Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Hogyan tegyem magam késszé?

Hogyan tegyem magam késszé?

Figyelt kérdés

Itt van augusztus 12, és rettegek attól hogy egyetemre újra vissza kell mennem. Jön a harmadév, szakdolgozat, nem lesz kb semmi megállás, egyáltalán nem érzem magam felfrissültnek és késznek arra hogy nemsokára költözzek megint és végignyomjam az egy évet. Ami ugye nem áll meg annyiban hogy záróvizsgák, írásbeli, szóbeli, minden dolog amitől rettegek, hanem utána még rögtön felvételi az MA-ra. Egy lúzernek érzem magam.


Egyetlen dolog ami miatt nem futottam még el a világ elől vagy haltam meg a melegtől, az a közelgő nyaralás. Remélem segíteni fog lecsillapodni, különben nem tudom mihez kezdek. Meg akarom csinálni, végezni akarok és kíváncsian várni jövő ilyenkor a mestert a sikeres felvételim után. De egyelőre elég nehéznek tűnik minden.



2015. aug. 12. 23:43
 1/5 anonim ***** válasza:
Ha ilyen terveid vannak, hogy MA-ra mész akkor terveid vannak amik arra engednek következtetni, hogy nem vagy lúzer. :D Nyilván nem könnyű, de engem az nyugtat, hogy ha végzek akkor haza költözök és itthon keresek munkát, te nem gondolkodtál még hasonlón? :D 22/f/egyetemista
2015. aug. 13. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
mire én végzek már jócskán eltelik itt pár év, mester, továbbképzések hada ami alatt már dolgoznom kell, ezek egyelőre semleges dolgok, csak a közeli nehézségekre koncentrálok, meg gondolom hogy közben majd egyre jobban menni fog, de addig még félek, és nehezen tudom meggyőzni magam hogy menni fog minden rendesen
2015. aug. 13. 00:17
 3/5 anonim ***** válasza:

Helló!


Én most júniusban végeztem BA-n, majd nyertem felvételt MA-ra, szóval 1 éve én is ugyanebben a cipőben jártam, mint most Te, ezért leírom a tapasztalataimat – remélem segítenek majd. Természetesen nem írom le a teljes 1 évemet, csak 1-2 kisebb részletet emelek ki.


A harmadév tényleg vészesnek tűnik, felkészülni előre, mentálisan nem igazán lehet, hiszen olyan új helyzetek lesznek (szakdoga, államvizsga, felvételi vizsga), amikről eddig még nem szereztél tapasztalatokat, ezért nem is tudod, hogy mire számíts.


Én anno nem görcsöltem a nyáron ezek miatt, úgy vélem, Te is inkább a nyaralásra koncentrálj vagy tölts le valami PC játékot stb., amivel nem csak el tudod terelni a figyelmedet a közelgő egy évről, hanem élvezed is, ezáltal a nyár vége nem lefáraszt mentálisan vagy "szorongat", hanem kikapcsolja az agyadat egy picit.

Szakdolgozat kapcsán a legfontosabb, hogy állj neki időben, tehát már szeptemberben. Sajnos nálunk is sok hallgató volt, aki februárban, márciusban állt neki diplomamunkájának. Nem elég, hogy az időhiány miatt halálra idegeskedték magukat, de a szakdoga színvonala is megsínylette a lazsálást. Én már szeptemberben elkezdtem a diplomamunka forrásainak feltárását, tanulmányozását, rövid kijegyzetelését stb... A gazdag forrásadottságok miatt ez is eltartott 5 hónapig. Írni pedig februárban kezdtem el, szinte csak a hét végének három napját szántam rá, s így is kényelmesen végeztem a leadási határidőig, s elég terjedelmes is lett, valamint jelest kaptam rá. Nem mondom persze, hogy nem volt olyan este, amikor este az ágyban fekve nem pánikoltam volna amiatt, hogy "Úristen, hogy fogok végezni a szakdogával, hogy fogom megírni?", de mivel folyamatosan dolgoztam rajta, ezért végül is mindig tudatosult bennem, hogy felesleges emiatt aggódnom. Szóval szakdoga miatt ne aggódj, hiszen ha időben nekiállsz, illetve folyamatosan dolgozgatsz rajta, akkor ez nem fog gondot jelenteni. Ha meg későn állsz neki, akkor is biztos végzel majd vele, csak elég idegörlő lesz, s – mint már említettem – nem biztos, hogy szép minősítést kapsz majd rá.


A záróvizsga/államvizsga. Hát, az nekem is nagyon félelmetesnek tűnt, mivel hihetetlenül nagy mennyiségű anyagot kértek számon, annyit, amennyivel addig egyetlen vizsga keretében sem találkoztam (1 államvizsga tétel kb. 4-5 korábbi sima tételt foglalt magában). Úgy éreztem, hogy az agyam nem lesz képes ekkora mennyiséget befogadni, illetve féltem attól is, hogy nem elegendő idő a tanulásra. No meg az is frusztráló volt, hogy nem tudtam, mire számítsak majd. Mennyire kérik majd részletesen a vizsgáztatók stb. Végül kerek 30 napom maradt az államvizsgára való tanulásra, ez elég is volt úgy, hogy délelőtt megtanultam 1 tételt, majd délután kidolgoztam a következő napit – utóbbi sajnos nagyon hosszú idő volt, teljes délutánom ráment, mivel én kézzel írok, s – mint mondtam – nagyon hosszú témakörök/tételek voltak. Estefelé pedig mindig átismételtem az addig tanultakat. Persze ahogy haladtam előre a napokban, annál több ismételni való lett volna, s mindre nem lett volna idő, így beosztottam, hogy pl. minden nap 5 korábbi tételt ismételtem át, de volt, hogy olyan kedvem volt, hogy egy egész napot szántam az ismétlésre, s akkor a következő napra 2 tanulandó tétel maradt, viszont megnyugtató volt, hogy az addig tanultakat nem felejtettem el, így az erőt adott másnapra is. :) Ami pedig az agyamat illeti, minden gond nélkül hozzászokott a korábbiakban még nem tapasztalt ilyen nagy mértékű terheléshez. Szóval ne aggódj az államvizsga miatt, legalábbis ezen része miatt, hiszen ha rendesen tanulsz majd rá, akkor nem lesz gond.


A felvételi vizsga nem tudom, hogy nálatok hogy lesz, de a mi egyetemünkön a záróvizsgák után 2-3 héttel voltak, szóval azokra is volt idő készülni. Ott nekem például "csak" 20 tétel volt (10 az egyik szakra, 10 a másikra), de ezek olyan témakörök voltak, amik szemben az államvizsga témakörökkel, nem foglaltak magukban 4-5 korábbit, hanem valóban egynek számítottak.

Mind az államvizsgán, mind a felvételi vizsgán nagyon rendes volt a bizottság, tehát az is egy "barátságos" légkört biztosított.


Hú, hát remélem nem baj, hogy a saját tapasztalataim egy részét is leírtam, csak gondoltam, ezeken keresztül könnyebb szemléltetnem, hogy mégis mikre kell odafigyelni, s ezáltal némileg képet kapsz ezekről az ismeretlen dolgokról.


Szerintem az a lényeg, hogy ne aggódj előre ezek miatt a dolgokat miatt. Ha előre gondolkodsz, nagyon keménynek tűnik, sőt így visszagondolva is. Az ember még egyszer átpörgeti magában ezt az 1 évet, és csodálkozik magán, hogy miként tudta túlélni. De hidd el, ha majd benne leszel, akkor nem lesz időd ilyeneken agyalni, mivel akkor pont ezekkel a dolgokkal foglalatoskodsz majd. Ez majd egyrészt leköti a figyelmed, másrészt mentális erőt ad, hiszen ha már 1 fejezet megvan a szakdogából, akkor majd érzed, hogy ez bizony nem is annyira nehéz. :) Ha pedig akár már csak 1 tételt megtanulsz államvizsgára, akkor is érezni fogod, hogy rajtad nem múlik, te bizony becsületesen készülsz, s nem lesz semmi probléma. :)


Ha esetleg van kérdésed, nyugodtan írj! ;)

2015. aug. 13. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Előző vagyok.


"csak a hét végének három napját szántam rá," - ezt természetesen nem úgy értem, hogy csak egy hétvégét szántam az írásra, hanem úgy, hogy minden hétvégén azzal foglalkoztam. Elnézést, ha elsőre talán hüly*n fogalmaztam meg, csak siettem az írással és nem néztem át közben. :d

2015. aug. 13. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a terjedelmes választ :) Értettem elsőre is a 3 napot :D
2015. aug. 13. 16:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!