányítja őket. A tanárok és művészek is értelmiségi pályát választottak.



Eredet [értelmiségi < értelmiség + -i (melléknévképző)]"


Nem kell ezt túldimenzionálni. Ennyit tesz maga a szó. A jelentéktelen emberek legyezgetik magukat a többletjelentéssel.

2023. jan. 21. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!