Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » A 70-es években még mennyire...

A 70-es években még mennyire volt gyakori itthon hogy egy kis kádárkocka házban nem volt fürdő és nem volt bevezetve a víz? Mennyire számított ez ekkor szegénységnek?

Figyelt kérdés

Ugye a mostani fiatalok 20-30 évesek nagyszüleinél még gondolom sokkal gyakoribb volt hogy nem volt fürdőszoba és víz, azt tudom hogy az én négy nagyszülőm is ilyen házban nőtt fel, ők a 30-as, 40-es években születtek.


De aki a 70-es, 80-as években volt gyerek, akkor mennyire volt még gyakori ez?

Jól gondolom hogy az már akkor is a nagyon szegénynek számított?


jan. 30. 15:38
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
51%
Nem akadékoskodni akarok, de a "kádárkocka" egy viszonylag modern sablon háztípus, a nagyszüleid pedig azért sem nőhettek föl ilyenben a 30-as években, mivel a névadó Kádár János akkor még illegalitásban szervezkedett :)
jan. 30. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

1963-ban születtem.

Szüleimnél, nagyszüleimnél és minden általam ismert rokonunknál volt fürdőszoba és vezetékesvíz. Mi városon laktunk, nagyszülők, rokonok kisfaluban.

Először kisiskolás koromban találkoztam olyan osztálytársakkal nagy többségben, ahol nem volt fürdőszoba. De nem emlékszem hogy elgondolkodtam volna olyanon, hogy ők szegények-e.

Jól éreztem magamat a társaságukban.

Azt tudom, szüleim és főleg anyukám haragudott ha ilyen környezetben élő gyerekekkel barátkoztam.

jan. 30. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
89%

A Kádár-kocka házak építése a 60-as években kezdődött, de a 70-es években épült a legtöbb.

A Kádár-kockákban már volt fürdőszoba.

jan. 30. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Nagypapámnál nem volt víz, de az egész faluban nem volt gyerekkoromban még csapvíz, így a házban sem volt se csapvíz se angol wc


Ettől független nagypapám kimondottan pénzesnek számított.

Egyébként manapság alomszéknek divat mondani azt amit használt és abban a szobában ahol az volt, volt a mosakodó lavor, szóval az volt a “fürdő”

Nyaraltam ott sokat, szerettem ott lenni.

jan. 30. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Őszintén nem a kadarkockan volt a lényeg

Annyira ultramodern azért nem lehet ha a 60-as években már olyat vettek/éptettek a nagyszüleim


Ha elolvasod még egyszer nem azt írtam hogy a nagyszülők nőttek fel kádárkockában, hanem fürdőszoba nélkül és hogy akkor az még gyakoribb volt


A 70-es évektől lettem volna kiváncsi erre a dolgokra

jan. 30. 20:05
 6/14 A kérdező kommentje:

3 hát én tudok olyanról amiben nem volt, ezért is lettem volna kiváncsi hogy az mekkora százalékban volt jellemző ebben az időben

Jah és persze nem a ciganysorra gondolok mert nyilván az más


2000 fős falvakban élő magyarokra gondoltam

jan. 30. 20:08
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Tudsz olyan Kádár-kocka házról, amiben nem volt fürdőszoba?

Akkor két eset lehetséges:

1. Nem ugyanazt értjük ezen a fogalmon.

2. A helyiséget betervezték, a csöveket beépítették, csak a család nem alakította ki abban a helyiségben a fürdőszobát, WC-t. Ami formálisan azt jelentette, hogy az építkezést nem fejezték be, de akkoriban nem vették annyira szigorúan a szabályokat.

jan. 31. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
30%

Kifelejted a 3.pontot, hogy rengeteg olyan településen is építettek kádárkockát, ahol még nem volt, vagy nem volt teljesen kiépítve a vezetékes hálózat…

Sok ilyen ház van a mai napig ahol az öregek a mai napig nem köttették be, vagy addig amíg kihaltak, azóta pedig üresen állnak. én is egy ilyenben lakom, mert eleve offgrig stílushoz kerestem alapanyagot.

Jenő-ben élek, széksefehervártól 20perc kocsival, kádárkocka, de nincs bent sem víz, sem gáz. Villany volt, azt. Nekem kellett kiköttetnem.

Tudom ma alap, hogy mindenhol van víz, de a 70es években még nem volt az… rengeteg kádárkockában emiatt nem is volt.

jan. 31. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
82%

Nem felejtettem ki.

Nagyszüleim falujában (kicsi, Gy-M-S megyei falu) sem volt sem vezetékes víz, sem csatorna. A ház 1975-ben épült és volt benne fürdőszoba és WC. A melegvizet villanybojler szolgáltatta.

A műszaki részletekkel nem vagyok tisztában, hiszen én akkor kicsi gyerek voltam, de nagynéném mindig hidrofórt emlegetett, ami nem tudom honnan, de produkált vizet. Hogy ivóvíz tisztaságú volt-e, azt sem tudom, mindenesetre általában nem azt ittuk, de főzéshez, mosogatáshoz azt használták. A csatornázás hiányát meg értelemszerűen derítővel oldották meg.

jan. 31. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
45%
Lehet, hogy már akkor is elterjedőben volt a házi vízműves rendszer, de azért még rengeteg embernek tökéletesen megfelelt, a húzok a kútból a hordómba vízet hetente egyszer..
jan. 31. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!